Skocz do zawartości

zmiana przerzutek na lepsze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Blog czytam od dawna jednak dopiero teraz zarejestrowałam się na forum - brak czasu ;) .
Chciałam się poradzić w sprawie wymiany przerzutek na jakieś lepsze. Mam rower Giant Roam 4, cross na kołach 28, przerzutki Tourneya, wolnobieg 7 rzędowy. Chciałabym zamienić je na jakieś lepsze. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi jakie konkretnie musiałabym kupić :) ? Plus klamkomanetki też chciałabym wymienić bo są do kitu :)

Odnośnik do komentarza

Niesmiertelne pytanie: jaki budzet.

Cos lepszego oznacza wymiane takze przynajmniej piasty albo calego kola, zmiane wolnobiegu na kasete.

Całego koła ;) Jeśli w rowerze fabrycznie zainstalowano shimano tourney, to koło jest na tyle niedrogie, że wymiana piasty jest nieopłacalna (zakładając, że zaplecenie koła na nowej piaście zlecamy warsztatowi) 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz przejść na jakiś wyższy poziom, to bez przejścia na kasetę nie ma to dużego sensu. Są dla Ciebie 2 racjonalne drogi:

1) Wrzucasz koło z wolnobiegiem i przerzutki na aukcję (jakieś np. 130zł w sumie powinieneś dostać, jeśli to w miarę nowe) i kupujesz koło pod kasetę i przerzutkę, kasetę, manetki 8 czy 9 rzędów.

2) Zajeżdżasz ten napęd, sprzedajesz koło za bezcen, albo dajesz na złom(albo odkładasz na gorsze czasy) i kupujesz j.w. Samą przerzutkę Tourney zajechałem w jedną zimę, więc długo Ci to nie zajmie. Może 10 000km max.

P.S. Żeby z obrazować sytuację - wkładanie wyższej klasy przerzutki do obsługi wolnobiegu to jak zakładanie spojlera do trabanta. Może pod remizą to działa, ale sensu to nie ma, a jak ktoś się zna, to tylko wzbudzisz współczucie ;)
 


Chyba już się nie produkuje wyższych grup Shimano z 7 przełożeniami.

 

Acery chyba jeszcze są(manetki). Bo przerzutka każda 5,7,8,9sp. będzie działać.
 

Odnośnik do komentarza

Powiem tak. Wcześniej miałam górski z tylną przerzutką deore. I jeśli chodzi o żywotność napędu to zrobiłam na nim tyle samo km co na obecnym. I dlatego zależało mi na tanim osprzęcie ze względu na to iż i tak co roku wymieniam napęd. I wolę wydać na to 200zł a nie 400. Co Wam nie odpowiada w wolnobiegu :) ? Druga rzecz - 7 rzędów w zupełności mi wystarcza. Wcześniej miałam 8 i był używany naprawdę sporadycznie. Nie chcę 9,10,11 rzędów - jest to mi zupełnie niepotrzebne! Klamkomanetki chcę wymienić bo są naprawdę do kitu, ciężko wchodzą i sprężyny strzelają - nie wiem jak to wytłumaczyć, w każdym razie coś a`la tani plastik. Jeżeli będę miała lepsze klamkomanetki i zgra się to z jakąś lepszą przerzutką niż ta najtańsza za 30zł to będę zadowolona. Tylko właśnie pytanie do Was co konkretnie kupić. Ja naprawdę nie potrzebuję cudów :)

Odnośnik do komentarza

I wolę wydać na to 200zł a nie 400.

 

Najtańsza kaseta 8sp. kosztuje prawie tyle samo, co wolnobieg, około 40zł. Najtańsze koło z bębenkiem nie kosztuje dużo więcej od koła pod wolnobieg. Argument finansowy nie jest tu decydujący.

 

Co Wam nie odpowiada w wolnobiegu :) ?

 

-W systemie z bębenkiem oś jest mniej narażona na skrzywienie/złamanie. Ma to znaczenie w ciężkim terenie i pod sakwami. Sam kilka osi pod wolnobiegiem złamałem. Na bębenku nigdy.

-Wolnobieg jest cięższy, niż bębenek + kaseta

-W kasetach jest większy wybór stopniowań.

Owszem, da się wolnobiegu używać. Mi się został ze starego roweru i teraz dojeżdżam, ale jak tylko go zajadę, to zmieniam na kasetę 7sp. (bo taką mam manetkę).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...