Skocz do zawartości

Zmiana śrub na Tytanowe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mój hexagon v6 po 10latach dostał drugie życie; nowa kaseta, łańcuch, korba, linki, klocki do v-braków, kierownica, sztyca podsiodłowa, teraz pora na śruby w mostku(4x M5x20mm i 4x M6x15mm), kierownicy(rogi, manetki 4x M6x20mm) i ramię korby(deore 2x m6x25mm).. 

 

Szukałem wyszukiwarką podobnych tematów ale nie znalazłem;

chodzi mi o sens wymiany śrub stalowych na tytanowe, co mi to daje ?

 

Czy tytan dzieli się na jakieś rodzaje w związku z tym który nadaje się na "śruby rowerowe" a których omijać?

 

Na ali znalazłem coś takiego:

 

https://pl.aliexpress.com/store/group/GR5-Ti-Bolts/1709973_260967470.html?SortType=price_asc&g=y

i

https://pl.aliexpress.com/store/group/TA2-TI-Bolts/1709973_500689797.html?SortType=price_asc&g=y

 

co o tym sądzicie, czym się różnią śruby GR5 a TA2 ?

czy nadają się do roweru ?

Odnośnik do komentarza

Tytan ów jako meteriał nie występuje w czystej postaci, więc zawsze będzie to stop w przeważającej mierze Ti Al. Pytanie nie powinno brzmieć "...co mi to daje? " lecz "co można stracić? "

Ten stosowany w przemyśle lotniczym najbardziej nadaje się do tego typu asortymentu. Tylko jak się ustrzec przed oszustwem. Odradzam kupowanie przez internet. Należy nauczyć się rozpoznawać materiał. Cechy charakterystyczne takie jak ciężar właściwy, barwa i reakcja na czynniki chemiczne.

Odnośnik do komentarza

O wagę mi nie chodzi, a raczej o wytrzymalosc - widziałem jak koledze w jednym rogu na kierownicy stalowa m6x20mm pękła i mało się przez to nie zabił..

 

Pytam więc co mogę stracić?

 

Z Ali zamowilem raz śruby 4szt m5x16mm złote z napisem "risk" ale są za krótkie do mostka:/

Material jest taki solidny, waga coś pomiędzy stalowa a aluminiową z przewaga na alu, nie wpadłem na to żeby moczyć np w kwasku cytrynowym :) organoleptycznie wydaje mi się że to tytan. Zresztą gdyby nie były to ludzie by to w komentarzach napisali.

Odnośnik do komentarza

O wagę mi nie chodzi, a raczej o wytrzymalosc - widziałem jak koledze w jednym rogu na kierownicy stalowa m6x20mm pękła i mało się przez to nie zabił..

 

Pytam więc co mogę stracić?

 

Z Ali zamowilem raz śruby 4szt m5x16mm złote z napisem "risk" ale są za krótkie do mostka:/

Material jest taki solidny, waga coś pomiędzy stalowa a aluminiową z przewaga na alu, nie wpadłem na to żeby moczyć np w kwasku cytrynowym :) organoleptycznie wydaje mi się że to tytan. Zresztą gdyby nie były to ludzie by to w komentarzach napisali.

 

Gdzieś czytałem, że dobra stal cr-mo ma podobną wytrzymałość co stopy tytanu, przy dwukrotnie większej wadze.

Jesteś pewien, że koledze w rogu pękła stalowa śruba? W rogach bardzo często stosuje się wycieniowane śruby aluminiowe.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Pytam o śruby tytanowe i to mnie interesuje,

nie mam pojęcia dlaczego stalowa puściła może miał wywrotkę kiedyś na tym rogu i coś było osłabione nie wiem nie mam pojęcia nie interesowaliśmy się tym dlaczego śrubka za parę groszy puściła, może miała taki kaprys, zły dzień, może nad nią wszystkie planety ustawiły się w jednej linii i przekazały jej swoją niszczącą moc.. nie obchodzi mnie to. Puściła to puściła po co wnikać?

a była to stalowa ocynkowana..

 

Jak możecie to piszcie na temat tytanowych śrub proszę.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Nic we wszechświecie nie dzieje się bez przyczyny, skoro śruba pęka to ma ku temu powody, prawdopodobnie była już wcześniej uszkodzona np. poprzez zbyt mocne dokręcenie, zerwany gwint, uderzenie, itp. Jeśli chodzi o śruby ze stopów tytanu to stosuje się je tylko i wyłącznie do zbicia wagi, a nie podniesienia wytrzymałości, ponieważ dobrej jakości stalowa śruba jest znacznie bardziej wytrzymała od tytanowej, ale prawie dwa razy cieższa. Na marginesie ocynkowane śruby to po prostu tani szmelc i stosuje się je do komponentów najgorszego sortu...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...