Skocz do zawartości

Odnowa reoweru


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem posiadaczem roweru Kelly's Quarz z okolic 2005 roku. Rama bardzo mi pasuje, ale osprzęt już trochę szwankuje. Nie można ustawić przerzutek, coś przeskakuje przy pedałowaniu (ale nie ma pustego obrotu tylko jakby zgrzyt - wydaje mi się, że w osi pedałów). Rama 19,5, koła 26, manetki Alivio, przerzutka tył Deore (8 biegów). Chciałbym rower przywrócić do normalnego użytkowania i doinwestować, ale nie wiem od czego zacząć. Mam budżet około 600 zł i proszę o pomoc co wymienić ewentualnie w tej samej klasie bądź co mogę usprawnić. Czy na podstawie tego co podałem jesteście w stanie napisać konkretnie co kupić i wymienić, czy coś jeszcze muszę podać ? Z góry dzięki za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza

Prosta ale droższa wersja:

- pewnie zużyte są: zębatki tylne (kaseta/wolnobieg?), łańcuch, zębatki korby, suport, pancerze i linki. Zmieniasz na nowe wszystko co wymieniłem. Możesz trafić na problem bo np. korba może nie mieć wymiennych tarcz i pozostaje zakup nowej. Wszystko zależy od tego co masz założone.

Opcja tańsza:

- rozbierasz rower na atomy, dokładnie myjesz, suszysz, smarujesz i składasz. Po suszeniu analizujesz co się nadaje do montażu a resztę wymieniasz. 

 

Na początek spróbuj wymienić linki i pancerze przerzutek. Jeżeli pozostałe elementy napędu są ok to ten zabieg powinien pomóc.    

Odnośnik do komentarza

Prosta ale droższa wersja:

- pewnie zużyte są: zębatki tylne (kaseta/wolnobieg?), łańcuch, zębatki korby, suport, pancerze i linki. Zmieniasz na nowe wszystko co wymieniłem. Możesz trafić na problem bo np. korba może nie mieć wymiennych tarcz i pozostaje zakup nowej. Wszystko zależy od tego co masz założone.

Opcja tańsza:

- rozbierasz rower na atomy, dokładnie myjesz, suszysz, smarujesz i składasz. Po suszeniu analizujesz co się nadaje do montażu a resztę wymieniasz. 

 

Na początek spróbuj wymienić linki i pancerze przerzutek. Jeżeli pozostałe elementy napędu są ok to ten zabieg powinien pomóc.    

Dzięki kolego za odpowiedź.

Mam trochę umiejętności manualnych, ale w rowerze nigdy nic nie wymieniałem. Co powinienem zamówić gdybym zdecydował się na wymianę podzespołów ? Muszę szukać takich samych czy są gdzieś rozmiary które powinienem odnaleźć w celu zamówienia części ? Przepraszam za laickie pytanie, ale jak już mam doinwestować to chcę to zrobić z głową. Łańcuch i linki pewnie sobie zmierzę,a co z resztą ? Rozbierać i mierzyć ?

Odnośnik do komentarza

Podzespoły kupujesz takie żeby pasowały "grupowo". Jeśli masz napęd 3*8 to kupujesz kasetę, łańcuch, przerzutkę i manetki na 8 rzędów. Suport masz prawdop. standardowy a kwadrat - wtedy mierzysz długość osi bo jak kupisz za krótką lub za długą to będzie problem z linią łańcucha.

Na początek jak kolega radził zmień linki i pancerze, sprawdź czy łańcuch nie jest wyciągnięty i kaseta nie zużyta. To co do wymiany - wymieniasz, reszta wyczyścić i posmarować. 

Niestety widzę jeden poważny problem - odpowiednie narzędzia. I w tym przypadku chyba czeka Cię zakup lub wizyta w serwisie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...