Skocz do zawartości

Rozmiar butów rowerowych


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dokładnie. Nie dość, że różne firmy mają różne rozmiarówki, to jeszcze potrafią one się nieco różnić pomiędzy modelami (bo na przykład mamy węższy lup szerszy czubek). Przed zakupem odwiedziłam kilka sklepów stacjonarnych w Krakowie i pomierzyłam różne modele, nim udało mi się ustalić, że chyba 40 będzie dobra, a i tak do momentu otrzymania paczki pewności nie miałam (bo niestety, w żadnym sklepie akurat 40-tek z tego konkretnego model nie posiadali).

U mnie jest to tak, że w 39 są w sam raz i lekko cisną, a w 41 przy nienaturalnym dobiciu na siłę palcami do przodu jestem w stanie wsunąć wskazujący palec za piętę. Przy mocnym związaniu buty nie klapią, ale podejrzewam, że w spięciu z rowerem nie wyglądałoby to już tak kolorowo. Natomiast ten rozmiar, który mam, jak zwiążę za mocno, buty są ciasne, przy grubych skarpetach też byłyby ciasne, ale mimo tego nie obtarły mnie, mimo że spędzałam w nich po kilka godzin. Nie próbowałam jeszcze w wielkim upale, jak stopa mocno spuchnie, ale przy takiej pogodzie jak mieliśmy we wrześniu w sumie też puchła po całym dniu wycieczkowania, więc myślę, że powinno być dobrze. Poza tym buty jak to buty - zawsze nieco się rozbijają. Podsumowując, brałabym raczej te bardziej dopasowane (ale nie uciskające!) niż luźne.

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy temu...

Najlepiej jakbyś zmierzył długość swojej stopy. Do długości stopy dodaj ~0,5cm, otrzymasz zalecaną długość wkładki. Sprawdź jakie długości wkładki ma Pearl Izumi i dobierz odpowiednią. Ja tak dobrałem buty Shimano, mam stopę 26cm i wkładkę 26,7cm (mniejszy rozmiar miał wkładkę 26cm, czyli but byłby za ciasny, bo stopa nie miałaby najmniejszego nawet luzu). Oczywiście pewności nie masz póki nie przymierzysz, bo może się okazać, że np. but jest zrobiony na stopę wąską, a Ty masz szeroką :D

Odnośnik do komentarza

Tak, wariantów jest wiele. Jednak współczesny świat wymusza na nas podejmowanie decyzji tylko po analizie tylko wirtualnych danych z sieci. Pamiętam jeszcze babki ze wsi jadące PKS-em do miasta z ostruganymi patykami takimi jak długość stopy dzieci. A teraz ja się pytam w sumie obcych ludzi czy wiedzą jaki jest rozmiar buta, który ja chcę kupić :) . Znalazłem gdzieś info, żeby Pearl Izumi brać jak Shimano - numer więcej niż buty kościołowe. Ale Twoja rada jest cenna i pewnie pomaga wybrać właściwie - dzięki! :)

Odnośnik do komentarza

Ale kolega już kupił buty i ma problem...

Różnica może być. Im but sztywniejszy tym lepiej przenosi siły na pedały. Pytanie czy sztywność jest aż ta ważna.

Jeśli nie da się w nich jeździć to:

1. Możesz zwrócić/wymienić.

2. Możesz dokupić wkładkę do wewnątrz - będzie trochę ciaśniej.

3. Możesz ew. sprzedać jako "mało używane" i kupić właściwe

4. Możesz też jeździć w nich jak Ci noga "nie wylata".

Odnośnik do komentarza

Numer i producent buta to jest jedno, a drugie to krój, o czym już nie raz pisaliśmy.

Z tym Shimano mnie zaskoczyłeś. W modelu, który posiadam, numeracja jest dziwna - na mnie 40-tka jest w sam raz, chociaż najczęściej noszę 39, a wczoraj nawet kupiłam zimowe buty Sprandi 38. Z kolei moja siostra, która nosi na co dzień 38, musiała kupić 39, bo 38 jest jej w ogóle ciężko wcisnąć. Co ciekawe, obie mamy wąską stopę, więc nie jest to kwestia problemu ze zwężeniem buta.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...