Skocz do zawartości

Luz na wolobiegu


Rekomendowane odpowiedzi

Kobieta kupiła taki rower: https://allegro.pl/rower-damski-28-goetze-barcelona-21b-alu-gw-5-lat-i6760093532.html

 

No i jest z nim problem. Po ustawieniu przerzutek (przyszedł oczywiście niewyregulowany), niby jest wszystko OK ale zauważyłem że na wolnobiegu jest luz. Łapiąc za zębatkę mogę cały wolnobieg poruszyć co jest dość wyraźnie wyczuwalne. Kaseta w moim rowerze praktycznie się nie rusza a tutaj ewidentnie jest to luźne. Wydaje mi się, że przez to jest ciężko też dobrze ustawić przerzutkę tylną tak żeby łańcuch nie hałasował. Byłem już nawet w serwisie na regulację przerzutki, samo przerzucanie jest OK, ale łańcuch, zwłaszcza na najmniejszej zębatce z tyłu hałasuje, mimo iż wózek przerzutki jest idealnie ustawiony. Da się jakoś może to dokręcić? Gdzieś czytałem, że być może wyciągniecie jednej z podkładek dystansowych pod pierścieniem zakręcającym łożysko wolnobiegu może pomóc? Jakieś rady? 

Odnośnik do komentarza

@Elle z piasta jest w porządku. Tzn tak jak pisałem wolnobieg na gwincie jest dobrze zakręcony do piasty, tak samo oska na konusach jest wg mnie dokrecona idealnie. Kolo lekko sie kręci nie ma luzu. Wg mnie jakby był za słabo dokrecony pierścień i jednocześnie bieżnia łożyska bebenka. Spróbuję to jeszcze sam ogarnąć. Jeśli sie nie uda to dam jeszcze raz do serwisu żeby zobaczyli a jak nie to gwarancja. Nalegalem żeby wziac rower juz na kasecie ale niestety wygląd przewazyl.... A mimo wszystko napęd w nowym rowerze powinien pracować w miarę cicho. Wiadomo ze to nie najwyższa polka ale tez jakas kultura pracy powinna byc.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Tak jak Ci napisałam na przykładzie hamulców - nie oczekuj tego samego, co od kasety. Co nie zmienia faktu, że tak jak pisze @rowerowy, wolnobieg to nie koniec świata. Do jazdy rekreacyjnej wystarczy w zupełności, poza tym jego wymiana jest znacznie tańsza. Dodatkowo, bez urazy, ale nie wiem, czy żona doceniłaby kasetę, podczas gdy wygląd doceni na pewno. A wyglądem też się trochę jeździ :)

Odnośnik do komentarza

Luz na wolnobiegu da sie wyreguloac. Trzeba odkrecic nakretke-kapsel, rozebrac, przelozyc podkladke, lub kilka na druga strone. Tylko nie wiem, czy warto? Montaz jest dosc pracochlonny. Trzeba przykleic kuleczki na smar, owinac zapadki nitka, a po zlozeniu - wyjac, a jak efekt bedzie niezadowalajacy - powtorzyc czynnosci od poczatku. U mnie wolnobieg ma ok. 2 mm luzu (poruszajac najwieksza koronka), troche halasuje, ale w niczym to nie przeszkadza. Serwisowanie ograniczam do wpuszczenia kropli oliwy pod kapsel po przechyleniu roweru. Jak przestanie dzialac - wymienie na nowy. Wolnobiegi Sunrace sa bardzo tanie 25-40 zl w zaleznosci od wersji i trwale.

Osobny problem, to falowanie na skutek skrzywienia osi. Wewnetrzny pierscien moze nawet ocierac o kontre na osi, co wzmaga halas. Dlatego wlasnie zaplatam nowe kolo na piascie Sturmey-Archer z pelna osia z utwardzanej stali, na nakretki. Jest ciezsza od piast z osia drazona, ale nie powinna miec tych dolegliwosci. Os drazona moze sie nawet zlamac.

Odnośnik do komentarza

Czy to do mnie?

Odkad zlozylem ostatni rower (11.2017) jezdze wciaz na tym samym wolnobiegu. 2 razy przeszedl juz smierc kliniczna ;-) , zrobilo sie ostre kolo, ale kropla oliwy go uzdrowila.

Zeby zalozyc kasste - musial bym zmienic rame. Mam rozstaw hakow 122 mm i 8s. nie wejdzie nawet jakbym zwezil piaste. Zreszta 8s. jak dla mnie - nie daje korzystniejszego stopniowania. Trzeba by szukac kaset zaczynajacych sie od 13 lub 14T. Tarcz na korbie nie wymienie na mniejsze, bo korbe mam na 5 srub, a korb na 4 sruby z ramionami 165 mm nie spotkalem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...