Skocz do zawartości

Wymiana starego suportu na coś lepszego, Kettler ALU RAD 2600.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam starego Kettlera  ALU RAD 2600 i chciałbym wymienić stary suport na coś nowszego(lepszego), z racji tego że bardzo ciężko się na nim jeździ, nie wiem czy w tym tkwi przyczyna ale po przejechaniu kilku kilometrów na tym rowerze czuję się jak by to było kilkadziesiąt. Dla porównania posiadam inny rower na takich samych kołach i na tym się wręcz "płynie".

Zatem pytanie czy da radę wymienic ten suport na coś lepszego, oczywiście razem z korbą.

Wrzucam odnośnik do zdjęcia suportu jaki znajduję się w moim Kettlerze.https://c.allegroimg.com/s720/03a96f/7fe72aeb4215b80204c7e6be9c0c

 

 

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem - nie tędy droga.

Oczywiście - istnieją wkłady na maszynach do muf bez gwintu, ale są drogie i sam go nie założysz. Potrzebne jest do tego narządzie za kilkaset zł.

Jeszcze kilka miesięcy temu jeździłem na rowerze, który miał mufę bez gwintu i używałem takiego, kompletnego mechanizmu korbowego:

https://sprzedajemy.pl/mechanizm-korbowy-nowy-46-165-wigry-jubilat-turing-walcz-2-062e3e-nr45709947

Mały szczegół: składałem na samych kulkach. Kupowałem więc dodatkowo 2 wianki i wydłubywałem z nich kulki. Chyba po 11 szt. na stronę wchodziło.

Mechanizm działał bardzo dobrze i był dość szczelny. Największe zastrzeżenia miałem do samej zębatki. Szybciej się zużywała niż łożyska. No i nierównomiernie, co skutkuje różnym naciągiem łańcucha w różnych położeniach korby. Obecnie mam mufę z gwintami BSA i korbę, do której tarcza jest przykręcana. Mam więc możliwość przestawiania jej co kilkaset km, żeby poprawić równomierność zużycia zębów.

Jest możliwość kupienia suportu z miskami wciskanymi i osią na kwadrat, ale bardzo ubogi jest wybór długości osi. Nie wiadomo, czy zgra Ci się z korbą tak, żeby zapewnić prawidłową linię łańcucha.

Korba z linka daje linię łańcucha 40 mm i zgrywa się z klasycznym torpedem, oraz piastą torową Novatec. Na takiej właśnie jeździłem.

Rodzaj suportu nie może być powodem, że rower ciężko chodzi. Powodem może być jego zużycie lub niewłaściwa regulacja luzu. To samo może dotyczyć piast. Inne przyczyny: wyciągnięty lub nienasmarowany łańcuch lub za mocno naciągnięty. Tak jak pisałem wcześniej - przy zużytej tarczy korby naciąg łańcucha dość trudno jest wyregulować. Dalej: za niskie ciśnienie w oponach lub w ogóle jakieś kiepskie opony, zużyte łożyska pedałów, scentrowane koła, niestarannie założone opony. Koło nie może bić nie tylko na boki, ale również promieniowo.

I jeszcze jedna uwaga: To, że łożyska bez obciążenia kręcą się lekko - wcale nie musi oznaczać, że są sprawne. Jeśli kulki lub konusy mają wżery lub wybicia - mechanizm pod obciążeniem będzie stawiał duży opór, choć przy rowerze stojącym do góry kołami - kręci się jak wiatrak ;)

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Witam, podjąłem się samodzielnej wymiany suportu z kwadratu na octalink i pojawiły się problemy.

 

Mianowicie, zakupiłem klucz do ściągania korb i klucz do suportu https://allegro.pl/klucz-do-suportu-na-kwadrat-shimano-sciagacz-korby-i6711040505.html?snapshot=MjAxOC0xMC0wNFQxOTowOTozNi43NzFaO2J1eWVyOzFjZjdkNTM1YWM3ZjMyOTczYWI5OWU1ZTZkNTIzOTNlY2NlOTAxMGY5ZjZkNjIwNWFkZTRkZmJlNWQ5N2ZlMWE%3D

 

oraz nowy suport i korbę https://biostern.abstore.pl/korby-tarcze-i-suporty-fcm4000-175mm-40-30-22-9rz-szary,c68,p2120,pl.

https://biostern.abstore.pl/korby-tarcze-i-suporty-bbes300-os-mech-korb-bsa-121-68mm-octali,c68,p2424,pl.html

Wszystko stare udało się zdemontować bez problemów. Nowe szęści powkręcałem palcami i zabrałem się do "dociągania" suportu i tu zonk... mój klucz nie sięga do "zębów" suportu. Czy mam zły klucz??? Idzie tylko je lekkko chwycić. 

 

Mimo tego założyłem korbę w celu sprawdzenia jak to wszytsko będzie wyglądało. I tu kolejna niespodzianka. Nie wiem czy będę wstanie wyregulować przerzutkę przednią bo teraz to co wskawiało na 2 blacie wskakuje na 1 a co na 3 blacie wskakuje na 2. Z braku czasu dzisiaj nie walczyłem z przerzutką ale powdpowiedzcie czy to ustawię czy kupiłem suport w złym wymiarze? Zalecany był 118 mm kupiłem 121 mm. Dodam, że stary suport Sountur miał oś 122 mm.

 

Dzięki z góry za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
W dniu 16.10.2018 o 21:18, mariusz1983 napisał:

 mój klucz nie sięga do "zębów" suportu. Czy mam zły klucz??? Idzie tylko je lekkko chwycić. 

