Skocz do zawartości

Damka czy męski, tańszy czy droższy do 1500 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam 162 cm, 50 kg wagi i przekrok 75 cm. Jeżdżę rekreacyjnie po asfalcie i utwardzonych drogach. Szukam nowego roweru dla siebie i już od dwóch tygodniu czytam Wasze porady, więc wiem co polecacie do 1500 zł :) Zdecydowałam się na Spartacusa Cross:

http://infinitibike.pl/glowna/23-spartacus-cross-30.html

http://infinitibike.pl/glowna/21-spartacus-cross-40.html

 

I mam dwa pytania:
Czy geometria roweru damskiego i męskiego jest inna? Najmniejsza rama u nich to 17', ale ktoś pisał, że nawet przy wyższym wzroście (chyba była mowa o 168 cm) rower  z "męską" ramą wydaje się wielki. Czy w damce będzie inaczej? Będzie bliżej do kierownicy, a dalej do pedałów? Czy damska 17' nie będzie dla mnie wciąż za duża?

 

I drugie pytanie, czy warto dopłacić 350 zł do Alivio i innego osprzętu, czy jest zauważalna różnica między tańszą wersją tego roweru 3.0 a droższą 4.0 w komforcie jazdy, kulturze pracy i w późniejszym serwisowaniu?

Odnośnik do komentarza

Te 168cm to moje wypowiedzi ;) Ja mam 164-165cm i dla ten rower owszem, był duży, ale nie na zasadzie, że było daleko do kierownicy, tylko że ogólnie jest to wielki rower. Nie wiem, jak wyjaśnić - wysoki (ale nie ZA wysoki, według mnie górna rura w sam raz), duże koła itd. Moje porównanie wynika z wcześniejszego jeżdżenia MTB 26", który dla mnie był najbardziej komfortowym rowerem na świecie ;) Ale zaletą crossa była z drugiej strony łatwość pokonywania kolejnych kilometrów - jednak 28" robi swoje. Damskiej ramy nie mierzyłam. Na pewno będzie niżej górna rura, ale czy skróci się odległość od kierownicy, tego nie wiem. Według mnie nie będzie to duży kłopot, bo mamy podobny wzrost, a ja jeździłam znacznie bardziej wyprostowana niż na rowerze górskim. Dodatkowo w Spartacusie jest na tyle długi mostek, że zawsze można zakupić nieco krótszy.

 

Co do Alivio, według mnie dopłacić warto. Aczkolwiek, jeśli masz zamiar jeździć po 300-500km rocznie, to szkoda na to pieniędzy, bo i ten za 1099zł będzie wystarczający.

Odnośnik do komentarza

Ja też całe życie na MTB 26" jeździłam i nigdy nie narzekałam :)... przynajmniej do teraz. Póki jeździłam to było dobrze, ale jak zaczęłam roweru szukać i zobaczyłam, że jest coś takiego jak rower crossowy to od razu uznałam, że na moim starym góralu mi nie wygodnie i ja chcę coś takiego :) O wymianie mostka nie pomyślałam, a to faktycznie dobry pomysł, można trochę pojeździć, pomyśleć co nie pasuje w ustawieniu kierownicy i wtedy dobrać już pod siebie.

Jeżdżę więcej, staram się wygospodarować 1-1,5 h dziennie 4 razy w tygodniu, więc ok. 300 km, przy dobrych wiatrach, w miesiąc robię. Nie chcę na osprzęcie oszczędzać, żeby po jednym sezonie nie zaczął się ten rower sypać. Ale nie chcę też przepłacać, jeśli nie ma za co. Stąd moje pytanie: jaka różnica jest w tych osprzętach w praktyce. Czy Cross 4.0 jest cichszy, lżej przerzutki wskakują, mają dłuższą trwałość?

Odnośnik do komentarza

Osobiście nie używałam nigdy Acery ani Altusa. Pierwszy rower "niekomunijny" kupiłam w 2007 i jeździłam do 2013, ale bardzo przeciętnie (w sumie zrobiłam na nim ok. 10 tysięcy). Z tyłu miał Tourney'a, z przodu Shimano SIS, czyli coś poniżej jakichkolwiek kategorii ;) Jeśli chodzi o napęd, do samego końca był w stanie jezdnym, choć jedyne, co robiłam, to używałam smaru. Potem od 2014 roku miałam Kandsa na Alivio, a że od 2015 zaczęłam jeździć stosunkowo dużo, obecnie rower ma ok. 6 tysięcy kilometrów. Wymieniałam jedynie łańcuchy. Przerzutki chodzą płynniej i przede wszystkim znacznie łatwiej je wyregulować (obecnie w starym rowerze Tourney'a nie jestem w stanie). Nie jest to jakiś szczyt technologiczny - nadal nie można rwać pod górę czy tym bardziej na postoju, ale na dobrze wyregulowanym Alivio naprawdę przyjemnie mi się jeździ.

Co do crossa, mam bardzo mieszane uczucia. Ja lubię rowery krótkie i zwrotne, więc na Spartacusie długo siodełka nie zagrzałam i zmieniłam go po trzech miesiącach na szosę. Ale na Kandsie nadal zdarza mi się jeździć. Jakby jeszcze tak miał większe kółka albo ja choć te 10cm więcej ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...