Skocz do zawartości

Wymiana całego napędu MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Siema, na wstępie chciałbym zaznaczyć że jest to mój pierwszy post i potrzebuje porady forumowych ekspertów. Do rzeczy, kilka lat temu zakupiłem rower KROSS black edition i tyle wiem z nazwy. Posiada on przerzutki 3x8. Postanowiłem zainwestować kilka setek aby usprawnić go bo obecny sprzęt jest na wykończeniu. Zamierzam wymienić cały napęd. Obecny sprzęt to przerzutki tył acera rd-m360, przerzutka z przodu to też shimano ale dokładnie nie wiem jaka wiem tylko że trzeba się sporo namęczyć żeby wrzucić któryś z biegów, korba od SR SUNTOUR i tyle wiem no i kaseta no name.

Chciałbym kompletnie zrezygnować z przedniej przerzutki i zrobić 1x11 lub w ostateczności 1x10. Kwota jaką mógłbym przeznaczyć to około 500 zł. I tu potrzebuje waszej pomocy w doborze odpowiednich części i poznać waszą opinie na temat tego pomysłu. Z góry dzięki :D

Odnośnik do komentarza

Zapomnij, nie za taką kasę. Nawet w układzie 2x10 sama korba + suport to jakieś 400zł a potrzebujesz jeszcze zmieniarkę,kasetę,łańcuch,przerzutkę. Tak na szybko licząc musiałbyś dołożyć drugie 500. Nie licząc narzędzi lub robocizny. Wejdź sobie np. na centrumrowerowe.pl i dokładnie posprawdzaj ceny i ile by cię to wyniosło.Ja policzyłem tak na oko,więc może się mylę?

Odnośnik do komentarza

Mam rower zimowy na niemal identycznym osprzęcie. Ponieważ miałem dużo kaset i łańcuchów z poprzedniego roweru na 9x, wymieniłem manetki na wyprzedażowe Alivio 3x9, za które dałem 70 zł. Łańcuchy XT kupiłem kiedyś na wyprzedaży po 50 zł. Kaseta chyba też tyle samo. Bębenek kasety 8-rzędowej pasuje do 9 i 10 rzędów. Do 11 raczej na pewno nie. Korbę zostawiłem, też jakiś Suntour na kwadrat. Natomiast tylna przerzutka Acera ma podły wózek, który jak dziś czyściłem rower, zauważyłem że jest wygięty. Więc pewnie poszukam na allegro coś z lepszym, twardszym wózkiem. Innych zmian nie planuję. Więc albo namawiam iść moją drogą, tudzież manetki Deore, chyba za 130 zł, lub przeróbka tanim kosztem na 1x9.

 

Acera i altus obsługują 3x8 i 3x9

Odnośnik do komentarza

Radzę pozostać przy 9-biegach. M615 jest 10-biegowe więc musiałbyś wymienić wszystko oprócz korby a być może i ją też. Ja bym w taki rower tyle nie inwestował. Jak chcesz przejść na M610 10x to sprzedaj ten rower tak jak jest i kup inny na tej grupie, którą chcesz. Tylko nie zajechany, najlepiej 2-3 letni. taniej i lepiej wyjdzie. Zwróć też uwagę że wbrew pozorom napęd 10x jest mniej wytrzymały niż 9x i ma krótsze przebiegi. Ja na swoim poprzednim, starym Deore 9x zrobiłem z jakieś 50 tys km, wymieniając tylko raz korbę z Alivio na Deore co zresztą było głupotą i zmieniając tylko kasety i łańcuchy. Przerzutki i manetki chodziły bez zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza

Czy taka inwestycja jest opłacalna? Wszystko zależy od tego czy ten rower ma ci służyć kolejne 10 lat i czy nic więcej w nim nie będziesz wymieniał, nie wiemy w jakim stanie są hamulce i amor.Piszesz też że nie potrzebujesz wypasionych części,więc może tak jak radzi Jacek przejdź na 3x9 na Alivio. A jak nie to może nie kupuj wszystkiego na raz tylko w jednym miesiącu kilka, w następnym kolejne aż uzbierasz cały komplet i wtedy wymienisz.

