Skocz do zawartości

Okulary fotochromowe na rowerze - czy warto? [YT]


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, że wspomniałeś o antyrefleksie i paru innych niuansach dotyczących ogólnie okularów zwłaszcza przyciemnianych. Daaawno temu używałem okularów fotochromowych z antyrefleksem. Pomagały nawet w samochodzie bo same z siebie są deko przyciemnione i miały antyrefleks. Były twarzowe ale małe przez co bokami wpadało światło i na rowerze nie dały by dobrej osłony przed wiatrem. Działały ospale. Najbardziej przyciemniały się nad ranem i po południu. W porze około południa funkcjonowało praktycznie tylko ich naturalne przyciemnienie. Niesamowicie się ściemniały nad morzem (ale jeszcze spory kawałek do morza) w Anglii nawet w południe. Wielokrotnie nie potrzebowałem ich ściągać. Wystarczyło poczekać na zmianę zaciemnienia. Teraz posiadam ciemne okulary z polaryzacją. Też fajna opcja jednak ze względu na stałe przyciemnienie są lepsze dla mnie w dobrym oświetleniu ale w lesie bywa ciężej oraz częściej muszę je zdjąć z oczu. Każdy ma inny wzrok i wrażliwość na światło, wiatr a z czasem parametry wzroku ulegają zmianie z racji wieku i czynników zewnętrznych.
Za jakiś czas znów spróbuję fotochromów ale tym razem takich bardziej nadających się na rower. Takie zwykłe na co dzień miały też dostępne różne kolory bodaj brązowe i szare z filetową poświatą. Nie wiem jak w tych sportowych i ile się zmieniło przez ładnych parę lat.

Odnośnik do komentarza

Ja jestem okularnikiem i używam "fotochromów" w okularach leczniczych. Nie wiem czy się sprawdzają, czy nie w przypadku rowerów i jazdy innej niż rekreacyjna, ale dodam parę uwag. O jednej wspomniał Łukasz. Większość reaguje na promieniowanie UV,. Jest dostępna wersja, która przyciemni się w samochodzie, gdzie szyby skutecznie pochłaniają UV, niemniej kosztem tego, że nigdy się nie rozjaśnią się całkowicie, takie powłoki ma m.in. nasz krajowy JZO.

Dużo zależy też od jakości powłoki, a ta od ceny: droższe reagują szybciej, są mniej wrażliwe na temperaturę (tańsze słabiej reagują w wyższych temperaturach) i przy słabym oświetleniu są całkowicie przeźroczyste.

Jako okularnik nie wyobrażam sobie posiadania okularów bez powłoki fotochromowej, jednak jest jedna rzecz, której zazdroszczę posiadaczom okularów z warstwą polaryzacyjną: te lepiej tłumią światło odbite od jednolitych metalicznych powierzchni (np. refleksy na karoserii aut, szyb).

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Też myślę nad takimi z korekcją. Znalazłem u siebie optyka co wykonuje takie rowerowe z korekcja fotochromy firmy Rudy project. Ale muszę zanieść jaką mam wadę i parametry szkieł i wtedy da do wyceny. Ale oprawki co pokazywał to 600 zł prawie i można do innych też dopasować szkła. Jak więcej będę wiedział i cenę to napiszę. Podobno Rudy to dobra firma.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...