Skocz do zawartości

Chrobotanie z okolic bębenka (?)


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy tylne koło leci "na luzie", słyszę chrobotanie, jakby coś tarło po piasku. Biorąc pod uwagę, że dźwięk pojawia się tylko, gdy pedały nie obracają się, albo obracają się do tyłu, zgaduję że to coś z mechanizmem w bębenku?

Da się na tym jeździć?

Dziś już nic z tym nie zrobię, tak samo jutro, nie mam narzędzi żeby nawet spróbować to zrobić samemu, a jutro bym sobie jednak pojeździł.

Filmik dla zobrazowania sytuacji:

 

https://www.dropbox.com/s/qtfza176568p3um/2018-05-02%2018.51.11.mp4?dl=0

Odnośnik do komentarza

Nic mi Twoje zabłyśnięcie nie pomoże ;) jak napisałem, nie mam narzędzi żeby zdjąć kasetę i rozkręcić piastę.

 

Wydaje mi się że to nie problem z łożyskowaniem samej piasty, bo gdy kaseta obraca razem z kołem, wszystko wydaje się pracować ładnie. Dlatego skłaniam się (może błędnie i zbyt optymistycznie) do samego bębenka lub połączenia bębenek-kaseta.

Odnośnik do komentarza

To, co piszą koledzy - jest bardzo prawdopodobne, ale czasem zdarza się też skrzywienie osi i nakrętka lub kontra trze o wewnętrzną powierzchnię bębenka. To chyba dało by się sprawdzić - wkładając cienki pasek papieru. Gdyby rzeczywiście tak było - to już duży problem. Oś ciężko będzie dokupić. Może od starej piasty z demobilu.

A może błoto tam wlazło i wystarczy wyczyścić?

Odnośnik do komentarza

Jeśli oś nie jest skrzywiona lub złamana, to każda piasta na łożyskach maszynowych jest tak samo dobra. Może różnić się masą (ale niewiele) i wyglądem ;)

W dwóch rowerach mam identyczne piasty przednie Novatec. Obie jeżdżą tak samo dobrze zarówno po suchym jak i mokrym. Ale jedna jest cicha, a druga - jak złapie trochę błota - piszczy jak zarzynane prosię. Po kilkudziesięciu km po suchym - wraca do normy. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...