Skocz do zawartości

26x1.75 x2


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim, na forum jestem nowy.  Po przerwie wracam do roweru.

Mój problem dotyczy oznaczenia opon.

 

A było to tak: chciałem chwilowo ucywilizować mój rowerek, więc kupiłem opony bardziej na asfalt. Jedną michelin (guma cudnie się klei nawet do kafelek) a druga maxxis overdrive wg opisu 26x1.75.

I właśnie z tym maxxisem mam problem. Paczuszka przyszła i szczęka mi opadła, łzy pociekły... Oponie do 1,75 (czyli jakieś 44mm) brakuje 9mm (ok 35mm bez pompowania, z kalkulatora wychodzi 1 3/8). Oznaczenie na oponie to 26x1.75x2. Przypuszczam, że to x2 jest kluczem, ale nie mogę znaleźć informacji co to oznacza.

 

Więc właśnie pytanie brzmi: co oznacza x2 w oznaczeniu opony 26x1.75x2?

 

Czasem gdzieś na forach przewija sie ten rozmiar, ale w formie pytania o niego i ewentualnie pada odpowiedź, że to to samo co 26x1.75. To nie jest to samo.

 

(zadałem dzisiaj to pytanie pod artykułem w poradach- zaraz usunę).

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza

Opis aukcji jest raczej dobry, w specyfikacji jest to X2 na końcu (ten link który dałem powyżej): 

 

26X1.75X2 47-559 60 WIRE 610 SINGLE 50 K2 Black

 

Inna sprawa,że szerokość opony zależy również od szerokości obręczy na którą się tą oponę założy, więc mierzenie na sucho trochę mija się z celem. Wg mnie jest szansa, że po napompowaniu opona ułoży się i wtedy jak zmierzysz jej szerokość całkowitą (w najszerszym miejscu) to wyjdzie w przybliżeniu tyle co podaje producent.

Odnośnik do komentarza

Mariusz ma rację. Z tym, że w przypadku uznania reklamacji (bardzo wątpię) sprzedawca odda koszty przesyłki w obie strony, natomiast w przypadku zwrotu wyłącznie koszt najtańszej dostawy (o ile oddałeś wszystkie zamówione produkty, a nie jeden).

 

Jeśli idzie o rozmiar opony, to jeśli faktycznie jest to ta aukcja, co pisze Pepe, w ogóle nie ma o co robić rabanu. Rozmiar etrto jak wół stoi 47. Natomiast jest to dość naturalne, że różni producenci mają pewne rozbieżności. Ostatnio szukałam opon do szosy i gdzieś znalazłam, że jeden z producentów ma zwyczajnie zawyżoną rozmiarówkę, tzn. opony 23c są jak 25, 25c jak 28 itd.

Odnośnik do komentarza

Właśnie z powodu kosztów transportu wolę korzystać z rękojmi a nie odstąpienia od kupna w ciągu 14 dni. Żeby ją nałożyć musiałbym zdjąć papierową banderolę, ale wówczas sprzedawcy pewnie będzie ją trudniej sprzedać, bo używka, a nie o to chodzi. Pewnie, że wg paragrafów KC mam prawo przymierzyć, ale po co. 

Pompowanie nic nie zmieni, to nie elastyczny balonik i o 9mm się nie poszerzy. Rozciągając palcami oponę w miejscu, w którym powinna być najszersza ze 3mm można zyskać.

 

 

Wracając do samej opony i oznaczeń.  Oczywiście jest etrto. 47-559 (26x1.75x2) - pełne oznaczenie rozmiaru z opony.

Ale równolegle kupiony michelin protek cross 26 x 1.85 także ma 47-559 a jest 15mm szerszy (49mm, także jeszcze bez pompowania), więc etrto niewiele mówi o rozmiarze. Spróbuję później zrobić fotkę porównawczą kilku opon i wstawić link.

 

A jeśli etrto "stoi jak wół" :)  47-  , to powinna mieć te 47 mm szerokości a nie 35.

 

Z innego forum, o oznaczeniach calowych: "Standardowy zapis to A x C, a rzadziej A x B x C. Gdzie A – zewnętrzna średnica opony, B – wysokość boku opony, C – szerokość opony. Oto dwa przykłady 26 x 1 5/8 x 1 3/4 lub 26 x 1 3/4."

Choć to by znaczyło, że szerokość maxxisa powinna wynosić 2cale, a tak nie jest. Eh, pomieszanie z poplątaniem.

