Skocz do zawartości

Nowy napęd 3x8.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w związku z  znacznym zużyciem napędu  w moim rowerze zmuszony jestem do wymiany części. Muszę wymienić: korbę, łańcuch, kasetę oraz zapewne suport. Jest to rower kross hexagon r6 2015 https://www.kross.pl/pl/2015/mtb-275/hexagon-r6

 Obecnie jest tam:

 

-korba SR Suntour XCC 42/32/22 T (kwadrat)

-łańcuch YBN S8 

-kaseta Shimano CS-HG31-8 11-32T

-suport SR Suntour

-manetki Shimano Altur SL-M310, 8 biegów

 
Słyszałem, że łańcuchy Shimano są bardzo słabe. Nadal zostanę w kombinacji 3x8, nie ma sensu dokładać. Chciałbym aby korba była już w systemie hollowtech II. Co muszę wiedzieć aby wsadzić hollowtech II? No i niestety budżet ograniczony, ok 530 zł. Jak dobrać części aby wszystko ze sobą grało? Nie zależy mi szczególnie na wadze, nie ma sensu oszczędzać na wadze przy takim rowerze, natomiast cenię sobie wytrzymałość.
 
Czy ta korba https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/mtb-dh-fr/p,mechanizm-korbowy-deore-fc-m590-44x32x22-175-mm-czarny-shimano,42743.html
 
 będzie współpracować? Czym różni się korba 8rz od 9rz?
 
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc i poradę.
Pozdrower!  ?
Odnośnik do komentarza
W dniu 3.12.2017 o 20:49, JakubP napisał:

 

Czy ta korba (https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/mtb-dh-fr/p,mechanizm-korbowy-deore-fc-m590-44x32x22-175-mm-czarny-shimano,42743.html?skad=googlepla&gclid=CjwKCAiA3o7RBRBfEiwAZMtSCXaQCcwvIYTLboRSzOX63gZLQHy8COZuXZ579OVikdvCE0hGxcXnyBoCh68QAvD_BwE#75536799) będzie współpracować? Czym różni się korba 8rz od 9rz?

 
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc i poradę.
Pozdrower!  ?

 

 

Z tego co czytałem, to ta korba 9 powinna pasować, choć pewności nie mam, może ktoś potwierdzi kto sam już zrobił taką zmianę.

Tylko zwróć jeszcze uwagę na to , że w niej jest inna ilość zębów na największym blacie : 44 zamiast 42, czyli trochę zmieni się zakres przełożeń (będzie twardziej na największym blacie) + może być problem z przednią przerzutką (może być za nisko).

Dodatkowo pewnie trzeba będzie wykonać w serwisie planowanie mufy suportu, bo pewnie rama fabrycznie nie jest przystosowana do Hollowtech II.

 

Wg mnie przy tej klasie pozostałego osprzętu wymiana na Hollowtech II i jest dość słabo uzasadniona.

Na pewno warto dać dobry łańcuch, ja używam od kilku lat Connex 808 (cena około 80 zł), znacznie lepszy i trwalszy od tanich Shimano, są tez tańsze wersje, podobno też dobre.

 

Mam też napęd 3x8 i u mnie taka wymiana, to : 

- Kaseta Alivio CS-HG51 8 rz. SHIMANO : 53 zł

- Mechanizm korbowy Tourney FC-M131 SHIMANO : 52 zł, można ewentualnie dać Acerę z wymiennymi blatami : 42/32/22 : https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/mtb-dh-fr/p,mechanizm-korbowy-acera-fc-m361-czarny-shimano,42484.html?_pli=c7dfdcza 125 zł.

- Wkład suportu BB-40 ACCENT : 27 zł

- Łańcuch 808 8-rzędowy CONNEX : 73 zł

 

U mnie to wszystko razem ładnie współpracuje.

Kasetę i łańcuch wymieniam z grubsza po 5-8 tys. km.

A korby i wkład, znacznie rzadziej, nawet nie liczyłem, pewnie w okolicach 20 wyjdzie.

 

W sumie mój zestaw to: 205 zł, z korbą acrea byłoby w okolicach 300 zł

 

Ja wymieniam sam, jak dasz do serwisu, to pewnie jeszcze ze 150 dojdzie za serwis (a może więcej, nie wiem jakie są dokładnie ceny), czyli .w przypadku pozostania przy kwadracie, tak z grubsza wyjdzie w twoim budżecie

Z Hollowtech II to się chyba nie zmieścisz w tym budżecie, nie dość że części znacznie droższe, to serwis też więcej policzy, chyba że sam się chcesz bawić

 

A, jeszcze jedno, jak piszesz że zależy ci na trwałości, to zdecydowanie nie zmieniaj kwadratu na Hollowteh II. Mechanizmy na kwadrat są bardzo trwałe.

