Skocz do zawartości

SRAM X5 czy Shimano Deore?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam dylemat odnośnie modyfikacji roweru a mianowicie chodzi o przerzutkę tylnią oraz manetki. Wybór leży między SRAM X5/X7 a Shimano Deore. Jeżeli wybór padłby na Deore to również musiałbym wymienić przednią przerzutkę. Obecnie jest tam SRAM X5. Proszę o wypowiedź użytkowników którzy mieli do czynienia z wyżej wymienionym sprzętem. Z góry dziękuję

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Przy zmianie na Deore przednia X5 może zostać. Ma taki sam uciąg linki.

Swego czasu miałem taki sam dylemat i zostało jednak Shimano. 

Ja akurat słyszałem dużo dobrego o SRAM, pewnie zależy to trochę od preferencji użytkownika, natomiast na minus - trudniej dostać elementy napędu w sklepach stacjonarnych więc przy dalszym wyjeździe w razie awarii może być problem.

Odnośnik do komentarza

Przednia przerzutka nie ma znaczenia jakiej marki. Bedzie działać. Ja co prawda w moim obecnym rowerze miałem przednią X7 i niby jest to prosty mechanizm ale działała nie do końca precyzyjnie i wymieniłem ją na kupioną okazyjnie, mało używaną XTR. Manetki sugeruję tego samego producenta bo inaczej będą się różnić wizualnie jak i w działaniu. Manetki X7 są cholernie nietrwałe i mają beznadziejne, rozpadające się obejmy. Radzę się od nich trzymać z daleka.

SRAM robi dobre produkty ale od pewnego, znacznie wyższego poziomu, GX. W niższej półce, jak dla mnie, zdecydowanie przegrywa z Shimano.

Odnośnik do komentarza

Kolejne pytanie tym razem już odnośnie napędu i wyboru przerzutki tylnej. SHIMANO DEORE RD-592 (144.90 zł) 9 rzędów czy może jednak SLX RD-M670 (149.00 zł) 10 rzędów. Cena nie wiele większa a grupa chyba lepsza co się z tym wiąże wymiana tylniej kasety ale to nie są miliony monet.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

9 rzędów to sprawdzone ale jednak przestarzałe technologie. Przechodząc na 10 rzędów możesz skonfigurować sobie wyśmienicie i dużo szybciej i precyzyjniej działający napęd. Ma to sens jeśli jest to rower mtb, którym jeździsz dużo w terenie. Do roweru do jazdy po asfalcie, nie bawiłbym się w takie inwestycje. Jeśli tak to napiszę jaka jest optymalna konfiguracja.

Odnośnik do komentarza

W miarę tani dobrze działający zestaw będzie taki:

- lewa manetka Deore ale obecna może zostać jak budżet napięty

- prawa manetka XT (musi mieć system Instant Release, wtedy zmiana biegów jest natychmiastowa), XTR kupiłem za ok. 150. Tylna przerzutka może z grubsza działać tylko tak dobrze jak prawa manetka jej pozwoli.

- przednia przerzutka obojętna, XTR jest lepsza niż wszystkie bo ma najlepszą sprężynę i stalowy niegnący się wózek, kupiłem chyba za 120

- tylna przerzutka Deore ze sprzęgłem, może też być SLX M675 jeśli ta sama cena

- korba, możesz oszczędnościowo zostawić to co masz a jeśli masz budżet to Deore, nawet stare M590 a najleszy wybór to SLX

- suport, oszczędnościowo dowolny, jak jest kasa to XTR BB93 lepiej uszczelniany na lepszych łożyskach

- kaseta, poniżej SLX bym nie schodził ale jak budżet nie pozwoli to nowe Deore

- łańcuch po taniosze cokolwiek ale wyższe modele KMC oraz dowolne Campagnolo dadzą dłuższe przebiegi. Natomiast trzeba przekalkulować czy się to komuś opłaca.

- wymień przy okazji kable i pancerze, to kosztuje 50 zł a od razu robi różnicę

Uzasadnienie:
http://blog.artscyclery.com/mountain/ask-a-mechanic-shimano-xtr-where-to-spend-your-money/
Ja mam dokładnie zestaw na podstawie powyższego linku i chodzi znakomicie

Porównanie żywotności łańcuchów:
https://bikerumor.com/2018/01/29/wippermann-11-speed-wear-test-finds-connex-11sx-chain-lasts-longest/

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...