Skocz do zawartości

Jak "zmniejszyć" za duży rower?


Rekomendowane odpowiedzi

A ja może przewrotnie napiszę, że nie jesteś w aż takiej złej sytuacji... Gdybyś miał za małą ramę, niewiele dałoby się zrobić, ale "skracanie" za dużej ma swoje zalety. Zwłaszcza że piszesz, że zależy Ci na komforcie:

 

- dłuższa rama to bardziej wyprostowane plecy, co zmniejsza bóle kręgosłupa. Przy mniejszej ramie plecy mogą być skulone, a jak pewnie wiesz, w takiej pozycji nie powinno się wykonywać żadnych obciążąjących aktywności. Mimo, że będziesz trochę bardziej wyciągnięty, plecy mogą mniej boleć.

 

- większy rozmiar to też wyższa główka ramy, więc wyżej położona kierownica - więc wbrew pozorom pozycja nie jest dużo bardziej wyciągnięta a la superman. Korzystają na tym głównie nadgarstki, szyja, ale kręgosłup też.

 

- krótszy mostek (50-60 mm) poprawia kierowanie - staje się szybsze i bardziej bezpośrednie. Powiedzmy jak w samochodzie wyścigowym. Jeśli masz małe doświadczenie/umiejętności i żeby panować nad rowerem potrzebujesz ospałego sterowania (jak w starym Cadillacu), to oczywiście może to być wadą. Ale w bardzo dużym stopniu równoważy ją dłuższa baza kół. W MTB najgorętszym trendem jest wydłużanie ram kosztem mostka (tu o tym więcej pisałem).

 

- przesunięcie siodła do przodu też może być dobre - tu trzeba uważać, żeby kolana nie ucierpiały, ale pozycja "rzepka nad osią pedału" nie zawsze jest tą jedyną właściwą.

 

Żebyśmy się dobrze zrozumieli: nic nie zastąpi *prawidłowego* rozmiaru ramy, więc jeśli możesz sobie na taki manewr pozwolić - zdecydowanie wymień. Ale jeśli z jakiegoś powodu zostaniesz z tym co masz, to jesteś w lepszej sytuacji niż jakbyś kupił za małą.

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Hej,

 

może odświeżę temat, szukam porady, mam okazję żonie kupić w atrakcyjnej cenie rower Creon Spria:

http://creon.bike/wp-content/uploads/urban-spria-a.jpg

problem polega na tym, że z wstępnego rekonesansu wynika, że pasowała by jej rama 50 cm, natomiast ta o której mowa, ma 53 cm. Żona ma jakieś 171 cm, noga 80 cm. Jeździła na rowerze, wydaje się względnie wygodny, ale nie mamy skali porównawczej. Warto się kusić, czy jednak dopłacić i kupić 50tkę gdzieś? Bo już w oko wpadło...

 

pzdr

Mariusz

Odnośnik do komentarza

Wiesz, co innego przejechać kółeczko pod sklepem, a co innego potem siedzieć na czymś takim dłuższy czas. Moja siostra (jeszcze lata temu) nabrała się na taką okazję, gdzie rura była dłuższa od polecanej o mniej więcej 3-4cm. Robiłyśmy potem cuda wianki, łącznie z przesuwaniem siodełka do przodu i wymianą mostka na krótszy, ale i tak nie nadawało się to jazdy dłuższej niż z jednego końca miasta na drugi, więc szybko się go pozbyła. Oczywiście, że nie jest to żadna wyrocznia i można teoretycznie jeździć na za dużej lub za małej ramie (w stosunku do przeliczników), ale nie wiem, czy jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli żona sama nie ma na tyle doświadczenia, aby wiedzieć, czego potrzebuje.

Odnośnik do komentarza

Dzięki Elle, pewnie tak trzeba będzie zrobić. Strasznie nam leży ten rower i wizualnie i praktycznie, łańcuch zabudowany, nie strzelają te przerzutki, fajna geometria, estetycznie wygląda, ale przestali je produkować. Nie wiem czy gdzieś znajdę jeszcze ramę 50tkę, może ktoś poleci podobny rowerek na miasto?

 

Edit: Dzwoniłem do Creona, nie produkują już tego modelu, zamiast niego wszedł model Tirst 1:
http://creon.bike/wp-content/uploads/www-urban-thirst-1-001.jpg

Ale dopiero sprzedaż przedsezonowa poszła, będą szacować jakie jest zainteresowanie. Do sedna, niestety w ogóle nie produkują rozmiaru 50, jest wybór między 53 a 47, z tym że rama jest dość wysoka (to rower męski), więc pewnie ściągniemy do tego sklepu rozmiar 47 bo mają jeszcze na magazynie i pozostanie wybór między lekko za dużym, a przymaławym (?), a może dobrym?

Jakie jest wasze zdanie? 170~171cm wzrostu, 80 cm długość nogi do krocza, która rama lepsza? :)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mostki mają zwykle 2 rozmiary mocowań kierownicy; 25,4 mm lub 31,8 mm. Jeżeli masz pogrubioną kierownicę na środku, to masz 31,8mm. Co do mocowań obejmy widelca to na 99% jest to 1 i 1/8",czyli większość mostków na rynku. Długość mostka to odległość między śrubą top capa, a "środkiem" w obejmie kierownicy.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze jedno pytanie mam do was.

Dzieki Marekk za pomoc w doborze rozmiaru mostka.

Chce wymienić mostek ale zanim coklwiek rozkręce wole was zapytać na co się przygotować, bo nigdy tego nie robiłem.

Czy Wystarczy mi jeden imbus i odkręcić dwie śrubki? Czy są tam jakieś podkładki które trzeba zdemontować lub wymienic na nowe?

Odnośnik do komentarza

U mnie wygląda to tak. Mycyjów nie ma.

Jeżeli będziesz zakładał mostek nie regulowany to W każdym razie musisz zwrócić uwagę na kapsel. On służy do regulacji luzu.

https://youtu.be/QgFBNiKxXSc?t=794oraz https://www.youtube.com/watch?v=4XJc3BkS0IQ

 

Śruby dociągać równomiernie i gdy są cztery to na krzyż (po przekątnej)

 

Edit:

W sieci szukasz jako mostek rowerowy, stery ahead,

Edytowane przez grzegorz75jan
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...