Skocz do zawartości

MTB 29r do 3000 PLN


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witajcie,

 

w końcu po 8 latach ujeżdżania crossa podjąłem męską decyzję o zmianie roweru. Co prawda na dzień dziisiejszy w większości jeżdżę po asfalcie, natomiast chciałbym to zmienić. Początkowo myślałem o kupnie nowego crossa, ale chcę jednak czuć się pewniej na drogach szutrowych, leśnych oraz na piachu. W związku z tym wybór padł na MTB na 29 calach.

 

Trochę poczytałem, trochę pooglądałem i wybór padł na następujące modele:

 

Merida Big Senen 300

 

https://www.goride.pl/meskie-4/merida-big-seven-300-2018-odbior-osobisty?from=listing&campaign-id=15

 

Kross Level 4.0

 

https://www.goride.pl/meskie-4/kross-level-4-0-27-5-2018-czarno-zielono-ciemnozielony-mat?gclid=CjwKCAjw-8nbBRBnEiwAqWt1zYTKG6MupGYGL_I1waIOvLsOdu9UVR-WZVkMRxfUfVB--Dk5tGuW2BoCg4IQAvD_BwE

 

Cube Analog

 

https://allegro.pl/rower-cube-analog-2018-29-19-zielony-wyprzedaz-i7484408886.html

 

mniej więcej wiem, które grupy osprzętu są lepsze, które gorsze - nie znam się jednak aż tak na tym, żeby sobie rzetelnie porównać te modele.

 

Miło by było gdyby blokada amortyzatora była dostępna z manetki (nie jest to jednak konieczne), chciałbym również aby rower był raczej w kolorze bardziej rzucającym się w oczy niż odcienie czerni/szarośći.

 

W zasadzie skłaniam się w kierunku Cube’a. Czy za te cenę 2.6k jest warto go wziąć?

Odnośnik do komentarza

Wskazałbym Ci tego pół długości:

http://www.arkus.sklep.pl/rower-merida-bigseven-300-antracytowy-2018-p-11236.html przed Cube.

Big ma:

- widelec powietrzno olejowy - łatwość dopasowania pod wagę za pomocą pompki - to jest duży plus

- pozostały osprzęt bardzo "taki sam".

- czarny "męski" kolor ;)

 

Zaletą Cube jest RockShox - bardzo łatwo serwisowalny, z łatwo dostępnymi częściami i łatwo wymienialna sprężyną.

ale

to co musisz wyregulować spręzyną wyregulujesz w locie pompką.

 

Nie wskazuje innych - podpieram tylko te co wskazałeś.

Odnośnik do komentarza

Zmiana crossa na mtb 29 jest bardzo dobrą decyzją.

 

Pytanie brzmi ile jesteś w stanie wydać na utrzymanie roweru. Im więcej hydrauliki i lepsze komponenty tym koszt utrzymania większy.

 

Jeśli Merida ma w nazwie Seven to oznacza rower na kołach 27,5 cala więc temu mówimy pa pa.

Jeśli rower ma widelec Suntour XCT lub XCM oznacza to że ma atrapę amortyzatora czyli kompletny shit nie warty naszej uwagi. Amortyzator jest to widelec mający w jednej komorze olej lub sprężynę powietrzną. Najtańszy takowy to Suntour XCR. Kiepsko wykonany, nie pożyje raczej dłużej niż 3 lata użytkowania. Ciut dłużej ma szanse pożyć Suntour Raidon. Przyzwoite amortyzatory żyjące dekadę lub dłużej robią dopiero firmy RockShox czy Manitou.

 

Jeśli rower nie będzie używany jako rower mtb, do jazdy po trasach leśnych z dużą ilościa zjazdów i podjazdów, korzeni, piachów i błota to wystarczy opsrzęt klasy Shimano Alivio. Jesli ma jednak być wykorzystywany regularnie również w środowisku mtb to minimum Shimano Deore.

