Skocz do zawartości

Kamery sportowe


Rekomendowane odpowiedzi

Czy warto na GP Hero? Ja używam Hero 5 black, jako wideorejestrator. Cały rok, niezależnie od pogody, zamocowana na kierownicy, średnio 2h dziennie. Dwa akumulatorki, które rotuję co miesiąc, aby jak najdłużej służył zestaw. Ustawienia: FHD 48 Hz.

 

Wrażenia po ponad półtora roku: obraz nie traci na czytelności po zmierzchu (przydatne gdy używa się kamerki jako rejestrator). Uchwyt nadal w bardzo dobrym stanie (wyjmowany 2-4 razy dziennie), podobnie szczelność pokryw i wyłączników. Akumulatorki nie straciły na pojemności, zaskakująco dobrze radzą sobie w mrozy.

 

GoPro jest trzecią moją kamerką: wcześniejsze dwie innych producentów nie przeżyły eksploatacji dłużej niż rok (jedna pół roku, bo pękła obudowa w zimę, druga po roku w pewnym momencie zaczęła się notorycznie przegrzewać). Nazw modeli nie pamiętam, ale tanie nie były (700-1200 złotych). Jak Hero wytrzyma minimum 2 lata, to znaczy że finansowo mi się opłaca.

Odnośnik do komentarza

No ciekawe, ja mam poprzedniczkę Xiaomi Yi od 2 lat, nic się z nią złego nie dzieje.

Ta Yi Lite jest jeszcze  lepsza ( wiadomo, postęp technologiczny) - jakość obrazu, naturalne kolory, stabilizacja, ekran dotykowy z gorilla glass itp.

Jak widac na przykładzie nie ustępuje Hero 5, a cena 1/3.

Ale co kto lubi  :)

Odnośnik do komentarza

A dlaczego ma być o połowę gorsza jak jest świetna i nie gorsza od Hero 5 o ile w niektorych aspektach nie lepsza (szczegolowosc) ?. Proponuje dokladnie pooglądać testy a nie uprawiać mistycznych teorii.

Mam xiaomi yi od 2 lat bezawaryjnie (za śmieszne 230zl z chin) i od pół roku yi lite (kupiona w polskim sklepie). Jakość obrazu i czas działania baterii jeszcze lepsza.

Odnośnik do komentarza

Nie napisałem że jest gorsza właśnie ta. Napisałem ogólnie. W końcu ktoś konkretnie napisał. Ok jest porównywalna i tańsza. Czy na rowerze tez się tak samo dobrze sprawdza? Jak kiera druga i lata na wszystkie strony?

 

Ja z przyjemnością wydam różnice na inne fanaberie.

Odnośnik do komentarza

No spoko, ma stabilizację, w nierównym terenie można ją  zawsze włączyć. Ekran dotykowy ze sporą ilością opcji co jest bardzo wygodne (w przeciwieństwie do poprzedniej wersji którą można było modyfikować tylko z komórki lub skryptami). 

Jeśli używam zakładam ją  na kierownicy na mini uchwycie (obejma) zakręcanym pokrętłem/śrubą, w metalowej ramce.

Nagrywam w  standardzie 1920/1080, 60 klatek na sekundę  , bitrate ok 30-35 tys kbps, karta 64Gb

1zwhity.jpg

Odnośnik do komentarza

A podrzuciłbyś kiedyś taki ze stabilizacją? ;)

 

Przy okazji mam pytanie blondynki - akurat kamery nie miałam nigdy, więc proszę mi wybaczyć :) - te wszystkie nagrania muszą tyle ważyć? Zwykły półtoragodzinny film ma mniej niż 2GB, a tu raptem 9 minut nagrania, więc potem trzeba by pewnie jeszcze w czymś kompresować, co jak się domyślam, nie tyle nawet przerasta umiejętności przeciętnego Kowalskiego, ale zwyczajnie zajmuje czas.

Odnośnik do komentarza

Jak nagram coś krótkiego (w tygodniu)  to może zamieszczę. Przeważnie nie używałem stabilizacji. Na wiosnę używałem jeszcze starej kamerki (tam nie ma stabilizacji)

Nie jeżdżę od jakiegoś czasu w teren ,baaa w ogóle nie jeżdżę bo mam kontuzję (od miesiąca na zwolnieniu i to nie koniec) .Dopiero zacznę rehabilitację.

Te nagrania nie muszą tyle ważyć - rozdzielczość, ilość klatek na sekundę  i jakość nagrania wybiera się wygodnie na ekraniku w menu kamerki.

Tu akurat jest najwyższa jakość w Full HD, 60 klatek na sekundę i z największym bitratem - dlatego tyle "waży"  :)

W sumie zakupiłem ją głównie na wyjazdy wakacyjne, jakieś fajne trasy weekendowe. W ub roku 2 tygodnie byłem w fantastycznym miejscu i przez pecha (padła mi karta microSD tuż przed wyjazdem) nie wziąłem kamerki. Potem żałowałem bo jezdząc na rowerze nie było czasu pstrykać za wiele fotek czy kręcić filmików, zwłaszcza że smartfon na mostku służył za nawigację.