Odnośnik do komentarza

za 1000zł też może być ciężko przy 1x11 jeśli mówimy o nowych częściach. Nowy SLX w cyklomanii 1150zł. za sam napęd (korba, kaseta, przerzutka, manetka, łańcuch, suport), a pewnie wypadałoby zmienić piastę, bo może nie obsłużyć jedenastki. Musisz doliczyć do tego koszty serwisu (pewnie ze 200zł wezmą za takie zmiany, może więcej) Myślę, że zdecydowanie nie warto.

Odnośnik do komentarza

za 1000zł też może być ciężko przy 1x11 jeśli mówimy o nowych częściach. Nowy SLX w cyklomanii 1150zł. za sam napęd (korba, kaseta, przerzutka, manetka, łańcuch, suport), a pewnie wypadałoby zmienić piastę, bo może nie obsłużyć jedenastki. Musisz doliczyć do tego koszty serwisu (pewnie ze 200zł wezmą za takie zmiany, może więcej) Myślę, że zdecydowanie nie warto.

1000 założyłem przy konfiguracji 2x10 i to przy zakupach w jednym sklepie.

 

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Czyli bardziej opłacalne byłoby sprzedanie tego roweru i kupienie używanego do około 2 tys? Patrzyłem na niektóre to już slx się pojawia.

Zależy też za ile byś go sprzedał,piszesz że napęd się sypie więc najpierw musiałbyś go zrobić żeby w ogóle ktoś chciał go kupić. A przy kupnie używki trzeba liczyć się z tym że w niedługim czasie będziesz musiał niektóre części wymienić.Ja bym radził doprowadzić tego co masz do stanu używalności jak najtańszym kosztem a w międzyczasie odkładać kasę na coś lepszego.

 

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Dobra, postanowiłem że jednak nie będę zmieniał napędu na 1x11 tylko na 3x9 bądź 3x10. Więc do wymiany będzie kaseta, przerzutka tył i przód, łańcuch oraz sam suport bo korba jeszcze daje rade.

Chciałbym wiedzieć czy to wszystko jest ze sobą kompatybilne. 

zestaw 3x9

-Deore RD-M591 SGS 

-SLX FD-M661

-Alivio CS-HG400 9 rz.

- Deore XT CN-HG93 9 rz

 

zestaw 3x10

-SLX RD-M7000 Shadow+ 10rz SGS            

-SLX FD-M7005 3x10 Down Swing        

-Kaseta CS-HG500-10 10 rz.     

-Deore XT CN-HG95 116 ogniw 10rz. 

 

Bez suportu bo nie mam pojęcia jaki brać.

Odnośnik do komentarza

Cześć,

Ja złożyłem rower 1x10 na XT 10s i korbie Deore. Sam napęd może złożysz do 500 zł, ale prawdopodobnie reszta przeróbek może wyjść też sporo :)

Ale możesz pokombinować z używanymi częściami. Nie jestem przekonany, czy musisz zmieniać korbę. Bo do napędu 1x10 wystarczy że założysz samą koronkę pod 10s. Więc tutaj koszt to 50 zł, o ile oczywiście rozstaw śrub w starej korbie będzie się zgadzał. Wymiana przerzutki na 10s z łańcuchem i kasetą pochłonie koło 300 zł. Pytanie czy piasta przyjmie taką kasetę. No i manetki to około 100. Jest to do zrobienia w 500 zł, ale z kombinowanie :P no i pozostaje kwestia prowadnicy, bo łańcuch będzie spadał na każdym wyboju. Ja mam własnoróbke z resztek odblasku, i chodzi to fajnie, ale wygląd pozostawia dużo do życzenia. 

 

Ale czy samo rozwiązanie 1x10 jest fajne? po za wagą chyba ma jednak dużo minusów. 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...