Skocz do zawartości

Pierwsza szosa,problem z doborem ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pytanie to zadałem na innym forum dostałem bardzo skromną odpowiedz(oczywiście dziękuje koledze Pociag za odp.) dlatego pytam tutaj licząc na cos wiecej

 

Problemem jest wielkość ramy mieszkam w małym miasteczku gdzie są tylko dwa sklepy z rowerami i w żadnym nie ma roweru z ramą 53 mój wzrost to 170 długość nogi 81  nie mam możliwości by przejechać się rowerem na takiej ramie i sprawdzić czy jest to właściwy rozmiar.Pojadę do większego miasta w sklepie przymierze rower może sprzedawca pozwoli kawałeczek przejechać się na co zwrócić szczególna uwagę podczas takiej jazdy próbnej po czym poznam ze jest to właściwy rozmiar??

 

taką odpowiedz  otrzymałem

Wysokość rury górnej - czy nei dotyka kroczka, nieprzyjemne będzie awaryjne zeskawianie z siodełka i natrafienie na taka rurkę pewną częścią ciała, a przy okazji łatwiejsze będzie wsiadanie i zsiadanie.

Sprawdź czy rower za bardzo Cię ie wyciąga, aczkolwiek nie mając doświadczenia może być to ciężkie, któś tu na forum podał metodę, ze powinieneś widzieć przednia piastę jadąc "na łapach".

Sprawdź kilka rowerów czy bardziej pasuje Tobie rama endurance (bardziej wyprostowana pozycja) czy typowo wyścigowa.

to tak w skrócie

Budżet skromny 2,700

jazda rowerkiem tylko asfalt od czasu do czasu dla zabawy trochę pościgać się,w sezonie parę razy są organizowane zawody

czy te rowery warte sa tych pieniędzy,może macie jakies propozycje

http://allegro.pl/2017-eries-eveo-road-tiagra-i6764678660.html

http://allegro.pl/rower-kross-vento-3-0-m-czarny-zolty-mat-i7048569048.html

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Z moich doświadczeń wynika że samo przymierzenie się do roweru niewiele daje. Lepszym rozwiązaniem jest dokonanie pomiarów za pomocą kalkulatora https://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp a następnie przeniesienie tych wymiarów na geometrię kupowanego roweru dostępną online na stronie producenta. Ten kalkulator da poda 3 opcje. Bierzesz pod uwagę to co będzie w tableli pod nazwą Eddy Fit. Tak na oko to odpowiedni rozmiar dla Ciebie to 52.

 

Eries jak na tę cenę ma bardzo przyzwoity osprzęt. Pełną grupę Tiagra 4700. Natomiast oszczędzono na wszystkim innym. Aluminiowy widelec sprawi że jazda nie będzie zbyt komfortowa ponieważ aluminium ma bardzo kiepską sprężystość a co za tym idzie kiepskie pochłanianie drgań. Z kolei alternatywny Triban 520 z Decathlonu ma karbonowy widelec i gorszy osprzęt ale wygodniejszą ramę. Kross jest na samym końcu. Bardziej sportowa rama, karbonowy widelec ale najgorszy osprzęt. Stara Sora 3500, której bardzo nie lubię. Eries miałby sens gdyby wymienić widelec na karbonowy. Może warto spytać ile za to chcą. Ale pewnie tyle że wyjdziemy na cenę bardzo przyzwoitego Tribana 540. Twoje pieniądze, Twój wybór.

Odnośnik do komentarza

korzystałem z tego kalkulatora,prawdę mówiąc jakieś dziwne  wymiary wyszły albo nie umiem odczytać
top tube length - 56.4 - 56.8 cm

seat tube range CC - 53.6 - 54.2 cm

seat tube range CT - 55.3 - 55.8 cm

stem length - 10.1 - 10.7 cm

BB saddle position - 78.5 - 80.5 cm

 saddle handlebar - 53.8 - 54.4 cm

saddle setback - 3.3 - 3.7 cm

seatpost type -  not setback

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Odnośnik do komentarza

Tabele i kalkulatory rzeczywiście podają czasem dość dziwne wyniki. Gdzieś znalazłem, że rama do mojego wzrostu (172 cm) powinna mieć rozmiar 56. Rzeczywiście - turystyczna - tak, ale szosowa w rozmiarze 53 - wcale nie jest za mała. Mogła by być jeszcze 1 - 2 cm mniejsza, bo delikatnie łaskocze po worku.

