Skocz do zawartości

Kask na co zwrócić uwagę przy kupnie i jakie polecacie?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej jakiś czas temu pisałem, że szukałem i pisałem do firm o kask rowerowy. Nie udało się i jak ktoś pamięta dostałem gadżety CCC Sprandi Polkowice. Teraz na koniec roku będę miał trochę gotówki do wydania Tak około 500 zł. Z Kasy urodzinowo-imieninowej i z fundacji będę miał naskładane. I co roku za kręcenie i ambicje i , że się nie poddaje. Staram się sobie coś kupić. I teraz planuje zrobić małą modernizację roweru. Pierwsze to siodełko. To co mam pasuje stylistycznie do roweru ale nie wygodne jest i czasem obciera. Zrobię badanie rozstawu kości kulszowych i dobiorę siodełko. Druga rzecz to kask. Ten co mam teraz z Lidla byłem zadowolony. Ale rozwalił się, język mocowania pod brodą i paski nie trzymają i pora na wymianę. Bo taki niezapięty więcej szkody niż pożytku robi. I tu pytanie bo wiem tylko tyle, że kask ma być dopasowany i dobrze leżeć. I tu mam kilka pytań od jakiej kwoty kupię dobry kask. I jakie technologie powinien mieć? I czy duża różnica będzie w kasku za 150 zł. a takim za 300 zł? Warto dopłacić. I co powiecie o Kaskach bontragera marce Treka? W sklepie co serwisuje i się zaopatruję, są przedstawicielami Treka i mają wybór ich kasków. Jakie modele polecacie. Jakby się udało mniej wydać to super. I jakby kasy zostało, to jeszcze fajna bluzę bym kupił na chłodne i zimne dni. Pozdrawiam i życzę wam Wesołych Świąt i fajnych rowerowych prezentów pod choinką.

Odnośnik do komentarza

Ja od jakiegoś roku używam takiego z Decatlonu : https://www.decathlon.pl/kask-na-rower-500-czarny-id_8328686.html?gclid=EAIaIQobChMIpqi0pu2b2AIViJPtCh1clQ6zEAQYASABEgJVIfD_BwE

Kolor jaskrawo zielony, specjalnie taki, żeby być widocznym w mieście.

Za wiele się po nim nie spodziewałem, ale się sprawdził. Lekki, wygodny, dobre zapięcie, dobra regulacja. Nic mu nie brakuje.

Mam też drugi Speca, który kosztował sporo więcej, kilka lat posłużył i w sumie raczej już jest do wyrzucenia, bo gąbeczki ze środka się poprzecierały.

Ta że chyba nie ma sensu za dużo wydawać. Te tańsze też potrafią być dobre.

 

Co do odpowiedniego dopasowania, to ja kupuję takie z pewnym zapasem, tak żeby czapka czy kominiarka się swobodnie zmieściła. Dopasowanie załatwia regulacja z tyłu + pasek pod brodą.

Nie ma nic gorszego niż kupić za ciasny kask i się w nim męczyć.

 

Odnośnik do komentarza

Do Speca gąbeczki można dokupić.

 

Nie potrafię obiektywnie powiedzieć, które są lepsze i czy rzeczywiście nie jest to tylko chwyt marketingowy. Przy mnie rozpadł się koledze kask za 50 zł i był to po prostu pomalowany styropian. Więc taki na pewno nie. Teraz pojawiło się wiele firm chwalących się nowymi technologiami. Sądzę że w kask warto zainwestować tym więcej im szybciej się jeździ i jest się bardziej narażonym na kraksę przy dużej prędkości.

 

Przez wiele lat miałem kaski Bell. Przeżyły dwie kraksy i ochroniły mi głowę. Przy upadku pękły ale się nie rozpadły. Obecnie mamy w domu kaski Speca S-Works Prevail w którym jeździ młody i S3 w którym jeżdżę na szosie i tani Align w którym jeżdżę na MTB. Prevail i S3 mają w środku siatkę wzmacniającą i są to kaski inmold czyli takie gdzie zewnętrzna powłoka została jakby stopiona w jedną całość z wyściółką styriopianową z wzmocnieniami.

 

Kolega miał bardzo poważny wypadek w Bielsku jadąc w kasu Spec Prevail. Jechał 40 km/h szosówka w centrum miasta i baba skręcając w lewo wymusiła na nim pierwszeństwo i uderzył centralnie w jej prawe drzwi i szybę. Stracił przytomność i odzyskał ją dopiero w szpitalu. Miał wybite barki, złamany obojczyk, obrażenia wewnętrzne ale w głowę specjalnie dużo mu się nie stało. Lekarz powiedział mu że najprawdopodobniej ten kask uratował mu życie.

