Skocz do zawartości

Korba FC-M361 konwersja do 1 tarczy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak jak w tytule chciałbym przerobić moją korbę z 3 blatami do jednego średniego blatu.

Kwestia tego, że największa i średnia tarcza jest mocowana tymi samymi śrubami i gdy zostawię tylko średnią tarczę będzie trochę luzu.

Czy są jakieś specjalne podkładki aby ten luz wyeliminować?

Czy przy normalnej jeździe po mieście będzie problem z spadaniem łańcucha? (manetki i przerzutkę już wymontowałem).

Są specjalne tarcze typu narrow-wide kwestia tego, że są dość drogie i nie wiem czy będą pasować do tej korby a całej korby nie zamierzam wymieniać.

Trzeba będzie też chyba skrócić łańcuch czy robienie tego w ten sposób jest prawidłowe? - zakładamy łańcuch na największej zębatce na kasecie bez przeprowadzania przez kółeczka przerzutki oraz na tarczy z przodu po czym dodajemy do tego 4 ogniwa i taka długość będzie odpowiednia.

 

Dzięki z góry za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Hej,

 

łańcuch potrafi spaść nawet z narrow wide, będą pasować, kwestia doboru odpowiedniego rozstawu śrub. Jeśli chodzi o mocowanie, to są dostępne śruby do tego celu, poza tym zdaje mi się, że te, które masz też powinny być ok - pod warunkiem, że są gwintowane na całej długości. 

widzę, że ta korba występuje w dwóch wersjach średniego blatu - 32 i 38 - jesteś pewien swojej decyzji? przy 32 będzie CI pewnie brakowało kilku zębów na płaskim, a przy 38 nic nie podjedziesz (oczywiście to zależy od Twojej siły i rozpiętości kasety, ale to korba na 7-8rz więc rozpiętość będzie słaba) 

 

jeśli chodzi o długośc łańcucha, to po co pomijać przerzutkę? załóż tak jak powinien być i wtedy ewentualnie pozbądź się ogniw. Jeśli to pomoże, ja przy napędzie 1x11 - 34 na korbie, 42z na kasecie potrzebuję 114 ogniw :) 

Odnośnik do komentarza

Wymieniałem cały napęd i u mnie stanęło na 1x9, blat HelloMTB 34T (w cenie ok. 100zł), kaseta 11-34T (1:1), z korby fcm 311 na 430, podkładki pod śruby dobierałem w sklepie z art. metalowymi miedziane (mieli różnej wysokości, ja wsadziłem 2mm). Potem wymieniłem suport na węższy (z 126mm na 113mm) więc podkładki obecnie wypadły. Jeżdżę na płaskim, nie ścigam się, szybka jazda po mieście, skoki przez krawężniki, jazda po lasach też się trafia, korzenie, dołki, lekkie podjazdy, ale bez ekstremów - ani razu nie spadł mi łańcuch, skrócony chyba właśnie o 2-3 ogniwa (nie pamiętam dokładnie). Obecnie zauważam jedynie, że moje płaskie mazowieckie mogłem wrzucić blat 36T, bo 34T zaczyna brakować momentami, największy podjazd mam jakieś 10-11% i robię na przełożeniu 1,47-1.70 (przód 34, tył 20,23z) dlatego obecnie brał bym 36T. Ogólnie wymianę polecam - fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedzi.

Wymieniłem i po kilkunastu kilometrach na raczej płaskim terenie łańcuch trzyma się w porządku. Czasem było słychać jakieś dziwne zgrzyty przy zmianie biegów więc pomyślę o tych zębatkach Narrow-Wide.

Z tyłu mam kasetę SRAM-owska 7 rzędową 12-32T i też myślę, że 36 z przodu byłoby w sam raz. Teraz trochę na płaskim lub lekkim pochyleniu w dół brakuje trochę wyższych biegów.

Czy taka na przykład zębatką będzie pasować - http://allegro.pl/zebatka-ekfan-34t-narrow-wide-104bcd-dh-fr-green-i6721531588.html ?

Z tego co widzę to do mojej korby powinny być 104mm właśnie, chyba, że są jeszcze jakieś inne oznaczenia oprócz tego.

 

Edit: 

Co do podkładek to jednak faktycznie okazały się niepotrzebne, dobrze dokręcone śrubki i nie ma żadnych luzów.

 

Łańcuch mam teraz 114 ogniw więc chyba nie ma sensu go ruszać na razie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...