Jeśli chodzi o rurę poziomą - to lubię dłuższe. Po prostu mam uraz do zbyt długich mostków. 2 już złamałem :(.

Mój ostatni nabytek ma w poziomie 55 cm i jest ok. Z tym, że to też nie jest do końca miarodajne, bo różne ramy mają podsiodłówkę wstawioną pod różnymi kątami. Do mnie bardziej przemawia odległość między pionami wyprowadzonymi z główki ramy i osi suportu. Mnie odpowiada 39 - 40 cm.

Odnośnik do komentarza

pomiary robiłem z kumplem,wymiary tułowia,przedramie,reka,podudzie zaokrąglałem do pełnych wartosci większych,teraz zrobiłem do mniejszych

top tube length - 55.2 - 55.6 cm

seat tube range CC - 53.6 - 54.2 cm

seat tube range CT - 55.3 - 55.8 cm

stem length - 9.8 - 10.4 cm

BB saddle position - 77.1 - 79.1 cm

saddle handlebar - 52.8 - 53.4 cm

saddle setback - 3.7 - 4.1 cm

seatpost type - not setback

Odnośnik do komentarza

Dla porównania moje pomiary:

 

Measurements

-------------------------------------------

Inseam: 84

Trunk: 61

Forearm: 34

Arm: 67

Thigh: 61

Lower Leg: 56

Sternal Notch: 150

Total Body Height: 175

 

The Eddy Fit (cm)

-------------------------------------------

Seat tube range c-c: 55.6 - 56.1

Seat tube range c-t: 57.3 - 57.8

Top tube length: 53.8 - 54.2

Stem Length: 10.1 - 10.7

BB-Saddle Position: 74.6 - 76.6

Saddle-Handlebar: 53.1 - 53.7

Saddle Setback: 6.2 - 6.6

Odnośnik do komentarza

Zmierzone jeszcze raz

 

top tube length - 53.2 - 53.6 cm
seat tube range CC - 53 - 53.5 cm
seat tube range CT - 54.6 - 55.1 cm
stem length - 9.7 - 10.3 cm
BB saddle position - 67.6 - 69.6 cm
saddle handlebar -52.2 - 52.8 cm
saddle setback - 5.5 - 5.9 cm
seatpost type - not setback
 
trzeba jeździć szukać kogoś  z ramą 52,53 przymierzać,sprawdzać inaczej nic z tego nie będzie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

witam
planuje kupić krosa vento 3.0 byłem dzisiaj w sklepie sprzedawca na podstawie wzrostu 170 i nogi 81
powiedział ze prawdopodobnie rama 53 będzie dobra akurat rowerów  kross na sklepie nie mają ale wyciągnie
rowery na ramie 50 i 53 żebym przed sklepem pojeździł i zobaczył na którym lepiej sie czuje
wydaje mi sie skoro kupuje vento to powinienem przymierzać vento. chyba sobie jaja robi?

rower bedzie sprowadzany na zamówienie dlatego najpierw muszą wiedziec jaki rozmiar ramy bedzie mi pasował

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Stosuj interpukcję bo ciężko zrozumieć o co chodzi. Kross Vento to... Kross i Vento.

 

uderzając kolanami w brzuch przy dolnym chwycie rower jest za duzy czy za mały

A może brzuch jest za duży ;)

Możesz być za bardzo pochylony, za bardzo wyciągnięty, siodełko może być za nisko. Sprzedawca powinien pomóc, a jeśli sam nie wie to zmień sklep.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...