Skocz do zawartości

Zestaw narzedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Nie kupuj zestawów. Ja wiem, że walizeczka to jest naprawdę COŚ, ale nie warto. Części narzędzi w niej zawartych nie użyjesz nigdy, a część będziesz zmuszony dokupić, bo się okaże, że nie ma.

Najlepiej zakupić samemu te najpotrzebniejsze rzeczy, a potem ewentualnie dokupić w razie potrzeby. A co jest niezbędne? Na pewno zestaw dobrych imbusów (czyli takich, co Ci nie wyrobią śrub i nie są z plasteliny), przymiar do łańcucha i łyżki do opon. Reszta według uznania i potrzeb. Ja mam skuwacz do łańcucha (ale używam go tylko do nowego roweru, aby założyć spinkę, więc nie wiem, czy taki niezbędny), a także klucze do: pedałów, kasety (plus bacik), szprych oraz ściągacz korb na kwadrat. Mam też kilka kluczy, które zdawało mi się, że są potrzebne ;) Na przykład do suportu, konusów oraz pedałów SPD (taki Shimano do ich rozbierania). Nie użyłam ich jeszcze ani raz.

Przydatny jest także przecinak do linek i pancerzy. Ja akurat nie mam dedykowanego - kupiłam do cięcia drutu w Castoramie. Tnie i pancerze, i linki.

Po zakupie nowych kół z tarczami na centerlock byłam zmuszona dodatkowo zakupić klucz do korb w systemie Hollowtech II.

Odnośnik do komentarza

Mamy trochę rowerów w domu. Używamy często:

walizeczkę narzędzi z Lidla. bodajże za 60 zł, w której jest to co najważniejsze czyli grzechotka z wymiennymi końcówkami

zestaw imbusów z Kauflandu za 14 zł

klucz do kaset, mamy bikehand z rączką

bacik do kaset

klucz 15 albo imbusy do pedałów

przymiar do łancucha najtańszy

łyżki do opon to chyba każdy ma

No i jedna droga rzecz klucze dynamometryczne ale to tylko jak ktoś ma karbon

 

Połowę z tego co pisze Elle, nigdy nie miałem w ręce

Odnośnik do komentarza

Jak wyżej i niżej dla człowieka nie instytucji to kupować raczej pojedynczo i pomyśleć czy mam w domu jakieś dodatkowe narzędzia bo możesz kupić klucze z rączką lub same nasadki i użyć posiadanych w domu grzechotek itp. Dla zwykłego człowieka i najbardziej popularne rozpowszechnione medialnie to firmy bitul.pl i Bike Hand. Warto pomyśleć jaki ma być dany klucz, narzędzie. Krótkie, długie, z rączką itp.

 

Podam kilka filmików. Warto rzucić okiem na komentarze i stopkę opis, pokarz więcej. Warto obejrzeć wszystkie bo się uzupełniają.

 

 

 

A to rarytasik serwisowy na koniec

https://www.youtube.com/user/onthebikedotcom/search?query=narz%C4%99dzia

 

Sam zabieram się do kupienia paru narzędzi i tak mi schodzi bo nie śpieszy mi się. Niektóre rzeczy tymczasowo skreślam z listy i zostawiam do rozważenia. Obcinaczki do linek i pancerzy dość drogie a na linki mam tylko przerzutki. W sklepie podam długość i mi przytną. Klucz, ściągacz do suportu Octa Link, może będę stosował OL albo przejdę na HTII i wtedy potrzebuję inne klucze do korb i suportu. W razie problemu uderzę do serwisu bo ile tego narzędzia będę używał a ile zapłacę. Chcesz kupić wszystko w jednym miejscu to albo czegoś akurat nie ma albo jest inne albo cena niefajna, opinie o sklepie różne itd.

Musiałem się ponownie naszukać który klucz pasuje do dwóch rzeczy. To klucz do kaset który pasuje do tarcz hamulcowych na system Center Lock i tak było na 99% aż coś się zmieniło i w niektórych przypadkach trzeba do tarcz CL kupić inny. Zestaw do odpowietrzania, napełniania hamulców hydraulicznych. Można kupić odpowiedni zestaw albo zaoszczędzić i zmajstrować go samemu chałupniczo ale nie zawsze się to tak super kalkuluje. 

 

Najprędzej kupię klucz do kaset, przymiar do łańcucha, coś do odpowietrzania (może sam zmajstruję). Jakieś imbusy (klucze ampulowe), torxy, klucze płaskie, nasadowe, oczkowe mam w domu. Niektóre deko sfatygowane więc do przemyślenia. Myślałem na nowymi imbusami z tymi kulkami do operowania pod kątem np. za około 55zł z Bitula ale po wpisie jajacek raczej się wstrzymam.   

Odnośnik do komentarza

 

Zestaw do odpowietrzania, napełniania hamulców hydraulicznych. Można kupić odpowiedni zestaw albo zaoszczędzić i zmajstrować go samemu chałupniczo ale nie zawsze się to tak super kalkuluje.

