Skocz do zawartości

Jaki olej do łańcucha polecacie?


Rekomendowane odpowiedzi

Kończy mi się buteleczka Olej Teflon Plus Dry FINISH LINE. Przyznam, że mam mieszane uczucia z uzytkowania tego oleju... Dosyc głośno mi chodził łańcuch (według mnie). I chyba był zbyt czysty:))) Jakoś tak jestem przyzwyczajnoy do ubabranych łańcuchów, ale obficie przy okazji naoliwionych... Smarowałem dokładnie każde ogniwo - fakt sprawnie penetrował, ale brakowało mi miekkości w dźwieku:) Może tak ma być? Jakiego oleju używacie? Czy konserwujecie czymś kasetę i korbę? Jakis smar czy na sucho? Sto lat temu to Tawot lub Towot z dwoam "t" na końcu az mlaskał na zębatkach:) To może przy okazji o myciu łańcucha coś? Ktoś używa maszynki, a jesli tak, to może ma przepis na jakąś miksturę? Nie mam łańcucha na zapinke więc shakeowanie odpada (na razie). A olej samochodowy jakiś by zamiennie nie podszedł?

Odnośnik do komentarza

Hej,

Dużo pytań:), co do oleju do łańcucha jestem wiernym wyznawcą rohloffa, może faktcznie zbiera trochę syfu nawet w suchych warunkach, ale smaruję świetnie i bardzo długo utrzymuję sie na łańcuchu, przejechałem w tym tygodniu około 500km i nadal jest nieźle choć już brudno. Łukasz poleca shimano PTFE kupiłem go i też mam zamiar przetestować. Znajomy z którym trochę kręcę na szosie używam go regularnie i bardzo sobie chwali. FinishLine według mnie jest beznadziejny, po 100km łancuch również mi szumiał. Totalna porażka, a używałem czerwonego, zielonego i jakiegoś ceramicznego . Kasetę przecieram szczoteczką do zębów z benzyną ekstrakcyjną i błyszczy jak nowa, szmatką przecieram korbę nasączoną benzyną. Maszynki są beznadziejne chlapią i nie czyszczą jak należy, najlepsza jest spinka i szejk.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Ja używam i testuję na zmianę Rohloffa i Shimano PTFE i w pełni zgadzam się z opinią Łukasza. Na suche warunki bardziej optymalny to Shimano ze względu na minimalne przyciąganie brudu.

Ale na pracę łańcucha ma też wpływ sam łańcuch i nie chodzi mi tutaj o stopień jego zużycia - wyciągnięcia. Po prostu są łańcuchy cichsze i głośniejsze.

Odnośnik do komentarza

Oliwa do pił łańcuchowych Pilarol 10zł/litr. W grubym deszczu się wypłukuje, ale jest tak tania, że nikt nie płacze - leje się nową porcję. Do dozowania używam buteleczek po ciekłej parafinie 100g. 5zł w aptece. Również nadaje się do smarowania, ale wychodzi drożej, dlatego uzupełniam Pilarolem.

Tak, przerabiałem kosmiczne szlachetne smary, pucowanie łańcucha, zakrapianie oliwki po kropli na ogniwko i inne ceregiele. IMO nie warto się zbytnio cackać, bo z napędu nagle nie zrobi nam się XTR, jak kupimy Rohloffa czy FL :P

Odnośnik do komentarza

Oliwa do pił łańcuchowych Pilarol 10zł/litr. W grubym deszczu się wypłukuje, ale jest tak tania, że nikt nie płacze - leje się nową porcję. Do dozowania używam buteleczek po ciekłej parafinie 100g. 5zł w aptece. Również nadaje się do smarowania, ale wychodzi drożej, dlatego uzupełniam Pilarolem.

