Skocz do zawartości

MTB do ok 2500


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam 180cm wzrostu, ok 70kg wagi. Jeżdżę trochę po mieście, trochę drogi szutrowe, głównie las - w nim dużo górek i jak w lesie kamienie, korzenie itd. Jeżdżę amatorsko dla siebie, żadnego ścigania. Raz w roku chciałbym go przystosować do wyprawy z sakwami. 

 

Mam na oku takie typy:

Kross Level 4.0 https://www.kross.pl/pl/2018/mtb-xc/level-4-0----------------------------------- 2100 zł

Btwin RR 560 https://www.decathlon.pl/rower-mtb-rockrider-560-275-id_8364715.html--- 2700 zł

 

Nie wiem czy warto w moim przypadku dopłacać 600zł do Btwina ? Czy 2100 zł za Krossa z takim osprzętem to dobra cena ? 

Chyba wolałbym koło 27,5", bo wole lepszą kontrolę, zwinność w lesie, ale nie miałem do tej pory doświadczenia z kołem 29". 

Może coś innego w tej cenie jest bardziej wartego uwagi ?

Odnośnik do komentarza

Dzięki jajacek. Czyli lepszy Cube Analog od tego Btwina ? Jeszcze mam dylemat czy w moim przypadku (żadnego ścigania, zwykła rekreacja dla siebie, ale nie 10km/h po ubitej drodze tylko znajdą się i korzenie i tego typu atrakcje) mogę coś poszukać za 2000 zł co będzie dobre do rozbudowy roweru w przyszłości jeśli uznam, że coś jest niewystarczające czy to właśnie taki Cube jest tym rowerem startowym do ewentualnej dalszej rozbudowy ? Jeszcze jedno, dlaczego 27.5 uważasz za bzdurę ? Czy może po prostu biorąc pod uwagę całość, mimo, że wolę kontrolę na wąskich ścieżkach, ale zdarzą się płaskie tereny szutrowe, polne, asfaltowe itd to po prostu 29 będzie praktyczniejszym rozwiązaniem ? 

Odnośnik do komentarza

Rzuć okiem na to 

Nie musisz oglądać bajkoradarowego 1 i 2 - szajbajk celnie podsumował zalety i wady kół na podstawie przeprowadzonych badań i danych uzyskanych z tychże - wyszło że chociaż z naukowego punktu widzenia nie ma zdecydowanych różnic między kołami w całości pomiarowego odcinka to drobne różnice z wycinkowych pomiarów wskazują jednoznacznie że koło 29 cali spisuje się najlepiej na podjazdach nieco gorzej na zjazdach i bardzo dobrze na płaskim - wszystko to wobec koła ... 26 cali ;) - gdzie 27,5 dostawało baty niemal w każdym odcinku pomiarowym.

Warto poczytać komentarze - niektórzy z niedowierzaniem inny z ciekawością ale duża część przyznaje racje że 29 to strzał w 10.

Istotne jest ostateczne podsumowanie - nie ma zależności między wzrostem a rozmiarem koła - jeśli tylko da się pogodzić geometrię ramy z kołem 29 to do szeroko pojetego MTB (dla Ciebie @wichkar Twoje MTB to takie bardziej "pojeżdżawki" niz MTB z pojęcia i realizacji praktycznej) rozmiar 29 będzie odpowiedni.

Odnośnik do komentarza

27,5 za bzdurę uważam z praktyki. Miałem rowery na wszystkich typach kół. 26, 27,5 i 29. Różnica miedzy 26 i 27,5 jest minimalna. A między 27,5 i 29 dramatyczna. 29 jest dużo bardziej komfortowy, szybszy, łatwiej pokonuję się nim przeszkody. znacznie lepszy na szutrach i asfalcie. Znacznie lepiej przejeżdża po korzeniach. Znacznie stabilniejszy na zjazdach. Zwrotność jest związana z kilkoma czynnikami. Wielkością koła, kątem główki rury sterowej, długością mostka i szerokością kierownicy. 27,5 może być zwrotniejszy w bardzo ciasnych zakrętach typu 135 czy 180 stopni. W każdym innym przypadku będzie gorszy. Zresztą najlepszą rekomendacją jest to na czym jeżdżą amatorzy w maratonach mtb. 26 i 27,5 cala są w nich niezmiernie rzadkie. Dominacja 29 jest porażająca.

