Skocz do zawartości

Droga jednokierunkowa 3 pasmowa


Rekomendowane odpowiedzi

Część,

mam jedno pytanie, czy mogę poruszać się z prawej strony środkowego pasa do jazdy na wprost jeśli od lewej 1 pasy jest do skrętu w lewo 2 prosto, a 3 prosto i w prawo?

 

Czy jednak muszę trzymać się tego najbardziej skrajnego z prawej strony?

Zaznaczam, że chce jechać prosto.

 

Coś takiego

https://www.google.pl/maps/@51.104324,17.0216577,3a,60y,76.68h,93.79t/data=!3m6!1e1!3m4!1sMgQVgHFzgkO1snpROANr8Q!2e0!7i13312!8i6656

 

Czy mogę jechać środkowym pasem, czy jednak typ najbardziej z prawej?

 

Dziękuje za pomoc 

Odnośnik do komentarza

Skrajnie prawy pas jest do jazdy prosto oraz w prawo. Więc jeśli chcesz jechać prosto, to najlepiej właśnie nim jechać. Z drugiej strony jesteś uczestnikiem ruchu równoprawnym, więc możesz środkowym, ale to jest proszenie się o potrącenie, bo samochody mogą Cię mijać z dwóch stron, a za skrzyżowaniem zmiana pasa na prawy może okazać się trudną, jeśli będzie spore natężenie ruchu. Nikt Ci nie może jednak tego zabronić we wskazanym przypadku.

Odnośnik do komentarza

 Z drugiej strony jesteś uczestnikiem ruchu równoprawnym, więc możesz środkowym, (....)Nikt Ci nie może jednak tego zabronić we wskazanym przypadku.

 

Pozwolę się nie zgodzić. Generalnie policja może spokojnie wlepić mandat za taką jazdę, bo podejrzewam że autor nie pyta ot tak sobie tylko pewnie takie zdarzenie miał.. Nakaz jazdy prawym pasem jest zapisany w kodeksie ruchu drogowego.

 

Art. 16.

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

 

Dalej.

 

Art. 19.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

Odnośnik do komentarza

Wszystko to, co podkreślasz według mnie nie nakazuje jazdy prawym pasem, a jedynie zabrania ruchu pod prąd. Nakaz jazdy możliwie blisko krawężnika określa punkt 4, którego nie podkreśliłeś. Jak zwykle w polskim prawie daje on jednak możliwość interpretacji i w teorii można sie kłócić z policją nawet w sądzie. Czy ma to sens? Nie, nie ma. W praktyce przyjęło się, że jeździ się rowerem blisko krawężnika i koniec. Oczywiście, zapewne są wyjątki, jednak indywidualne i dyskusyjne.

Tak więc ogólnie rzecz biorąc w opisanej przez @gaaa3 sytuacji lepiej nie kombinować. W praktyce możliwe (podkreślam: możliwe), że jazda środkowym pasem to rozwiązanie bezpieczniejsze. Nie bardzo wyobrażam sobie, jakby to miało wyglądać, ale rzeczywistość lubi nas zaskakiwać swoimi absurdami :) Jakkolwiek nie wiem, czy bym ryzykowała. Pal sześć mandaty - o rower i zdrowie chodzi.

Odnośnik do komentarza

Wszystko to, co podkreślasz według mnie nie nakazuje jazdy prawym pasem, a jedynie zabrania ruchu pod prąd. Jak zwykle w polskim prawie daje on jednak możliwość interpretacji i w teorii można sie kłócić z policją nawet w sądzie.

 

Litości Elle. Chciałbym widzieć minę sądu jak tłumaczysz że Twoja interpretacja nakazu jazdy prawostronnej to po prostu pomysł na to żeby nie jechać pod prąd :)

 

http://www.rp.pl/Prawo-drogowe/301319962-Wysyp-mandatow-za-jazde-lewym-pasem-drogi.html

 

I jeszcze setki artykułów mógłbym zalinkować.

 

Na każdym kursie na prawo jazdy uczą z uporem maniaka trzymania się prawej strony, egzaminu nie zdasz jeśli za długo jedziesz lewym pasem.

Koniec kropka. Dura lex sed lex.

 

Nie polemizuję dalej z prawdami oczywistymi.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się, że co do zasady należy jechać maksymalnie prawą stronę. A co w przypadku, gdy na tym prawym pasie stoi jedzie rządek samochodów i wszystkie sygnalizują zamierzony skręt w prawo, a pas środkowy jest wolny? Mam się grzecznie ustawić na prawym, czy jednak mogę środkowym jechać prosto? Moim zdaniem zależy to od konkretnej sytuacji na drodze. 

Odnośnik do komentarza

Nie popadajmy w paranoję, nikt Ci ślepo nie każe jechać prawym pasem gdy jest on zajęty, są roboty drogowe czy np idzie rolnik z krowami.

Sytuacja jest prosta jak konstrukcja cepa, a Wy szukacie dziury w całym.

