Skocz do zawartości

Jakie uniwersalne opony MTB ?


Rekomendowane odpowiedzi

W MTB bardzo często jeździ się na innej oponie z przodu a innej z tyłu. Przednia opona ma za zadanie mieć dobrą przyczepność w zakrętach i dobrze wgryzać się w podłoże. Dlatego stosuje się tu wyższe klocki i inny bieżnik niż z tyłu. Tylna opona jest oponą napędową. Może być węższa niż przednia, nigdy szersza i ma zwykle niższe klocki i mniej agresywny bieżnik.Znawcy tematu, posiadający różne opony dostosowują je do warunków. Inne na błoto, inne na suche warunki.inne na zimę, inne na lato.

 

W crossie miałem kiedyś jakieś semi slicki z przodu i z tyłu. Po tym jak nie dałem rady na nich wyhamować na ścieżce wzdłuż Dunajca, zacząłem kombinować z oponami. Zostawiłem semi-slick z tyłu a z przodu założyłem oponę przełajową. Ostatnio jak jeździłem crossem w lekkim terenie miałem oponę 1,8 z niskimi klockami z tyłu i 2.0 z ciut wyższymi z przodu. Była to bardzo dobra kombinacja na szutry i pożarówki Gór Świętokrzyskich. Ale nie do każdego crossa wejdą tak szerokie.

Odnośnik do komentarza

Cześć !

Zastanawiam się nad zakupem jakiś opon do mojego MTB 29er'a ponieważ aktualne które posiadam mają na tyle wysokie opory toczenia że trochę ciężko jeździ mi się w nich po asfalcie.

Oprócz wypadów do lasu chciałbym pośmigać też po asfalcie i zastanawiam się na którymś z tych opon: 

 

Schwalbe Hurricane,

 

4cd120a578812471.png

 

Schwalbe Smart Sam.

114565af8743c7ca.png

 

Jak chodzi o lasy, poruszam się bo ubitych ścieżkach, właściwie tylko tam gdzie poruszają się samochody.

Zaglądając do katalogu Schwalbe punktacja tych opon jest bardzo podobna i sugerując się katalogiem bardziej bym się kierował za modelem Smart Sam, chociaż jak się przyglądam bieżnikowi wybrał bym Hurricane :P

Udało mi się znaleźć nagranie na którym rowerzysta śmiga na Hurricane i patrząc na te warunki jakie widzę, opony dają radę https://www.youtube.com/watch?v=fYSPJ9sS1yY.

 

Może ktoś z was miał do czynienia z tymi oponami, lub macie jakieś inne propozycje ? 

Kwota za oponę raczej do 100zł, aczkolwiek jeżeli warto byłoby jeszcze więcej dopłacić, zastanowiłbym się czy nie dołożyć.

Witam

Od ponad pół roku jeżdżę na WTB Nano Raptor. Jeździłem na nich po asfalcie, śniegu, szutrze, piasku i trawie. Polecam, bo są bardziej uniwersalne niż Smart Samy, na których jeździłem przez prawie 2 lata i Kendy Small Block Eight. Jak napompujesz do 3,8 bara (max to 4,5 bara), to po asfalcie płyniesz. Dają radę też w terenie. Jak na opony zwijane (w miarę lekkie), to nie są drogie. Poziom zużycia - niewidoczny, chociaż jeżdżę niemało. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...