Skocz do zawartości

Rowerowe Łódzkie


szy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Taki przyjemny - zaskakująco? :) - rowerowy region, a nie ma swojego wątku na popularnym rowerowym forum. To na - mam nadzieję, że dobry - początek dwa nasze podłódzkie rowerowe wyjazdy. Tym więcej dla nas warte, że czasem trudno nam się zatrzymać w drodze znad morza na południe :)

 

 

1. Sieradz - Uniejów - Poddębice

 

Rok temu zaczęło się od okolic Sieradza, Uniejowa i Poddębic. Świetny dojazd z Gdańska nowym flirtem, potem szok, bo w Łodzi na dworcu czeka kolejny... flirt i Łódzką Koleją Aglomeracyjną dojeżdżam do Sieradza. Tam odnowione stare miasto, ślady II wojny światowej nad Wartą, Jeziorsko, Uniejów z efektownym zamkiem i termami, pałac w Poddębicach. Przyjemna, zupełnie płaska, przyzwoicie zajmująca krajoznawczo okolica.

 

 

pociagi-flirt-intercity-i-lodzkiej-kolei

 

Flirty trzy na Kaliskiej!

 

efektowne-stojaki-rowerowe-na-runku-w-si

 

Rowerowo na rynku w Sieradzu

 

armaty-z-goraca-woda-geotermalna-w-uniej

 

Gorąca woda z uniejowskich armat

 

uniejowskie-baseny-lodzkie-2015-szymon-n

 

Termy w Uniejowie

 

przed-palacem-w-poddebicach-lodzkie-2015

 

Piękny pałac i efektowny park w Poddębicach

 

automatyczne-uruchomienie-sygnalizacji-d

 

Automatyczna rowerowa Łódź

 

 

 

2. Smardzewice - Sulejów - Tomaszów Mazowiecki - Spała - Inowłódz - Smardzewice

 

Kolejny nasz wyjazd w Łódzkie to tegoroczne wakacje, wyjazd połączony z jazdą po Green Velo w Świętokrzyskiem. Bazą są Smardzewice, a pierwszy dzień to trasa wokół Zbiornika Sulejowskiego. W drugi odwiedzamy Tomaszów Mazowiecki, potem Spałę i Inowłódz. Oglądamy Tomaszowską Okrąglicę, sportową i niesportową Spałę, bunkier w Konewce i ciekawy, zajmujący Inowłódz. Chodzimy po nieziemsko czystym piasku w kopalni Biała Góra i... zastajemy zamknięty ośrodek hodowli żubrów. Atrakcji krajoznawczych - jak na polską średnią - bardzo dużo. Więc i trasę kończymy grubo po zmroku.

 

 

 

kosciol-w-twardej-lodzkie-2016-szymon-ni

 

Kościółek w Twardej

 

lesna-odnoga-rowerowego-szlaku-lodzkie-2

 

Na szlaku rowerowym wokół Zbiornika Sulejowskiego

 

sulejowskie-opactwo-lodzkie-2016-szymon-

 

Opactwo cystersów w Sulejowie

 

nad-jeziorem-sulejowskim-w-barkowicach-l

 

Nad Jeziorem/Zbiornikiem/Zalewem Sulejowskim

 

groty-nagorzyckie-kolo-tomaszowa-mazowie

 

Groty Nagórzyckie koło Tomaszowa Mazowieckiego

 

dawny-przystanek-kolejowy-czarnocin-lodz

 

Dawny przystanek kolejowy Czarnocin

 

koniec-bunkra-w-konewce-lodzkie-2016-szy

 

Bunkier w Konewce

 

synagoga-w-inowlodzu-lodzkie-2016-szymon

 

Synagoga w Inowłodzu

 

 

Więcej zdjęć, wrażeń, odwiedzonych miejsc, szczegółowa mapa trasy i pliki gpx do pobrania na naszym blogu:

 

1. Po okolicach Łodzi - Sieradz, Uniejów, Poddębice

2. Parki krajobrazowe nad Pilicą - Tomaszów, Sulejów, Spała

 

 

A dalej, to chyba Wieluń i okolice. Nigdy nie widziałem Jury w tamtym rejonie!