Hollowteh II są sztywniejsze (trochę), ale nie trwalsze. 

Odnośnik do komentarza

rower masz od półtora roku, dużo zrobiłeś na nim km że już tyle rzeczy kwalifikuje się do wymiany? pytam z ciekawości, bo sam w tym roku zmieniałem napęd przy okazji instalacji tarcz, wrzuciłem tam kasetę CS-HG31-8 11-30 + łańcuch shimano 8rz i ciekaw jestem ile to może wytrzymać, łańcuch po 1k km już rozciągnięty powyzej 1% (ale nie wymieniam) :)

Odnośnik do komentarza

W znaczeniu taką samą, nową, czy po prostu nie zmieniać wcale? 

Jak zęby nie są zużyte, to spokojnie można zostawić starą.

Jeśli suport zużyty, to sam suport zmienić, jeśli nie, to nie zmieniać. (żeby sprawdzić, trzeba zrzucić łańcuch , tak żeby korby obracały się swobodnie. Jak są odczuwalne luzy, albo się zacina, to do wymiany)

 

Patrząc na cenę tego Suntoura, to pewnie jest to zbliżona klasa do Tourney, czyli niska, wyższe modele Shimano to Altus, jeszcze wyższy Acera, wyżej jest Alivio, ale tych już w kwadracie nie robią.

Możesz dowolną (z podanych powyżej) na kwadrat wstawić 3x8, ważne, żeby było tyle samo zębów, co masz teraz (42/32/22) i ta sama długość korby (175). Wtedy jest największa szansa (prawie pewność), że nie będzie problemów.

 

@Nath147. ten łańcuch Shimano to może jest hg40 ? Ja taki raz kupiłem i 1% się rozciągnął po 300 km :)

Odnośnik do komentarza

Może przyda Wam się punkt odniesienia do napędu szosowego, chodź wiem, że ciężko go porównać do tego z mtb/cross, bo te mają dużo trudniejsze warunki pracy. Mam od czerwca zeszłego roku napęd szosowy Tiagra 4700 (2x10). Przebieg 14,5tys.km. Używam go z łańcuchami KMC X10.73. Pierwszy wymieniłem po przebiegu 5,5tys.km, drugi po przebiegu 7tys.km (robotę zrobił lepszy smar). Wymiany dokonywałem, gdy na kilku ogniwach przymiar zaczynał wpadać na 0,75%. Korba stan idealny, kaseta nie wykazuje jeszcze oznak zużycia, zobaczymy kiedy zacznie łańcuch przeskakiwać :) Suport SM-BBR60 wciąż kręci się bez zarzutu. Ważę około 65kg.

Odnośnik do komentarza

Rower ma już dwa lata. Generalnie to już na początku sezonu musiałem to wymienić, ale stwierdziłem, że dojadę ten napęd i najpierw kupię szosówkę a w zimę to powymieniam. Suport działa bez zarzutu. A obecną korbę chcę wymienić, ponieważ po pierwsze jest już trochę zużyta a po drugie jest w niej wyrobiony gwint, co uniemożliwia ściągnięcie korby (nie z mojej winy). Najprawdopodobniej kupię Altusa/Acerę. A co do zębów na korbie: i tak najprawdopodobniej wymienię przednią przerzutkę na coś lepszego, teraz jest torurney, chciałbym coś acera/alivio

 

A jak z kasetą i łańcuchem? Coś od KMC?

Odnośnik do komentarza
W dniu 4.12.2017 o 20:45, JakubP napisał:

 

 Shimano Acera 175 mm 58x36x26  9rz

 

 

 

58 na największym blacie, niezły ścigant będzie  ?

Ja bym się jednak ograniczył do odpowiednika tego co masz prawdopodobnie teraz, czyli : 42x32x22T / korby 175 mm, 8rz :  https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/mtb-dh-fr/p,mechanizm-korbowy-acera-fc-m361-czarny-shimano,42484.html?_pli=c7dfdc

 

A co z przerzutką ? Też do wymiany ? Ja mam od nowości, z 15 lat tą samą i ma się dobrze, tylko kółka wymieniam co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza

Mówię o przerzutce przedniej. Jest to Toruney. Na początku nie miałem większych zastrzeżeń, ale chcialbym ją wymienić. https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/mtb-dh-fr/p,mechanizm-korbowy-acera-fc-m371-czarny-shimano,92655.html

A coś takiego? Jest wersja 44x32x22T.

Odnośnik do komentarza

Z tego co czytałem taka 9 rzędowa powinna działać z komponentami 8 rzędowymi, ale nie sprawdzałem tego osobiście.

Poza tym jest trochę większy największy blat (44 zamiast 42), jak dla mnie, to wolałbym 42, chyba że Ci brakuje najtwardszych przełożeń, w co wątpię, bo musiałbyś jeździć w okolicach 40/h i więcej żeby to miało sens.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...