Skocz do zawartości

Hamulec trze i wygina tarczę.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

W piątek przyjechał do mnie nowy rower, który według sklepu miał być już wyregulowany i po założeniu przedniego koła, siodełka i kierownicy gotowy do jazdy.

Rzeczywistość wygląda jednak z goła inaczej i o ile przerzutki po lekkiej regulacji działają jak należy to hamulce wciąż wydają nieprzyjemne dźwięki(lekko trą o tarcze) w tym co najważniejsze 

tylni hamulec przy wciśnięciu klamki odgina tarczę o jakiś milimetr- dwa w stronę koła. 

Próbowałem już lekko odkręcić hamulec, zacisnąć i przykręcić jednak to nic nie dało. 

Rower jest wyposażony w hamulce hydrauliczne shimano. 

Może ktoś z Szanownych forumowiczów może mi polecić jakieś rozwiązanie mojego problemu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi  :).

 

Odnośnik do komentarza

Naprawdę? To czemu we wszystkich zaletach hamulców tarczowych pisze się, że działają bez względu na prostotę koła? Tarcza osadzona jest na piaście, nie na szprychach, więc to nie ma nic do rzeczy.

 

Może być krzywa tarcza, może być źle osadzony zacisk hamulca względem ramy (nierównolegle), może być po prostu źle założone koło (zwłaszcza jeśli to QR). Najpierw spróbuj zdjąć i założyć koło ponownie oraz zacisnąć z wyczuciem (nie za mocno, żeby nie uszkodzić koła/ramy, nie za słabo, żeby się nie luzowało podczas jazdy). Potem można zobaczyć tarczę czy jest prosta. Przy czym nowa tarcza może nie być IDEALNIE prosta, a klocki są nowe i niestarte. Ergo: w nowym rowerze musi się to dotrzeć i tak naprawdę nie ma żadnej wady. Ewentualnie są krzywo założone hamulce - zobacz, czy klocki z obu stron są w tej samej odległości od tarczy (zakręć przy tym kołem, aby nie weryfikować tego tylko w jednym miejscu tarczy) - powinny być symetrycznie roznolegle, natomiast jeśli są jakieś odstępstwa, wtedy trzeba przesunąć zacisk na śrubkach mocujących.

 

Nie jestem pewna, czy dobrze jest to weryfikować samodzielnie bez znajomości tematu, bo można przekombinować i naprawiając sprawny rower, narobić większego bigosu. Z drugiej strony każdy z nas kiedyś na czymś się uczył, a nauka mimo zapisu w konstytucji, nie zawsze jest bezpłatna ;) Tak więc wybór należy do Ciebie :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...