 

 

Z pozdrowerem, oczywiście :)

 

Szy.

Odnośnik do komentarza

" Tym więcej dla nas warte, że czasem trudno nam się zatrzymać w drodze znad morza na południe :)"

Szczególnie, że jest płasko (czego nie można powiedzieć o okolicach Trójmiasta) i łatwo się jeździ, nawet bez przerzutek.


"2. Smardzewice - Sulejów - Tomaszów Mazowiecki - Spała - Inowłódz - Smardzewice"

W okolicach Tomaszowa są Niebieskie Źródła (rezerwat), a po drugiej stronie ulicy Skansen Rzeki Pilicy (ale po zdjęciu "Dawny przystanek kolejowy Czarnocin" widzę że byłeś), można spokojnie dojechać rowerem z dworca kolejowego (trasa kolejowa Łódź-Koluszki-Radom). Polecam w wakacje, jak w rezerwacie są młode łabędzie. Czasem da się dojrzeć czaplę siwą w listowiu.

Oprócz zadbanego bunkra w Konewce bardzo blisko jest ten opuszczony w Jeleniu. Rowerem na pewno się da dojechać (ja byłem samochodem i czasem było za wąsko) -- jest asfalt.


Groty Nagórzyckie ostatni raz widziałem 15 lat temu, widzę że je zabezpieczono. Warto zobaczyć, bo to w zasadzie unikat.

Oprócz tego powinno się dać bez problemu wejść z rowerem do Arboretum w Rogowie (ale nie wolno po nim jeździć!). Polecam na jesień. Można z dworca PKP (linia Koluszki-Skierniewice, 2 stacja osobowa za Koluszkami) pojechać rowerem lokalną drogą. Oprócz spacerku najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć problemów z parkowaniem auta (chyba że będzie się tuż po otwarciu).

Jeśli dobrze kojarzę kolej ŁKA oferuje bezpłatny przewóz rowerów (do zweryfikowania).


Swoją drogą dwie osoby z Trójmiasta opisują łódzkie. A Łodzianie, to co? Czekam aż admin się oburzy ;-).
 

Odnośnik do komentarza

Moje tereny. Ja bym jeszcze od siebie dodał piękny kościół w Zajączkowie. Nie można też zapomnieć o Diablej Górze w gminie Żarnów. Nie chcę zachwalać, ale jest naprawdę dużo fajnych miejsc do obejrzenia w trójkącie bermudzkim- Piotrków- Tomaszów- Opoczno.

Do bunkrów w Jeleniu dojedzie się bez problemu rowerem. Niestety trzeba uważać, bo jest tam masa szkła. O innych śmieciach już nie wspomnę. Kultura przebywających tam ludzi pozostawia wiele do życzenia.

Groty są po kapitalnym remoncie. Tereny przygotowane pod turystykę. Ostatnio w Tomaszowie trochę się ruszyło. Remonty dróg i chodników idą pełną parą. Szkoda tylko, że jest tak mało ścieżek rowerowych.

Odnośnik do komentarza

Coś co ewidentnie nadaje się na rower (pieszo za daleko, autem niewygodnie), zwiedzanie miejsc związanych z bitwą łódzką (I wojna światowa):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_%C5%81odzi%C4%85
http://www.lodz1914.pl

o jej ogromie może świadczyć fakt, że do tej pory znajduje się groby żołnierzy (zginęło łącznie 200 z 600 tysięcy biorących udział).

Z resztą samą Łódź warto zwiedzić rowerem: zabytków jest sporo, ale w różnych częściach miasta (autem, czy pieszo będzie ciężko). Łódzkie murale, obok tych z Brukseli, uważam za najbardziej warte zobaczenia:

http://www.murale.mnc.pl/
https://www.facebook.com/LodzkieMurale/?ref=nf
 

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...