Skocz do zawartości

Jak przechowywać rower


Rekomendowane odpowiedzi

Powiem ci na swoim przykładzie. Mój rower jak wisiał w pionie to później miałem problem z przednim hamulcem. Klamka zrobiła się miękka. Jak rower postał parę minut i olej opadł wszystko wróciło do normy. Być może przyczyną był trochę za mały poziom oleju, być może to, że rower wisiał. Zobaczymy jak będzie w tym roku. Olej zmieniony. Hamulec odpowietrzony.

Odnośnik do komentarza

Wersja krótka: wieszaj.

 

Wersja długa:

 

Hamulce

 

System działa tak, że ew. pęcherzyki powietrza unoszą się do góry i są "wyłapywane" przez zbiorniczek wyrównawczy w klamce. Więc jak rower długo powisi "do góry nogami", to powietrze "popłynie" do przewodów i zacisku. Wystarczy jednak trochę popompować klamką, żeby powietrze wróciło do klamki.

 

Możesz też przed powieszeniem roweru zacisnąć klamki (np. zipami) - układ wtedy się zamyka i powietrze nie będzie wędrować. Nie wiem jednak, czy po całej zimie nie będzie to miało gorszego wpływu - ciągłe ciśnienie w układzie, odsłonięcie tłoczków itd. Więc raczej traktuj to jako ciekawostkę przydatną przy obracaniu roweru na krócej.

 

Krótko mówiąc: nie przejmuj się. Jak na wiosnę nie pomoże pompowanie klamką, to znaczy, że i tak już najwyższy czas na odpowietrzanie.

 

Amortyzator

 

Pozycja "do góry nogami" powoduje, że olej smarujący w dolnych goleniach spływa na uszczelki i ślizgi - więc same dobre rzeczy. Z tego powodu warto nawet rower na chwilę postawić "do pionu" przed każdą jazdą. Dzięki temu unika się pierwszych chwil pracy "na sucho".

 

Jeśli ew. chodziło Ci też o wpływ zawieszenia całego ciężaru roweru na amortyzatorze - oczywiście nie ma to najmniejszego znaczenia (nie takie obciążenia we wszystkich kierunkach amortyzator znosi podczas jazdy).

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Powiem ci na swoim przykÅadzie. Mój rower jak wisiaÅ w pionie to później miaÅem problem z przednim hamulcem. Klamka zrobiÅa siÄ miÄkka. Jak rower postaÅ parÄ minut i olej opadÅ wszystko wróciÅo do normy. ByÄ może przyczynÄ byÅ trochÄ za maÅy poziom oleju, byÄ może to, że rower wisiaÅ. Zobaczymy jak bÄdzie w tym roku. Olej zmieniony. Hamulec odpowietrzony.

Też mam takie zdanie i myślę że to chodzi o ewentualne odpowietrzenie, a jakiego używasz i gdzie kupiłeś oraz na co zwaracać uwagę przy wyborze wieszaka?

Wstępnie znalazłem kilka ofert w necie ale najbardziej póki co przypadł mi pod względem ceny, wytrzymałości wieszak polskiej produkcji za ok. 72 zł

możesz luknąć i ocenić sam http://www.stojakinarowery.com.pl/wieszak-na-rower-wr-11-model-prosty-kat-90-jednostronny-ocynkowany-ogniowo-p-53.html

Odnośnik do komentarza

Wieszak podpatrzony tylko w necie. Wujek mi wykonał, czyli produkcja własna. Co do odpowietrzania to zestaw kupiłem w necie. Zestaw shimano, bo nie lubię kombinować. Wystarczy poszukać, bo żeby za bardzo nie przepłacić. Niestety nie pamiętam ile dałem, bo to już jakiś czas temu było. Powiem ci, że ten wieszak to fajna sprawa i dobra cena. Mój jest podobny, ale uproszczona konstrukcja.

Odnośnik do komentarza

Wieszak podpatrzony tylko w necie. Wujek mi wykonaÅ, czyli produkcja wÅasna. Co do odpowietrzania to zestaw kupiÅem w necie. Zestaw shimano, bo nie lubiÄ kombinowaÄ. Wystarczy poszukaÄ, bo żeby za bardzo nie przepÅaciÄ. Niestety nie pamiÄtam ile daÅem, bo to już jakiÅ czas temu byÅo. Powiem ci, że ten wieszak to fajna sprawa i dobra cena. Mój jest podobny, ale uproszczona konstrukcja.

A możesz podlinkować gdzieś zdjęcie tego wieszaka wykonanego przez Twojego wujasa? Albo może link do podpatrzonego wieszaka w necie.

Odnośnik do komentarza

podłączę się pod temat, co sądzicie o czymś takim do piwnicy:

 

 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5692054434&reco_id=32a91002-95ce-11e5-b17a-028b7cd84653&ars_rule_id=201

 

Niby do betonu, ja chciałbym to po prostu do ściany przewiercić, która nie jest betonowa. Czy myślicie, że łatwo będzie to wyrwać?

No 59 zł piechotą nie chodzi, kawałek mocnej blachy + porządne kotwy, a nie lepiej dolożyć z dwie trzy dychy i kupić wieszak rowerowy + takie śrubunki antykradzieżowe http://www.stojakinarowery.com.pl/plomba-antykradziezowanakretka-anyt-wandal-kotwa-mechaniczna-12x60m10-p-72.html?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Syzygy daj znać jak się sprawuje tak kotwa z uszkiem, ja na trzymanie roweru plan mam taki że mogę mieć dostęp do wózkowni z której nikt nie korzysta, a przynajmniej nie zauważyłem. Drzwi są w niej na pewno lepsze niż w mojej piwnicy, i pomyślałem że zamontuję tam tą kotwę z twojego linka oxford brute force, tyle tylko nie wiem że przeplotę przez nią U locka. Na tą chwilę trzymam go w mieszkaniu, ale zagraca przedpokój okrutnie (20 kg Gazelle, no ostre to to nie jest). Cały czas mam dylemat bo szkoda by było roweru a z drugiej strony nie dałem za niego nie wiadomo ile żeby teraz spać z nim w pokoju, aczkolwiek przekonany nie jestem. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...