 

Tak, przerabiałem kosmiczne szlachetne smary, pucowanie łańcucha, zakrapianie oliwki po kropli na ogniwko i inne ceregiele. IMO nie warto się zbytnio cackać, bo z napędu nagle nie zrobi nam się XTR, jak kupimy Rohloffa czy FL :P

Hej,

Ja uważam, że warto się cackać, po pierwsze zadbany napęd to napęd, który pracuję cicho(niektorzy czasami jak jadą to nie potrzebują dzwonka bo slychać ich na km, mnie by doprowadziło to do szału:)), po drugie wydłużamy żywotność napędu, po 3 rohloff jest bardzo wydajny. Jutro pierwszy raz zastosuje shimano i zobaczymy. Każdy ma jednak swoje podejście i swoją filozofię dbania o rower.

Odnośnik do komentarza

Również korzystam z Shimano PTFE oraz zamiennie z tańszego Brunox Top-Kett. Z tego pierwszego generalnie jestem zadowolona, choć łańcuch już po niecałych 200km zaczyna szumieć, zresztą tuż po nasmarowaniu też nie jest idealnie cicho, dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu km, smar się jakby "dotrze", wówczas jest w miarę ok. Natomiast ten drugi smar- Brunox- dostałam w prezencie, od czasu do czasu go używam i mogę powiedzieć,że krótko po nasmarowaniu łańcuch pracuje cudownie cicho, że aż miło, jednak bardzo szybko przestaje być tak przyjemnie. Dodatkowo mimo, że nanoszę go tylko odrobinę po kolei na każde ogniwko, to i tak za jakiś czas łańcuch jest usmarowany w całości i zbiera więcej syfu niż po tym oleju z shimano. Jak narazie kończy mi się butelka PTFE i planuje w dalszym ciągu pozostać przy shimanowskim.

 

Co do czyszczenia- próbowałam łańcuch czyścić szczoteczką do zębów ale wszystko zachlapane. Nie mam spinki, więc opcja szejkowania też nie wchodzi w grę. Po ubiegłym sezonie wymieniłam łańcuch, niby chciałam założyć spinkę ale ostatecznie zrezygnowałam, pomyślałam po co kombinować, może akurat w tymi miejscu rozepnie mi się łańcuch na trasie, niech zostanie fabrycznie w całości. Poza tym jakoś ciężko u mnie z montażem i demontażem spinki. Jako że mam najtańszy i najzwyklejszy łańcuch wart ok. 20zł, postanowiłam go tylko przecierać szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną, a po sezonie rozkuć i wymienić na nowy. Przy tak tanim łańcuchu stwierdziłam,że nie będę poświęcać swojego czasu na jego pieszczenie ^_^

Odnośnik do komentarza

Z tym smarowaniem to u mnie chyba wszystko ok... Łańcuch generalnie chodzi bezszelestnie na tych Deorkach, ale niepokoi mnie dżwiek przy zmianie zębatki na korbie. Nie mam zbyt dużego doświadczenia z innymi rowerami, ale u mnie jest do dosyć głośne "chrum" :) Może tak ma być?

 

Ja też mam Deorki i zasadniczo chodzi i przekłada się bezszelestnie (chociaż teraz chyba trochę piachu nabrałem i troszkę tam coś chrzęści lekko - czas na czyszczenie... trochę mnie przeraża to całe zamieszanie i rozpinanie łańcucha... Ale nowy już w pogotowiu :P Przejechane pierwsze 600km i czas na zmianę :P).

Przekładnia mi faktycznie czasem głośno chrupnie, ale tylko jak "nie wysprzęglę" odpowiednio wcześniej, tj. nie zmniejszę na moment siły nacisku na pedały / kadencji podczas zmiany biegów. Czasami się zdarza, że samoistnie wrzuci (a następnie po minucie zrzuci) bieg w którąś stronę (gdzieś tak raz na 50km) - wtedy też jest głośno, bo z zaskoczenia :) Stawiam, że to nie do końca wyregulowana przerzutka?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...