Jedziesz maksymalnie blisko prawej strony w miarę możliwości i tyle, jest wolny prawy pas to jedziesz po prawej, jeśli jest przeszkoda czy korek skręcających w prawo to mijasz z lewej i znowu wracasz na prawą stronę.

Chcesz skręcić w lewo to oczywiście ustawiasz się na lewy pas, ale nie 5 skrzyżowań wcześniej, tylko bezpośrednio przed skrzyżowaniem.

 

Nie macie prawa jazdy, prawda ? :)

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się, że co do zasady należy jechać maksymalnie prawą stronę. A co w przypadku, gdy na tym prawym pasie stoi jedzie rządek samochodów i wszystkie sygnalizują zamierzony skręt w prawo, a pas środkowy jest wolny? Mam się grzecznie ustawić na prawym, czy jednak mogę środkowym jechać prosto? Moim zdaniem zależy to od konkretnej sytuacji na drodze. 

 

Po prostu ich wyprzedzasz.

 

 

[...]

Nie macie prawa jazdy, prawda ? :)

 

Mam to samo wrażenie.

Odnośnik do komentarza

Po prostu ich wyprzedzasz.

 

Jadąc pasem środkowym. Inaczej się nie zmieszczę w bezpiecznej odległości od aut.

 

Mam to samo wrażenie.

 

 

Jakże błędne. Czy zauważyliście, że pytanie pierwotne dotyczy jazdy przez skrzyżowanie, a nie po prostu jazdy drogą wielopasmową? Naprawdę chciałbym wierzyć, że zbliżając się do takiego skrzyżowania wszyscy z prawem jazdy karnie ustawiacie się na prawym pasie, nawet jeśli środkowy jest wolny, a na prawym stoi już autobus i dwie ciężarówki.

Pytający chciał wiedzieć, czy w tej sytuacji ma prawo jechać pasem środkowym. No więc nie można mu zabronić, ma prawo. I sądzę, że pyta nie dlatego, że jest samobójcą, tylko na niektórych skrzyżowaniach z takim układem, jadą rowerem pasem środkowym, będzie szybszy od aut na pasie prawym, bo wszystkie skręcają. Sam mam takie 2 skrzyżowania w okolicy i tam z pasa prawego dosłownie wszyscy skręcają, chociaż służy też do jazdy na wprost.

A to, że po minięciu skrzyżowania powinien zjechać na maksymalnie prawą stronę, to już zupełnie inna sprawa. Tak jak i to, że zdecydowana większość kierowców aut nie zjeżdża, chociaż dokument w kieszeni posiadają.

Odnośnik do komentarza

Litości Elle. Chciałbym widzieć minę sądu jak tłumaczysz że Twoja interpretacja nakazu jazdy prawostronnej to po prostu pomysł na to żeby nie jechać pod prąd :)

 

http://www.rp.pl/Prawo-drogowe/301319962-Wysyp-mandatow-za-jazde-lewym-pasem-drogi.html

 

I jeszcze setki artykułów mógłbym zalinkować.

 

Na każdym kursie na prawo jazdy uczą z uporem maniaka trzymania się prawej strony, egzaminu nie zdasz jeśli za długo jedziesz lewym pasem.

Koniec kropka. Dura lex sed lex.

 

Nie polemizuję dalej z prawdami oczywistymi.

Ja też nie polemizuję z kimś, kto nie rozumie ani cytowanych przepisów, ani tego, co napisałam. Wyrywasz sobie z kontekstu zdanie albo podkreślasz fakty, które nie mają znaczenia.

Napisałam mniej więcej to, co koledzy wyżej. A co do przepisów, to nikt Ci nie zarzuca, że się z Tobą nie zgadza, tylko, że powołujesz się na złe podpunkty. To tak, jakbyś teraz powiedział, że ktoś, kto zabija, łamie Dekalog, po czym podkreślił ósme przykazanie. I tylko tego się doczepiłam w Twoim wywodzie.

Odnośnik do komentarza

To skrzyżowanie to prosta sprawa. Prawy do jazdy na wprost wolny? To nim jedziemy. Chcemy wyprzedzić tych na prawym? Zjeżdżamy na środkowy i wyprzedzamy, bo na tym skrzyżowaniu można (obecność świateł).

Gdyby była tam zielona strzałka, to bym pomyślał o zjechaniu na środkowy, żeby ułatwić przejazd, ale to wyjątek, bo dotyczy kultury, a nie przepisów.

Aplikuje się do każdego rodzaj pojazdu.

Jazda rowerem środkiem pasa (jakiegokolwiek) jest uzasadniona (i dozwolona prawem) na rondzie. Tutaj nie widzę celowości.

Odnoszę wrażenie, że mało jeździcie na co dzień rowerem w centrum większego miasta. Tutaj czytelne skrzyżowanie, brakuje mi do ideału np. sierżantów, a najlepiej śluzy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...