 

 

Jak rozumiem tył klucza opiera się o koniec osi suportu i dlatego nie może wejść odpowiednio głęboko. Faktycznie ten klucz z linka wygląda na dość krótki. Ja ma Firmy Bike Hand : https://www.centrumrowerowe.pl/klucz-do-suportu-bike-hand-shimano-yc-26bb-pd10732/ i całkowita długość klucza to 52 mm długość, w środku do przewężenia: 30 mm. Sprawdź ile jest u Ciebie. Być może zakup innego klucza rozwiąże problem.

 

Drugi klucz do korb, masz chyba niestety tylko do kwadratu, co oznacza, że może się okazać że nie będziesz mógł ściągnąć korb. Powinien być np. taki (czarny grzybek na końcu jest ważny) : https://allegro.pl/klucz-sciagacz-do-korb-na-uniwersalny-bike-hand-i6357688165.html

 

Odnośnie przerzutki, to zmieniła się najwidoczniej linia łańcucha, może nie docisnąłeś dobrze korby, możesz spróbować wyregulować przerzutkę. Jak kupiłeś inne korby z innymi koronkami, to jest konieczna większa regulacja przedniej przerzutki (odkręcenie od ramy i ponowne ustawienie).

Odnośnik do komentarza

Faktycznie ten klucz z linka wygląda na dość krótki.

 

Dokładnie klucz wygląda na za krótki (nie jest za głęboki). Nie obejdzie się bez zakupienia nowego.

 

Jeśli chodzi o klucz do korby to wiem, że powinien być ten grzybek do zdjęcia octalinka (podobno można poradzić sobie z podłożeniem monety 10 groszowej i też zejdzie).

 

Co do przerzutki i korb. Stara to SR Suntour XR172 42/32/22T a nowa Shimano Alivio FC-M4000 40/30/22T. Te dwa ząbki mniej na dużej tarczy będą aż tak wpływały, że trzeba będzie odkręcać i obniżać przerzutkę?

Odnośnik do komentarza

Tak, musi być dokładnie ustawiona, kilka mm od największego blatu. Są fajne poradniki na YT jakt to zrobić.

 

Zrobiłem jak napisałeś.Wg YT 

ustawiłem wysokość przerzutki, ustawiłem dolny zakres prowadnika, zamocowałem linkę, a nadal nie mogę wbić największego blatu. Nawet klamka manetki nie jest wstanie wydać typowego "klik". Linka jest już bardzo napięta.

Przednia przerzutka to Shimano Tourney FD-TZ30. Coś czytałem o pojemności przerzutki, może ona nie obsłuży tego mechanizmu korbowego?

Druga sprawa, że na innym forum pisali, że do korby Alvio M4000 stosowali suport 113 mm ("zmieniłem M430 na M4000 bez zmiany suportu (113/68) i wszystko siedzi idealnie. Wydaje mi się, że suport 118 octalink jest zalecany do korb crossowych Alivio".), a ja mam suport 121 mm.

 

I teraz mi chodzą dwie sprawy po głowie, zmieniam suport na 113 i powinno pasować (faktycznie korba jest dość daleko od ramy) lub zmieniam przerzutkę na Alivio M4000 https://biostern.abstore.pl/przerzutki-przednie-i-akcesoria-fdm4000-34-9mm-3rz-ds-dp-40t,c120,p2481,pl.htmltylko czy na suporcie 121 to będzie "grało"?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy lepiej zmienić suport czy przerzutkę. Regulowałeś napięcie linki, łącznie z odkręceniem jej od przerzutki i przykręceniem w innym miejscu, tak żeby była luźniejsza, czy tylko regulacja śrubą baryłkową ?

Odnośnie rozmiaru suportu, to wpływa on na linię łańcucha, można znaleźć informacje jak to zmierzyć i ile powinno być. Pojemność przerzutki też można obliczyć. Jeżeli jest za mała po zmianie korb, to pewnie trzeba będzie faktycznie wymienić.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy lepiej zmienić suport czy przerzutkę. Regulowałeś napięcie linki, łącznie z odkręceniem jej od przerzutki i przykręceniem w innym miejscu, tak żeby była luźniejsza, czy tylko regulacja śrubą baryłkową ?

 

Linka była odkręcona od przerzutki do ustawienia dolnego zakresu a dla górnego przykręcona. Manewry z linką i śrubą baryłkową nie przyniosły rezultatu. Teraz jak mam łańcuch na 1 blacie, linka jest luźna.

 

jeszcze w tym temacie opinia jednego z rowerzystów:

"Do korby Shimano Alivio M 4000 zamówiłem drugi suport,Shimano octalink ES 25 o długości 113 mm. Oba podzespoły dogadały się znakomicie i współpracują idealnie. Mufa mojej ramy,68 mm.

Ta korba jest lub będzie bardzo popularna,może warto ten temat przykleić ?

Shimano w swoich danych technicznych,do korby M 4000,nie podaje jaki powinien być suport do zwykłych przerzutek,mocowanych do rury podsiodłowej.

Podaje jaki powinien być suport dla przerzutki E-type.

Shimano nie idźcie tą drogą,drogą dezinformacji.

Piszę ten post dla innych,przyszłych użytkowników tej korby.

Wszystkie sklepy internetowe i sprzedawcy na Allegro wprowadzają w błąd potencjalnych klientów ,proponując do korby Shimano M 4000,suport octalink ES 25 o długości 118 mm."

 

Mój błąd od początku polegał na zasugerowaniu się wymiarem mojego starego suportu na kwadrat, który miał 122 mm.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...