Skocz do zawartości

Pierwsza szosa - dobór - wskazówki - Giant Contend SL 2 Disc 2018


Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje opinii, podpowiedzi. Zakupiłem przez internet (niestety ma kawał drogi do jakichkolwiek sensownych sklepów i nie miałem jak przymierzyć przed zakupem) Giant Contend SL 2 Disc 2018 rozmiar M, mam 175cm wzrostu. I zauważyłem pare niepokojących mnie rzeczy, a mianowicie:

 

1) Jak widać na załączonym zdjęciu potrafię szurnąć butem o oponę. Jest to but spd, który używam przy rowerze mtb. Bloki w butach mam tak ustawione, że nie bolą mnie kolana i nie chciałbym ich regulować, a pewnie jakbym je przesuną to mógłbym nie szurać opony. Co robić? Czy ma sens wymieniać na rozmiar większy?

 

2) Nie zauważyłem przy zamawianiu, że koła są mocowane na szybko złączki. Czy przy hamulcach tarczowych przy dłuższej eksploatacji może być z tym problem? Mam rower MTB i mam tam sztywne osie i sobie je chwale, bo jak wciągnę koło i z powrotem założę to nie trzeba nic regulować. Mam się czego obawiać?

 

3) Co jeszcze mogę zobaczyć w miejscu, takiego co może być kluczowe przy jeździe ?

post-2877-0-83291200-1526329910_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Cześć.

Też się nad tym rowerem zastanawiałem tyle że bez tarczówek, ale jedyne rozmiary jakie znalazłem to M i L. Nie wiem tylko czy rozmiar M nie byłby na mnie za duży ( wzrost 172 i noga 83cm ) patrząc na geometrię i podane wymiary, rozmiar M ma górną rurę o długości 545. Ty znowu piszesz że rower wydaje Ci się za mały, sam już nie wiem co o tym myśleć. Najlepiej było by się przymierzyć, ale też nie mam jak.

Jeśli chodzi o to zahaczanie butem, to dzieje się tak w trakcie jazdy, czy tylko jak się o to ''postarasz'' ? Największą zaletą sztywnych osi jest powtarzalność zakładanego koła, przy szybkozamykaczach może czasami zajść potrzeba poprawienia zacisku. Choć muszę powiedzieć że w ja jeszcze nic takiego w swoim rowerze nie musiałem robić, a koło zdejmuję dosyć często. Wystarczy tylko odpowiednio dozować siłę zacisku zamykacza.

Odnośnik do komentarza

Ad. 1.: to nic niezwykłego, w poziomym położeniu korby, skręcając możesz zahaczać czubkiem buta o oponę, zależy to po prostu od tzw. długości bazy kół i geometrii ramy (kąt główki ramy). Mam tak w obu moich szosówkach (mniej w endurance, bardziej w race), mimo że rozmiar jest na 100% OK. Zresztą zobacz jakiekolwiek zdjęcia nawet zawodowych kolarzy takie z profilu - często widać przy pedałowaniu, że wielu ma tak to samo, czubek buta 'wirtualnie zahacza' o oponę . Trzeba po prostu trochę uważać przy skręcie, a i to raczej przy wolnych manewrach, bo w zakrętach na zjazdach i tak układasz nogi tak, żeby korba była pionowo. Ale fakt, przy ciasnych zawrotkach to wkurza odrobinę. Można ewentualnie kombinować z krótszą korbą, oponami, widelcem z innym kątem wyprzedzenia, tylko pytanie czy jest sens.

Odnośnik do komentarza

@krzysiekw nie pisze że jest na mnie za mały, jest ok, to tylko te zahaczam. Ja mam noge bez buta 80-82cm

 

 

@miro rozumiem, spróbuje pojeździć zobaczyć jak to jest. Niby Giant pisze że Contend`y to modele komfortowe, więc niby powinni to przewidzieć i dać jakiś zapas.

 

Nauczka na przyszłość.

Odnośnik do komentarza

To naprawdę nie przeszkadza na codzień, w wolnych zakrętach trzeba się (i rower) mocniej przechylić: chwila ćwiczeń i będzie dobrze. Nie ma co się źle nastawiać do producenta (dla jasności: jeżdżę rowerami innymi niż Giant). Szosy takie po prostu są - cholernie szybkie, niektóre nawet względnie komfortowe, ale jeśli chodzi o wygodę jazdy, to zawsze jest jakiś tam kompromis w porównaniu do crossa czy fitnessa. A że opona obciera przy wolnym skręcie... bez znaczenia jak pędzisz jak wściekły po horyzont :D

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...