Skocz do zawartości

Przeskakuje po wymianie łańcucha.


Rekomendowane odpowiedzi

 

I niestety przeskakuje... Skacze oczywiście na najbardziej używanej szóstce (zazwyczaj najwięcej pracuje zakres 5-7)  I tyle dały pomiary.

 

Jakie to przełożenie? Może za bardzo ciśniesz? U mnie największe ślady zużycia ma koronka 21T. 80% przebiegu to właśnie na 18 i 21, a jakoś przesadnie się nie wlokę ;)

 

 Myślałem o 3 łańcuchach i rotacji, ale przy moich przebiegach nie chce mi się zmieniać łańcucha co miesiąc.   

Dokładnie tak robię. Kupujesz spinkę za 4 zł i wymiana zajmuje Ci minutę.

 

 

Ogólnie uważam, że zimą lepiej zakładać najtańszego Tourneya - łańcuch wytrzymuje ok. 1-1,5 tys - wolnobieg dwa razy tyle. Zima to taki czas, który masakruje napędy i całe rowery.

Mam wolnobieg Sunrace za 25 zł od grudnia ubiegłego roku w rowerze niedzielnym ;) , ale też przy różnej pogodzie jeździł. Przebiegi 400 - 500 km miesięcznie - zimą, teraz - 800 - 1000. Troszkę jest poddarty, ale działa dobrze. Łańcuch nie przeskakuje, nie ma luzów, kręci się lekko.

3 łańcuchy. 2 - KMC Z-51, trzeci - Shimano HG-40. Shimano - fajans. Zamieniając łańcuchy - opuszczam mu 1 zmianę. 2 razy szybciej się wyciąga. Po zmianie napędu będę testował łańcuchy PYC. Są 2 razy tańsze, a w wersji 1/2x1/8" (do singla) były bardziej wytrzymałe niż KMC

Po co wymieniać całą korbę? Nawet najtańszą. Mam korbę z przykręcanymi tarczami. Blat Shimano FC... nie pamiętam numeru za 50 zł - jak na razie - wydaje mi się nie do zajeżdżenia. Młynka używam rzadziej. Mam najtańszy - Sunrace. Jak na razie - też nie widać śladów zużycia.

Odnośnik do komentarza

Cześć. W końcu zainwestowałem w narzędzia rowerowe i okazało się że łańcuch (Shimano HG40 - tak, wiem że szajs) ponownie się wyciągną. Poczytałem trochę i kupiłem łańcuch Sram X8.93 . Niestety kaseta (CS_HG31-8), którą 2 lata temu wymieniali mi w serwisie nie przyjęła nowego łańcucha. Tak, wiem że trochę bez sensu było wymieniać na tą kasetę, ale trzeszczało mi coś w rowerze a ja nie miałem narzędzi i zaprowadziłem rower do mechanika który powymieniał trochę części ....

 

Anyway, przeskakuje mi z przodu na przełożeniach 2x(cokolwiek) i z tyłu na (cokolwiek)x6 i (cokolwiek)x7 . Mam narzędzia i samemu sobie wymienię. Nie planuję wchodzić w spore koszta i wymieniać napędu np na 2x11 itp, raczej zostanę przy swoim 3x8 z którego jestem zadowolony. Moja korba to Acera FC-M361. Pomyślałem że może zrobię tak że:

Aczkolwiek trochę niepokoi mnie wygląd zębatki 22T w korbie (na zdjęciach zdarta czarna farba) i nie wiem czy w najbliższym czasie się to też nie posypie. Co sądzicie o tych moich pomysłach? Jest sens reanimować tą korbę? Byłbym wdzięczny za wasze opinie :-) Zdjęcia kasety i korby tutaj : (LINK) ... chociaż ta kaseta wygląda chyba dobrze, co nie?

Podczas naciągu łańcucha na zaciągniętym tylnim hamulcu tylko na tej drugiej zębatce, łańcuch tak się zachowuje: LINK_do_YT

Łańcuszkiem do zdejmowania kasety sprawdziłem też te zębatki 5-7 z kasety i zachowywały się podobnie jak ta z filmu. Dziwne tylko że nie widać tego po samych zębatkach...

 

Ponadto, w tej samej cenie co zebatka do fc-m361, mogę kupić zębatkę od Deorki (LINK_do_sklepu). BCD takie same, 104mm. Myślicie że będzie to chodzić na tej zębatce? Może byłaby trwalsza... Tylko że różnią się szerokością wewnętrznej strony przy otworach.

Odnośnik do komentarza

Jakie to przełożenie? Może za bardzo ciśniesz? U mnie największe ślady zużycia ma koronka 21T. 80% przebiegu to właśnie na 18 i 21, a jakoś przesadnie się nie wlokę ;)

 

E tam. W tygodniu praca-dom-praca po płaskim, w weekendy dłuższe wyjazdy ale też bez ciśnięcia. 

Możliwe, że znalazłem przyczynę zużycia kasety mimo, że pomiary łańcucha były ok. Tak jak pisałem na 0,75 wpadał może do połowy, ale na odcinku ze spinką - swobodnie wpada nawet na 1,0. Spinka 9rz z Decathlonu. Wyrzuciłem spinkę, zakułem pinem.

Kolejny łańcuch + kaseta zakuwam na stałe.

Odnośnik do komentarza

E tam. W tygodniu praca-dom-praca po płaskim, w weekendy dłuższe wyjazdy ale też bez ciśnięcia. 

 

Nie wiem, czy się dobrze zrozumieliśmy?

Jak czasem jadę z moim zięciem - obserwuję, że przy tej prędkości, z którą jedziemy - on wrzuca 48/14, a ja mam 50/21 i go urywam. On w ciągu roku zajeźdzł wolnobieg i korbę (dokładnie - blat), a jeździ 20 - 50 km tygodniowo. U mnie te elementy po 7 miesiącach mają się dobrze, a jeżdżę tygodniowo 100 - 250 km.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Po pomiarze 1.0 wpada, wymieniłem nowy łańcuch i na 4 biegu łańcuch przeskakuje, na pozostałych pracuje prawidłowo. Kaseta 9 biegowa wygląda na dobrą. Na przodzie też wyglądają dobrze. Założyłem stary łańcuch i jest w porządku. Czy jechać do końca aż wszystko się zużyje czy wymienić kasetę tzn. cały kompletny napęd.

 

Odnośnik do komentarza

Jak ci zależy na jak najlepszej pracy napędu, to nowa kaseta.

A jak nie, to  można ciągnąć na starym zestawie łańcuch-kaseta do oporu, czyli aż nie zacznie przeskakiwać i dopiero wtedy zmienić jednocześnie i łańcuch i kasetę. 

Odnośnie korb, to one zużywają się znacznie wolniej, powinny wytrzymać co najmniej kilka zestawów łańcuch-kaseta.

Odnośnik do komentarza

Jak ci zależy na jak najlepszej pracy napędu, to nowa kaseta.

A jak nie, to  można ciągnąć na starym zestawie łańcuch-kaseta do oporu, czyli aż nie zacznie przeskakiwać i dopiero wtedy zmienić jednocześnie i łańcuch i kasetę. 

Odnośnie korb, to one zużywają się znacznie wolniej, powinny wytrzymać co najmniej kilka zestawów łańcuch-kaseta.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...