Skocz do zawartości

Obowiązek jazdy poboczem?


Rekomendowane odpowiedzi

Kodeks Drogowy dla rowerzystów, tekst jednolity, opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami
stan aktualny na: czerwiec 2012 r, Dział II, Rozdział 3, Oddział 1, Art. 16, par. 5
 

Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.


Wstyd się przyznać... ale tego akurat do tej pory nie wiedziałem. W mieście nie ma problemu... bo nie ma poboczy. Ale co zrobić na wiejskich szosach? Jeszcze NIGDY nie widziałem nikogo jadącego tam poboczami.

 

Problem z wiejskimi szosami jest taki, że tam często pobocza są, ale to jest grunt i trawa, a nierzadko metr dalej - rów. Czy da się jechać takim poboczem? Oczywiście się da, ale po asfalcie się jedzie DUŻO wygodniej i szybciej - i to nawet jak ma się terenowe opony! A ja w swej nieznajomości ww. przepisu kupiłem niedawno (dzięki za pomoc, Forumowicze!) Kross Pulso 1, z oponami Schwalbe Kojak, właśnie myśląc o wiejskich szosach. To co mi pozostaje, łamać przepisy albo wlec się 10-15 km/h po trawie?

 

A jakby się miało rasowy rower szosowy, to już w ogóle nie wiem, co wypadało by czynić.

 

Biorąc pod uwagę ten przepis, jak w ogóle można gdziekolwiek dalej po szosach dojechać?

Odnośnik do komentarza

@up

 

No wiem. Ale o to chodzi, że na upartego poboczem przejechać można. Pobocze nie nadaje się do komfortowej ani szybkiej jazdy, ale tego już przepisy nie precyzują...

 

Może się mylę, może źle interpretuję przepis. Ale jeśli to ja się mylę, to chyba jedynym poboczem, które by „nadawało się do jazdy” byłoby pobocze wybrukowane, a to nazywa się chodnik...a więc ten przepis w ogóle nie miałby zastosowania??

Odnośnik do komentarza

Poboczem jedziemy, jeśli jest odpowiedniej szerokości i jest utwardzone. Jak nie, to jedziemy szosą. Proste. Utwardzone pobocza dobrej jakości znajdują się głównie przy drogach wojewódzkich i krajowych, gdzie samochody jeżdżą szybko.

 

 

Poboczem przy drodze ekspresowej to można jechać rowerem??? Chyba nie bardzo. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Nie można.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj miałem okazję jechać drogami krajowymi 3 i 2 cyfrowymi.Piękne szerokie pobocze,równiutki asfalt,wydawać by się mogło że ideał dla szosy.Otóż nic bardziej mylnego - ogólnie mówiąc syf - piasek,żwir,kamienie i szkło.Nie wszędzie co prawda ale wystarczająco żeby sobie podczas jazdy zdrowo poprzeklinać.Tak więc jak te pobocza będą w dobrym stanie technicznym,przynajmniej raz na tydzień sprzątane,to owszem będę nimi jeździł, w innym wypadku zostaję na drodze.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

A co jeśli pobocze jest oddzielone od pasa ruchu linią ciągłą?

Przecież żadnemu uczestnikowi ruchu bez wyjątków nie wolno takiej linii przekraczać? Czy się mylę?

Chyba się mylisz- to właśnie jest wydzielone pobocze dla ruchu kierujących pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym i.td. I na ten oddzielony linią ciągłą pas nie mogą wjeżdżać kierujący pojazdami samochodowymi.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...