@grzegorz75jan

Ja sobie zmajstrowałem własny, dwie strzykawki 20mm i dwa wężyki akwarystyczne około 10 cm. Koszt naprawdę znikomy, a w dodatku działa bo już sprawdzałem :)

Odnośnik do komentarza

Co do tych jednorazowo używanych narzędzi, to takie mam mieszane uczucia. Nie mówię jednak o kluczu np. do suportu - ten jest mi totalnie zbędny, no ale kupiłam i trudno. Za to część kluczy zwróciła mi się nawet kilkakrotnie. Do pedałów najpierw miałam zwykły płaski klucz CrV. Wykończyłam go i za odkręcenie pedałów zapłaciłam wtedy w serwise 10zł. Od czasu zakupu nowego klucza Prox (ok. 20zł) odkręcałam i przykręcałam pedały mniej więcej 6-7 razy. Bacik mam w spadku ;) Znalazłam w piwnicy z jakimś nad wyraz szerokim łańcuchem, ale działa i to najważniejsze. Za klucz dałam może 10zł. Kasetę przykręcałam i odkręcałam na pewno więcej niż 5 razy. Klucz do szprych kupiłam w markecie za jakieś 3zł - przydał się niesamowicie, zlikwidowałam bicie w dwóch lub trzech kołach. Skuwacz do łańcucha to także koszt ok. 10zł - pierwszy rok przeleżał w woreczku, potem użyłam go trzy razy. Ale jednak bez niego nie zrobiłabym nic, więc nie uważam za zbędny wydatek.

Generalnie trzeba się zastanowić, co się bardziej opłaca. Czasem jest tak, jak z moim kluczem do pedałów - kalkulacja oczywista. Czasem tak, jak z moim kluczem do suportu - zakup totalnie bez sensu. Ale bywa jak z moim kluczem do konusów, sciagaczem korb na kwadrat czy też kupowanym teraz HTII. Użyłam ich może raz lub dwa. Nie wiem, ile zapłaciłabym w serwisie, ale raz to strata czasu, jak trzeba nagle odrywać się od roboty, przebierać i jechać do serwisu, dwa to czy akurat ten serwis jest otwarty? (często majstruję przy rowerze wieczorami lub w weekendy), a trzy to i benzyna kosztuje, i usługa kosztuje. I wtedy, jak sobie to wszystko podliczam, to te moje 10zł za jakiś tam ściągacz, wydają mi się interesem życia ;)

 

Co do firm, wyznaję zasadę, że ParkToola nie potrzebuję, ale też unikam totalnego chłamu (choć klucz do szprych akurat się kwalifikuje :p). W każdym razie według mnie najważniejsze jest to, aby klucz nie zniszczył roweru. Największy problem jest w tej materii z imbusami, bo napis CrV niestety obecnie nie świadczy o niczym, a z kolei wywalić 80-100zł trochę boli.

 

Odnośnie narzędzia do cięcia linek/pancerzy długo się opierałam. Kupiłam raptem miesiąc temu, bo mnie już szlag trafił z nożyczkami/kombinerkami i innymi -ami ;) Pancerze oraz linki kupuję przez net przy okazji innych zakupów. Wychodzą tanio i mamto, czego akurat potrzebuję. Ale też nie mam na tyle doświadczenia, aby określić, jaka dokładnie długość jest mi potrzebna, a przecież nie rozbiorę roweru, policzę, wyślę zamówienie i poczekam na dostawę z rozwalonym pojazdem ;) Więc do pewnego momentu jakoś to szło. Ostatnio jednak za dużo różnych rowerów przewinęło się przez mój dom i poświęciłam te bodajże 40zł. Teraz idzie jak burza to, co zajmowało mi pół godziny :p Ale z to na kombinerki do luzowania spinek jeszcze się nie porwałam, mimo że ostatnio mordowałam się ponad 30 minut, żeby jedną otworzyć. Na szczęście palce się już zagoiły, a ja wymieniam na bezkonkurencyjnego Connexa.

Odnośnik do komentarza

Jak zwykle pooglądałem filmiki o zabawie z hamulcami i poczytałem. Kombinując samemu jest faktycznie sporo taniej. Jednak i tak muszę kupić olej i zależy jak się trafi bo sklepy oszalały z ceną oleju za 100 ml. Można próbować kupić olej w serwisie bo oni kupują w większych opakowaniach i odleją za sensowną opłatą albo Allegro ~20zł. Lejek Shimano, wygoda i kulturka, koszt też ~20 zł. Na Allegro dopiero zerkam za zestawami już z olejem i lejkiem lub lejek do dokupienia.

 

http://4yourbike.pl/produkt/zestaw-do-odpowietrzania-shimano-pro/

http://allegro.pl/zestaw-odpowietrzanie-shimano-olej-mineralny-i7322859182.html?reco_id=9a2a8533-6d4c-11e8-b9f0-246e964e3280

No i normalka gość nie ma lejka w ofercie a tak w jednej dostawie dodając lejek odpadł by dodatkowy koszt przesyłki

https://allegro.pl/listing?string=lejek%20shimano&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-spo-1-1-0329

 

Drożej ale po odjęciu oleju i lejka oraz sporym ułatwieniu działania nie jest źle. Najtaniej tak jak mówisz. W aptece zestaw do infuzji bo jest dobry wężyk lub akwarystyczny albo z sklepu motoryzacyjnego, niektórzy stosowali z jakiegoś mydła w płynie i inne kombinacje. Dwie strzykawki 20 ml. Do przemyślenia.

 

Odnośnik do komentarza

dzieki wszystkim za odpowiedz. mialem wiecej czasu wiec zrobilem swoja liste i kupilem pare nardzedzi. wiadomo klucze imbusy od dawna w domu. teraz typoowo rowerowo: Ściągacz do korb na kwadrat, Klucz CYCLUS do bębenka piasty kasety, Klucz do wkładu suportu, Klucz do kasety, Bacik klucz do kasety, KLUCZ DO ŁAŃCUCHA SKUWACZ ROZKUWACZ, PRZYRZĄD DO POMIARU ŁAŃCUCHA, KLUCZ DO KONUSÓW STOŻKÓW WĄSKI

 

mam nadzieje ze beda pasowaly do mojego roweru i przydadza sie ;) musze zrobic gruntowny przeglad i wyczyscic wszystko po paru latach.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...