Skocz do zawartości

Koła zębate i całe te sprawy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio - niestety - wywróciłem się na rowerze, przez co "on" został trochę mocno poszkodowany, w każdym razie nie da się nim jeździć. Rower ma ponad 17 lat (Lincoln, nie wiem jaki typ  ), nie był mocno eksploatowany, powiedzmy "zwykłe wyjazdy do sklepów czy niedzielne wyjazdy". Ostatnio przy wymianie pedałów, jeden był tak zgrzany, że ledwo dało się go wykręcić. W wypadku ucierpiały przeżutki, korba, koła zębate. Przeżutki jeszcze tam da się wyprostować normalnie, co problem jest z resztą. Nie wiem czy koła zębate zdejmuje się wraz z korbą czy oddzielnie, w każdym razie nawet nie wiem jak to zrobić ( boję się że tak się zgrzały że amen). Próbowałem lekko młotkiem wybić ale nie szło. Poradzicie coś jak to zdjąć?

 

Zdjęcie z internetu :

b9435-u10938_orig.JPG?1387521353

 

Odnośnik do komentarza

Na zdjęciu wygląda, jakby tarcze były przykręcane do pająka korby, ale zdjęcie jest niewyraźne i przypuszczam, że to atrapa. W tanich korbach tarcze zazwyczaj są nitowane.

Korbę zdejmuje się przy pomocy takiego ściągacza:

https://rowerplus.pl/klucze-do-korb-suportow-i-pedalow/3589-bike-hand-yc-216a-sciagacz-do-korb-na-kwadrat.html

Zazwyczaj nie idzie to tak łatwo. Dobrze jest psiknąć WD-40, a jak nie pomoże - podgrzać.

Kompletną korbę do roweru tej klasy można kupić za niewielkie pieniądze:

https://rowerplus.pl/korby-mtb-cross-trekking/3105-sunrace-fcm2b-mechanizm-korbowy.html?search_query=mechanizm+korbowy+sunrace&results=22?s=1

Córka i zięć mają takie od jakiegoś czasu i na razie - bez zastrzeżeń. Prawdopodobnie lepsza od Shimano Tourney.

Jeśli chodzi o przerzutkę tylną, to najprędzej - wygiął się hak. Jeśli jest stalowy - można spróbować go wyprostować, ale sugerował bym kupić nowy. Szukaj pod: hak-adapter do ram nieprzystosowanych i sprawdź, czy masz taki sam. To kosztuje kilka zł.

Czy przednia przerzutka też uległa uszkodzeniu? Różnie może być, ale ja miałem problem. Oprócz tego, że pogięły się blachy, to i sworzeń się skrzywił. Ale używaną przerzutkę tej klasy, a nawet wyższej - kupisz za 20 zł. Zwracaj tylko uwagę na średnicę obejmy (u Ciebie jest pewnie 28,6 mm) i na to do jakiej wielkości blatu jest dostosowana. Jeśli np. do korby z linka - z blatem 48T - zastosujesz przerzutkę, która ogarnia tylko do 42T - to będzie kicha.
 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...