W kwesti bazy do rozbudowy to masz bardzo napięty budżet. Dobre, lekkie, nowoczesne ramy, nawet używane są raczej poza Twoim zasięgiem. Co nie znaczy że nie można zbudować dobrego roweru na bazie Cube Analog lub Cube Attention. Tylko że nie będzie lekki bo to nie są lekkie ramy wysokiej klasy. Co nie znaczy że są złe. To są całkiem przyzwoite rowery na początek.

Musiałbyś trafić używkę na lekkiej ramie z dobrym amorem. Dobrym przykładem jest to np. mój rower. Specialized Crave. Ostatnio kolega kupił używany na Foxie za 3k PLN. Rama waży 1550 gram, w Cube 2,2kg. Fox jest świetnym amorem. Nowy kosztuje zwykle od 2,5k PLN wzwyż.

Odnośnik do komentarza

Ok, dziękuję Wam za pomocne rady. Do Cube musiałbym się pierw przymierzyć, bo np na Krossie myślałem, że L będzie dla mnie ok, a się okazała za duża. Z kolei słyszałem, że w rowerach Cube może być odwrotnie. Niestety nie mam w mieście rowerów tej marki, więc będę musiał wygospodarować czas na dojazd do innej miejscowości. 

Odnośnik do komentarza

Co do rozmiarów - wczoraj mierzyłem się do Scotta i Cuba Analoga. Scott Aspect 19 był dla mnie za wielki, 17 w sam raz. Za to Cube Analog 19 to strzał w dziesiątkę. Jak masz w mieście Scotta to przumierz się do niego i będziesz wiedział, że Cube’a musisz mieć rozmiar mniejszego ;) choć oczywiście najlepiej przymierzyć się do tego który chce się kupić

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jadę w najbliższą sobotę przymierzyć się do Cuba. Wybrałem 3 modele. Cube Analog, Romet Mustang i Kross level 6.0. Krossa mierzyłem niższą wersję, Rometa w międzyczasie także mierzyłem. Został Cube. Wszystkie w podobnej cenie, Kross o 100 zł droższy. Który z nich byłby najrozsądniejszy ? Nie jestem jednak przekonany do końca do Rometa ze względu na ten amor powietrzny i nie wiem co z ramą. Trochę poczytałem i niektórzy piszą, że Romety mają słabą ramę. Wiem, że o amortyzator powietrzny trzeba dbać i częściej serwisować niż sprężynę co też ma swoje koszta - chociaż Romet ma Suntoura to raczej nie będą one tak duże, koło 150 zł ? Który amor będzie solidniejszy sprężynowy RockShock xc 30 czy ten powietrzny Suntour Raidon XC RL ?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Odpuściłem Rometa i Krossa.

Pojawiła się opcja kupna w dobrej cenie Ghost Kato 6.9al (2600zł nowy z sieciówki) - https://www.ghost-bikes.com/en/bikes/hardtail/bike/kato-69-al/ 

Druga opcja to Cube Analog w tej samej cenie. 

Zależy mi przede wszystkim na wygodnym użytkowaniu roweru. Nie będę jeździł w maratonach itd. To będą jakieś kilkudniowe wycieczki z sakwami, szutry, dużo w lesie ale rekreacyjne. Tylko od czasu do czasu najdzie mi dzień, żeby trochę poszaleć. Ten Ghost ma bardzo dobry osprzęt w tej cenie, ale zastanawiam się czy on nie będzie dla mnie za długi 610mm i 1115mm i odpuścić go sobie, a wziąć Cube Analog, który jest krótszy i wydaje się dobry na rekreację ? 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...