 

Namawiam na zakup kasku przyzwoitego. Sądzę że budżet 200-250 zł ma ręce i nogi. Tyle zwykle kosztuje np. Uvex i wiele innych. I żeby był w technologiach In-Mold i MIPS. Nie namawiam na zakup za 1000 zł ale każdy musi wycenić swoje zdrowie sam.

 

Polecam poczytać i pooglądać o kaskach i technonolgiach tu:

https://www.evo.com/guides/mips-helmet-technology

 

https://www.pocsports.com/eu/research-innovation/protective-concepts.html

 

http://blog.artscyclery.com/gear/whats-in-your-helmet-a-look-at-helmet-technology/

Odnośnik do komentarza

Dzięki na kask za 1 tyś nie mam kasy, ale myślę, że do 300 zł. już porządny kupie. Jeżdżę rowerem crossowym i maksymalne prędkości mam gdzieś trochę ponad 30 km/h Ale w większości gdzieś 20 km/h. Miałem kilka groźnych już sytuacji, ale na szczęście nic się nie stało. Ten co mam teraz z Lidla polecili mi na forum rowerowym, jak chciałem kupić kask do około 200 zł. To polecili kup z Lidla bo to firmowy cratoni zethos tylko tańszy i zamiast cratoni pisze crivit i dałem za niego 69 zł. Aktualnie co poprawie paski pod brodą to się luzują i nie trzymają i rozsypała się wyściółka pod brodę. I stwierdziłem warto coś lepszego kupić. 

Odnośnik do komentarza

Też mi ktoś mówił że Cratoni. Nawet kupiłem ze względu na światełko z tyłu co jest dobre na zimę i wieczór. Jak ktoś chce odkupić to chętnie się pozbędę za jakieś 5 dych. Załozyłem raz no i nie ta bajka. Młody w tym też nie chciał jeździć.

 

30 niby prędkość nie za duża ale właśnie przy niej miałem wypadek. Samochód zajechał mnie jak przejeżdżałem przejazd kolejowy idący ukośnie i wpadłem przednim kołem szosówki w tory. Walnąłem łbem o asfalt i kask Bell pękł w dwóch miejscach. W głowę nic mi sie nie stało. Natomiast pozdzierany byłem strasznie plus zbity bark i łokieć. Kolega w podobnej sytuacji jadąc bez kasku miał 13 szwów na głowie. Koleżanka jadąca bez kasku 20 km/h po asfalcie, której się uśliznęło koło miała wewnętrzne pęknięcie kości czaszki, odbity oczodół, złamany kciuk, złamany obojczyk i zbite żebra. Znany kolarz Andrey Kiviliew, jadąc pod górę 30 km/h na wyścigu Paryż Nicea w 2003, liznął czyjeś koło i poleciał przez kierownicę i spadł na głowę. Doznał obrażeń mózgu i zmarł. Właśnie jego śmierć spowodowała wprowadzenie obowiązkowych kasków do zawodowego peletonu.

Odnośnik do komentarza

Kask koniecznie trzeba przymierzyć. Podobał mi się Rudy Project, który ma mój kumpel. Przejechałem się w nim i był totalnie niewygodny dla mnie. Uciskał mnie od góry. Bell zawsze pasował mi idealnie. Spec też ale jest problem że jestem na granicy rozmiarów i zawsze mam za mały lub za duży. Obejrzyj na YT jak dobrać kask. Nie może być za duży. Giro nigdy nie testowałem ale kilka mi się podobało. Kilka modeli Bell sprzedają w Decathlonie. Można sprawdzić. No i każdy kask, który u nich kupisz można potestować i oddać. Te najwyższe modele Btwin z Deca próbowałem i wszystkie były dla mnie niewygodne

Odnośnik do komentarza

ja używam Bontrager Starvos. Polecam. Całkiem zgrabny, nie wygląda jak orzech na głowie. Takie wrażenie miałem na wcześniejszym Decathlonowym, tym za 100zł.

 

Linka do z zwykłego:

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/cz%C4%99%C5%9Bci-rowerowe/akcesoria-rowerowe/kaski-rowerowe/kask-rowerowy-bontrager-starvos/p/12482/?colorCode=white

 

i tego z MIPS:

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/cz%C4%99%C5%9Bci-rowerowe/akcesoria-rowerowe/kaski-rowerowe/kask-szosowy-bontrager-starvos-mips/p/14612/?colorCode=black

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...