Odnośnik do komentarza

tez bede wdzieczny za dodarkowo nagranie ze stabilką. Na rowerze wydaje mi sie to niezbedne;)

 

kolory, ostrośc super, stabilizacja by się przydała, niby jechałeś po wertepach ale dosyć wolno.

 

jakby udało ci się nagrać albo kogoś poprosić zeby nagrał w najlepszej mozliwej jakosci ze stabilizacją, troche wertepów ;)

Odnośnik do komentarza

Film wrzucony przez @dfk jest potrzebny. Zakładam, że w żaden sposób nie modyfikowany bo istotne przy wyborze kamery jest ocena surowego filmu a nie przeszatkowane przez jakiś serwis wideo.  Film ma ma takie parametry.

 

General
Complete name               : F:\YDXJ0001.MP4
Format                      : MPEG-4
Format profile              : Base Media / Version 2
Codec ID                    : mp42 (mp42/isom)
File size                   : 1.99 GiB
Duration                    : 9 min 1 s
Overall bit rate            : 31.6 Mb/s

Video
ID                          : 1
Format                      : AVC
Format/Info                 : Advanced Video Codec
Format profile              : Main@L4.2
Format settings             : CABAC / 1 Ref Frames
Format settings, CABAC      : Yes
Format settings, ReFrames   : 1 frame
Format settings, GOP        : M=1, N=30
Codec ID                    : avc1
Codec ID/Info               : Advanced Video Coding
Duration                    : 9 min 1 s
Source duration             : 9 min 1 s
Bit rate                    : 30.2 Mb/s
Width                       : 1 920 pixels
Height                      : 1 080 pixels
Display aspect ratio        : 16:9
Frame rate mode             : Constant
Frame rate                  : 60.000 FPS
Color space                 : YUV
Chroma subsampling          : 4:2:0
Bit depth                   : 8 bits
Scan type                   : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)          : 0.243
Stream size                 : 1.91 GiB (96%)
Source stream size          : 1.98 GiB (100%)
Title                       : Hisilicon VIDEO
Language                    : English
Color range                 : Full
Color primaries             : BT.709
Transfer characteristics    : BT.709
Matrix coefficients         : BT.709
mdhd_Duration               : 541991

Audio
ID                          : 2
Format                      : AAC
Format/Info                 : Advanced Audio Codec
Format profile              : LC
Codec ID                    : mp4a-40-2
Duration                    : 9 min 1 s
Bit rate mode               : Constant
Bit rate                    : 128 kb/s
Channel(s)                  : 2 channels
Channel positions           : Front: L R
Sampling rate               : 48.0 kHz
Frame rate                  : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode            : Lossy
Stream size                 : 8.10 MiB (0%)
Title                       : Hisilicon AUDIO
Language                    : English

 

 

Czy ktoś mógłby podać przynajmniej podstawowe parametry filmów z innych kamer ? Jestem ciekawy z jakim levelem nagrywają kamery GoPro. Myślę, że jeżeli ktoś może to niech wrzuca surowe przykładowe filmy. Nie muszą to być dzieła filmowe. Jeżeli ktoś nie chce wrzucać dużego pliku to można użyć programu Avidemux. Za jego pomocą można pociąć film i zapisać wynik bez kompresji.

 

Co do wyboru kamery. Wiadomo na wypasie i drogo to GoPro. Są inne w miarę dobre alternatywy. Musimy wiedzieć co i w jakich warunkach będziemy kręcić oraz co z tym dalej zrobimy. YT a szczególnie bez programu partnerskiego i tak obetnie nam jakość. Większość kamer będzie miała problemy w złych warunkach oświetleniowych. Sam nie użytkowałem kamer sportowych ale widziało się filmy choćby na YT kręcone tanimi kamerkami i nie było źle. Wiele zależy od jakości nagrania i procesu obróbki. Jeżeli film chcemy dla siebie na dysku lub by komuś przesłać plik to i tak trzeba by go trochę umiejętnie zmniejszyć.

Gdy mnie nalatywało na kamerkę to przewijały się nazwy firm SjCam i Sony które tanie nie jest lub coś z wielu alternatyw z różnego zakresu cenowo jakościowego. Można kupić w rozsądnych pieniądzach kamerkę bez stabilizacji która będzie miała dobrą jakość obrazu i resztę pieniędzy wpakować w sensownego gimbala. Jak są pieniądze i brak czasu czy chęci na doktoryzowanie to brać GoPro lub Sony. Do wybrania czegoś dobrego za mniejsze pieniądze trzeba mieć nerwy tym silniejsze im niższa kwota do wydania by wybrać coś dobrego.

Odnośnik do komentarza

Mogę pojechać po tej szutrówce po wałach rzeki, max 20km/h, niestety :(

 

Filmik jest oczywiście oryginalny- prosto z kamerki. Zero modyfikacji.

Myślę że dla zastosowań amatorskich jakość jest zupełnie wystarczająca.

Popatrzę na ten Avidemux bo mam parę kombajnów do edycji ale ad hoc nawet nie chce mi się ich ruszać - ilość opcji i parametrów powala.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...