Odnośnik do komentarza

Próbować możesz, my Ci tu nic nie wymyślimy. W sumie ryzykujesz jedynie stratę kasy za zwrot oraz sporo nerwów (mnie przynajmniej takie rzeczy bardzo wytrącają z równowagi, znacznie bardziej niż strata 10zł za wysyłkę - tak poza tym m.in. dlatego warto brać na Allegro paczkomaty). W najlepszym razie dostaniesz kasę od razu, w średnim: trochę to potrwa, a w najgorszym: sprzedawca reklamacji nie uzna, przyjmie zwrot (mam nadzieję, że tak można) i odda pieniądze za oponę.

Odnośnik do komentarza

Jak ci się chce, jeszcze z tym bawić, to daj może zdjęcia jak to mierzysz.

Z ciekawości zmierzyłem suwmiarką niektóre opony 29 x 2,25 ze swojej kolekcji garażowej. 

I tak, opona na obręczy ma 55 mm w najszerszym miejscu, (czyli trochę mniej niż by wynikało z oznaczenia, powinno być 57), jak mierzę luzem inne sztuki , też 2,25 , to mi wychodzi różnie, zależy jak mi się ta opona w rękach ułoży, od  44 mm do 50 mm, nie więcej..

Odnośnik do komentarza

targować się o 10 czy 12 zł nie będę ;)- sprzedawca nie stwarza problemu ze zwrotem.

 

Foty zrobiłem, później powalczę z wrzuceniem.

Zrobiłem małą symulację pompowania opony- rura termoizlacyjna jako dętka i kawałek felgi żeby oponę zamknąć.

Porównawczo: maxxis 26x1.75x2, stara "zebra" stomilu 26x1.75 i michelin 26x1.85. Odpowiednio 34,4mm, 38,2mm i 48,4mm. ERTRO wszystkich 47-559!!!

 

Na felgi trafiły michelin i zebra pewnie z lat '80  (chwilowo) :) Po napompowaniu do zalecanych ciśnień 6bar dla michelina i przekroczonych do 3,5bar dla zebra-stomil, michelin ma 49,1mm a zebra 40mm.

 

Czyli zebra po pompowaniu "przytyła" <2mm a michelin <1mm. Zatem błąd pomiarowy napompowana/nie napompowana nie jest duży. Nie sądzę, żeby z maxxisem było inaczej.

 

Dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza

Porównawczo: maxxis 26x1.75x2, stara "zebra" stomilu 26x1.75 i michelin 26x1.85. Odpowiednio 34,4mm, 38,2mm i 48,4mm. ERTRO wszystkich 47-559!!!

No i to najlepiej obrazuje to, o czym wspominałam wcześniej - rozmiar rozmiarem, a co producent, to obyczaj. Pewnie im szerzej, tym te różnice mogą być większe.

 

Fajnie, że wreszcie zdecydowałeś się na rozsądniejsze rozwiązanie :) Powodzenia w szukaniu tej prawdziwej 47-milimetrówki.

Odnośnik do komentarza

Tak mnie ten temat zaciekawił, że poszperałem jeszcze trochę w necie i znalazłem, coś takiego : https://www.mtb-mag.com/forum/threads/maxxis-overdrive-k2-fregatura-o-ho-sbagliato-misura.334491/(nie znam włoskiego, więc użyłem automatycznego tłumacza).

W skrócie : autor posta kupił te opony i poszedł trochę dalej, bo zamontował je w rowerze, zmierzył szerokość i też mu wyszło sporo za mało (37 mm) !

Czyli wygląda to niestety na niesolidność producenta. Jest to dość typowa praktyka, że opona jest trochę węższa niż zadeklarowana, żeby się zdawało, że kupujemy szeroką oponę o niskiej wadze, ale to co Maxxis tutaj nakombinował, to jest mocna przesada.

W jednym z komentarzy możemy przeczytać : "Maxxis słynie z oszustwa na szerokość, zwłaszcza na niektórych oponach. ".

Dobrze wiedzieć.

Odnośnik do komentarza

Nie jestem jakaś przesadnie "metkowa", ale przyznam, że jak mnie ktoś do siebie zrazi, to potem okopię się, a nie kupię ;) I Maxxis chyba właśnie na tę listę dzisiaj trafia, bo to jego druga wpadka. Pierwsza to opona do szosy, którą nabyłam razem z rowerem - oczywiście nikt mi nie wmawiał, że nieużywana, ale wyglądała dobrze. Jakkolwiek nie nacieszyłam się nią długo - po dwóch tygodniach (może z 200km) wypadła dziura ok. 1cm. Tak po prostu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...