Skocz do zawartości

Czechy - kask dla dziecka.


Rekomendowane odpowiedzi

Czy orientuje się ktoś co mówią przepisy w Czechach na temat używania kasku przed dzieci? Córka ma 14 lat, nie wiem czy muszę dla niej kupować kask czy też może jeździć już bez. Mam dylemat bo wybieram się w okolice Kotliny Kłodzkiej i zamierzam pojeździć rowerami z rodzinką ale wolę wydać pieniądze na czeskie piwo niż na "pokutę". 

Odnośnik do komentarza

Czy orientuje się ktoś co mówią przepisy w Czechach na temat używania kasku przed dzieci? Córka ma 14 lat, nie wiem czy muszę dla niej kupować kask czy też może jeździć już bez. Mam dylemat bo wybieram się w okolice Kotliny Kłodzkiej i zamierzam pojeździć rowerami z rodzinką ale wolę wydać pieniądze na czeskie piwo niż na "pokutę". 

 

Do 18 roku życia musi jeździć w prawidłowo zapiętym kasku, tak mówi ich ustawa o ruchu drogowym. Mandat do 2000 koron, a jako Polak dostaniesz najwyższy wymiar kary, bo jakoś czescy policjanci nas nie lubią :)

Sprawdź też informacje o obowiązkowym wyposażeniu rowerów - np. w Czechach musisz mieć przedni biały odblask, u nas nie jest wymagany, więc większość z nas nie ma. Sporo stron mówi też o oświetleniu przednim i tylnym i nie jestem pewny czy w biały dzień trzeba mieć, czy dopiero jak widoczność ograniczona. Odblaski CHYBA można zastąpić światłem na prąd, ale nie potrafię tego potwierdzić.

 

Tu jest strona z wymienionymi elementami wyposażenia rowerów: http://www.ibesip.cz/cz/cyklista/bezpecne-jizdni-kolo/povinna-vybava-jizdniho-kolaWynika z niej, że nawet na kołach trzeba mieć odblaski, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że tego pilnują, większość szosowców ich nie ma

Odnośnik do komentarza

Inna sprawa że jeżdżę w tych okolicach po czeskiej stronie (Jeseniki) od lat. Bo należą one do moich ulubionych. Jestem tu praktycznie co rok. Szansa że zatrzyma tu kogoś Policja wynosi pewnie 1/1000. Bo bardzo ciężko tu ich znaleźć. Nigdy jeszcze w tych okolicach nie zostałem zatrzymany ani na rowerze ani samochodem. Nie mam odblasków ale zawsze jeżdżę w kasku.

Odnośnik do komentarza

Też będąc  w Kotlinie Kłodzkiej w tamtym roku wybrałem się kilka razy w okolice Nachodu i Nowego Miasta nad Metują i powiem szczerze że kompletnie nie przyszło mi do głowy że obowiązywać tam mogą jakieś inne przepisy niż u nas, poprostu wsiadałem w Polsce na rower i jechałem na Czechy, teraz czytając ten temat oświeciło mnie że to nie było zbyt mądre.

Na szczęście poruszałem się bocznymi drogami i ani razu tamtejszej Policji nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...