Odnośnik do komentarza

Cube Attention (bez SL) i Romet Mustang 29 to jedne z najtańszych rowerów na granicy przyzwoitości i ze stosunkowo niskim kosztem utrzymania.

Koszt serwisu amora powietrzno-olejowego przyzwoitej klasy (RockShox z Air w nazwie jak w Cube Attention SL) czy Manitou) wynosi ok. 300 zł. Serwis należy wykonać nie rzadziej niż co 200 godzin użytkowania. Producent zaleca 100 godzin. Amory Suntoura są tańsze w serwisie bo są nędznie wykonane i mają tańsze, mniej żywotne podzespoły.

Amor olejowo spręzynowy jak RockShox XC 30/32 czy Recon Coil TK wymaga serwisu raz na kilka lat, żyje niezmiernie długo a jego serwis kosztuje ok. 50-80 zł.

Odnośnik do komentarza

Cube Analog tez jest ok. Przechodzilem podobna droge. Przez wiele lat mialem trekkinga, dzis nazywanego crossem. Potem fitnessa ze sztywnym widelcem. Potem szose. Trafilem okazje i stwierdzilem ze kupie super crossa. Waga 11,9 kg i super osprzet. W miedzyczasie kupilem tez mtb. Przez 2 lata zrobilem tym crossem kilkaset km bo ani nie byl za dobry na asfalt, na ktorym fitness czy szosa byly zdecydowanie lepsze ani w teren gdzie mtb byl zdecydowanie lepszy. Lezal potem przez rok i sie kurzyl bo nawet do sklepu po bulki czy do miasta wolalem jechac na mtb. Wszystko co trzeba zeby mtb byl szybszy w miescie to nawet nie wezsze opony tylko wyzsze cisnienie w oponach i uniwersalne opony na kazda nawierzchnie, typu Schwalbe SmartSam

 

Sent from my SM-T360 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Niby już byłem zdecydowany, ale z rana pojawiły się wątpliwości - może jednak kupić znów crossa. Na co dzień i tak będę więcej jeździł po asfaltsch i ścierkach rowerowych... mam mętlik w głoPo

Od pewnego czasu jestem posiadaczem Analoga (chciałem attention ale nie nie był dostępny w moim rozmiarze). Jak piszesz na ścieżkach rowerowych i asfaltach sprawuje się świetnie, bardzo lekko chodzi i pozwala też się nieźle rozpędzić. Dodatkowo siedzisz dość wyprostowany podobnie jak w crossie więc plecy też się nie męczą na dłuższych trasach. Nie widzę żadnej przewagi crossa nad takim mtb a mtb dodatkowo pozwala wjechać w nieco cięższy teren.

 

Jeśli chodzi o jazdę w gorszym terenie największą wadą Cube'a jest to co w łagodniejszym jest jego zaletą czyli geometria. Niestety rower jest dość mało zwrotny (nawet jak na 29 koło) a na ostrych zjazdach po mocno dziurawej drodze typu większe kamienie przednie koło zachowuje się trochę jak balon, ciężko jest nad nim zapanować. W takich warunkach zdecydowanie pewniej się czuję na moim starym już pełnoletnim góralu.

 

Podsumowując jeśli dalej chcesz jeździć na łagodnych i średnich ścieżkach Cube moim zdaniem jest bardzo dobrym wyborem, opony zawsze możesz zmienić na cieńsze i wtedy masz crossa z porządnym amortyzatorem i wytrzymałą ramą. Do ostrzejszej jazdy mtb Cube Analog/Attention się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza

Każdy sprzedawca zachwala co ma na magazynie. Trek to świetna firma dająca świetną gwarancję. Ale tu dostajesz trochę gorszy osprzęt i gorsze hamulce i rower ważący bardzo dużo. Natomiast jeśli czujesz że się na nim dobrze siedzi to możesz rozważyć. Ale za te same pieniądze powinieneś znaleźć znacznie lepszy Cube Attention.2016 lub 2017.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...