Skocz do zawartości

Problem przerzutka DEORE 3x8 przód


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam stary rower Krossa hexagon v6 z napędem 3x8; klamkomanetki shimano vbrake, tył deore stary typ, przód korba i przerzutka sr suntour ale wymieniłem na deore.

Mam problem z przednimi przerzutkami;

korba FCM 610 współpracowała z przerzutką SR Suntour 42T C5 dfg324

-niestesty przy wymianie linki doszło do uszkodzenia zaczepu(osprzęt ma już z 8lat..) linki stąd kupiłem oem shimano deore FDM 610 który po wymianie nie współpracuje jak trzeba, wydaje mi się że przerzutka jest do korby z 2 zębatkami, a nie z 3 i jest duży problem w ogóle z wrzuceniem biegu z 1 na 2, a na trzecią największą zębatkę nie ma już fizycznie możliwości(wózek przerzutki się już dalej nie przesuwa)

Nie wiem czy coś zmieni usunięcie na suporcie dwóch podkładek(chyba można tylko jedną?) tak aby zębatki przysunąć bliżej ramy roweru i przerzutki skoro na klamko-manetce przy przesunięciu o 1 bieg linka przesuwa przerzutkę o cały zakres ruchu a nie 1/3.

Możecie dać mi link do przerzutki która powinna działać prawidłowo (najlepiej deore) lub coś poradzić ?

 

Co myślicie o tej częsci https://allegro.pl/przerzutka-przednia-shimano-deore-fd-m530-redukcja-i7695936730.html

Odnośnik do komentarza

Przerzutka, która kupiłeś jest do 3x10 więc powinna działać. Musisz coś robić nie tak z instalacją jej w rowerze skoro nie działa prawidłowo. Przed kupowaniem kolejnej najlepiej będzie udać się do najbliższego sklepu rowerowego z częściami i poprosić tam o ustawienie przerzutki, przy okazji możesz poprosić o przegląd reszty osprzętu skoro rower 8 letni może trzeba będzie wymienić i kasetę, łańcuch, linki i pancerze oraz przesmarować trochę rzeczy. Jeżeli koniecznie chcesz to zrobić samemu, poproś kogoś kto się zna na rowerach o pomoc, lub dokładniej prześledź filmiki na YT. Kupno kolejnej problemu nie rozwiąże.

Jeżeli specjalnie się nie znasz, to nie kupuj używanej bo możesz kupić zepsutą.

Wysłane z mojego TA-1024 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Coś mi się zdaje, że problemem jest to że to jest przerzutka 3x10. Łańcuch 10 rzędowy jest węższy niż 8, klatka przerzutki też jest węższa.

Na mój gust należało by kupić przerzutkę do napędów 3x8, czyli np. taką : https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-przednia-shimano-altus-fd-m310-pd1251/?v_Id=13923  trzeba wybrać wersję o odpowiedniej szerokości obejmy

Odnośnik do komentarza

Tak jak wyżej. Jest to zapewne kwestia łańcuch 8 vs przerzutka 3x10. 

Przerzutkę bym wymienił, ale nie wchodziłbym w części do napędu 8 rzędowego tylko 9, gdyż sprawniej działają.

https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-przerzutki-przednie-przerzutka-przednia-shimano-deore-fd-m590-top-swing-3x9-o_l_189_1003.html

....na taką Deorowską i wszystko będzie hulać !

Odnośnik do komentarza

Dzięki za info, rower miał wymienianą kasetę i łańcuch w profesjonalnym serwisie 2 sezony temu (jeżdżę sporadycznie w sezonie letnim) w tym samym czasie zrobiłem czyszczenie i smarowanie piast kół, wymieniałem tez linki i pancerze. Wcześniej wymieniałem manetki na shiftgrip i linki/pancerze(na alledrogo kupiłem wszystkie klucze i obcinaczki pancerzy) w starym mtb magnum mojej panny i wszystko dział jak ta lala..

Co do montażu przerzutki to ta deore montowana jest niżej niż ta wcześniejsza suntour; linka idzie od góry i przeplatana jest pomiędzy takimi dwoma "kłami" potem wchodzi na bieżnię półokrągłą i poniżej jest zaczep linki. Linkę napinam tak aby przerzutka spoczywała na najmniejszej zębatce 1, po przykręceniu linki jest wstępnie ale mocno napięta. Próba operowania manetką konczy się na ok 80% zakresu ruchu między biegiem 1 a 2 - dopiero mechaniczne podciągnięcie linki blokuje przerzutkę na 2biegu i to jest koniec zakresu pracy przerzutki dalej się już to ramię nie odsunie na trzecią zembatkę..

 

EDYTA:

dzwoniłem właśnie na serwis w Brzegu(obecnie zamieszkuję) i Dynasys oznacza, że to mi nie podejdzie czyli macie rację, muszę kupić inną przerzutkę.

Serwisant zapytał jaki osprzęt posiadam itp i doradził alivio/altus na spokojnie bez cisnienia na to deore..

 

Żeby było śmieszniej mam tez nówkę tylnią przerzutkę deore dynasys, więc wychodziło by na to że mam dwie opcje:

 

1. kupić przednią przerzutkę tego altusa/alivio zamontować i jeżdzić - 60zł + serwis myślę że 120zł 

2 wymienić cały napęd na dynasys czyli 3x10 przerzutki juz mam, trzeba było by dokupić kasetę i łańcuch -części i serwis ok 200zł 

 

Co myślicie, czy warto w starą ramę na 26" kołach (ja mam 187cm i 92kg mięśnia) wsadzać nowy napęd czy lepiej wymienić przednią przerzutkę i zostawić jak jest?

 

Często też myślę o nowym rowerze z większą ramą na większych kołach w stylu mtb ale taki bardziej miejski choć wizja wydania 3tyś jest średnia zresztą tyle w tego krosa wsadziłem (sztyca/siodło/korba deore/kierownica/mostek/manetki...oryginalnie została rama, widelec i tylni napęd).

Optymalnie było by dokupić osobno ramę i wszystko co do niej potrzebne tylko nie mam aż tyle wiedzy żeby złożyć na gotowo coś co będzie dla mnie wygodne (mam długie ręce i nogi), ehhh...

Edytowane przez Olo
nowe info
Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, Olo napisał:

Co myślicie, czy warto w starą ramę na 26" kołach (ja mam 187cm i 92kg mięśnia) wsadzać nowy napęd czy lepiej wymienić przednią przerzutkę i zostawić jak jest?

Nie warto, tym bardziej że jeszcze byś musiał zapewne mechanizm korbowy wymienić, a taki do napędu x10 nie jest tani, manetki to też pewnie masz x3 i x8, czyli też trzeba by wymieniać. Kup za 40 zł najtańszą przednią przerzutkę do napędu 3x8 i tyle.

Odnośnie składania roweru z pojedynczych części, to to się nie za bardzo opłaca. Taniej wyjdzie gotowy złożony rower. Zdecydowanie warto pójść w większe koła, czyli np. 29er, szczególnie przy Twoim wzroście. Ewentualnie jakiś cross na kołach 28 cali. Zdobyta wiedza i zakupione narzędzia się nie zmarnują. Będziesz sobie mógł samodzielnie wykonać niektóre prace serwisowe.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...