Skocz do zawartości

nctrns

Użytkownicy
  • Postów

    565
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez nctrns

  1. Po pierwsze, jak już zostało wspomniane, ludzie jeżdżą na MTB bo są uniwersalne.

    Dlaczego wybierają rowery uniwersalne? Bo wbrew temu co twierdzisz, dobre rowery nie są tanie. Jeśli ktoś może mieć tylko jeden rower, to wybierze coś, co sprawdzi się w jak największej liczbie możliwych zastosowań. Ponadto, miejsce do przechowywania rowerów też nie jest tanie, więc rodzina nawet 2+1 będzie miała problem zmieścić 6 czy 9 rowerów. A przechowywanie rowerów pod chmurką, to proszenie się o różne kłopoty.

    Co do różnic między Polską a Holandią - w Niderlandach ludzie przede wszystkim wykorzystują rower jako środek transportu codziennego - do pracy, na zakupy itd. Stało się tak dlatego, że w latach 70tych zeszłego wieku zorientowali się, że poszerzanie ulic dla samochodów to zły kierunek i przeorali stopniowo całą swoją infrastrukturę, by różnymi sposobami zachęcić ludzi do przesiadki na rowery. Teraz mają rozbudowaną infrastrukturę rowerową, plus naturalnie płaski jak stół teren, gdzie wygodnie można jeździć mieszczuchem czy trekkingiem. Do tego te rowery sprawdzają się jako woły robocze właśnie przy dojazdach do pracy i zakupy w każdą pogodę, codziennie - więc dalej można powiedzieć, że Holendrzy wybierają najbardziej uniwersalne dla nich rowery.

    A u nas rower wciąż jest najczęściej używany rekreacyjnie, a nie utylitarnie. Więc ktoś w weekend zrobi sobie rodzinną przejażdżkę, która może prowadzić przez miejskie ścieżki do podmiejskiego lasu, gdzie drogii wcale nie muszą być równe, a przewyższenia mogą być znaczne - czy to źle że robi to na rowerze MTB, który w takim właśnie mieszanym terenie sprawdzi się najlepiej? A w suchy, słoneczny dzień raz na jakiś czas zwiezie właściciela do pracy.

  2. No to ciekawy wynalazek. Masz już rower i możesz pokazać zdjęcie? Jak nie to, gdzie to znalazłeś / skąd się dowiedziałeś?

    Na tej stronie masz zdjęcie obu tylnych przerzutek obok siebie, możesz sobie "na oko" porównać co masz u siebie.

    Ale z tego co pamiętam to Kross zawsze do tych kaset montował krótki wózek. Nie mogę znaleźć dobrego zdjęcia, ale patrząc po dostępnych wydaje mi się że w tym roczniku nadal jest to SS. 

  3. @IgorK

    Teoretycznie nie ma potrzeby, żeby mierzyć średnice mufy i suportu, bo każdy standard ma swoje określone wymiary i tolerancje opisane w specyfikacji technicznej. Same wymiary wynikają też oczywiście ze standardów inżynieryjnych (pasowania i tolerancje otworów/wałków, standardowe wymiary łożysk). Łożyska renomowanych producentów oczywiście te specyfikacje spełniają.

    Problemy wynikają z tego, że producenci rowerów, chcąc jak najbardziej zwiększyć marże, oszczędzają na

    • projektowaniu procesu produkcyjnego ramy (zwłaszcza chodzi tu o włókno węglowe, gdzie uformowanie otworu pod suport i gniazd łożysk jest po prostu trudne)
    • co wynika z punktu wyżej, narzędziach koniecznych do produkcji ramy
    • kontroli procesów w fabryce na Dalekim Wschodzie
    • kontroli jakości
    • wsparciu gwarancyjnym ram, które nie powinny były przejść kontroli jakości (tu często winni są też lokalni dystrybutorzy odpowiedzialni za gwarancję, co szczególnie widoczne jest w przypadku polskich oddziałów ?)

    To wszystko doskonale pokazuje wykres autorstwa Hambiniego wrzucony przez Jacka. Jako inżynier, popatrz na niego. Sprawdź, jakie pasowanie rekomenduje dla swoich łożysk SKF. A potem porównaj jaki jest rozstrzał na tym wykresie. A to tylko średnica! Do tego jeszcze dochodzą częste problemy z centrycznością i współosiowością dwóch otworów oraz tolerancją kształtu samego otworu!

  4. Jeśli jest zielone, to nie wyprzedzaj samochodów, tylko jedź za nimi i normalnie prosto. Jeśli samochód przed tobą skręca w prawo, to tak, musisz mu ustąpić. Jeśli cię wyprzedzi i zajedzie drogę żeby skręcić w prawo, to dzban.

    Jeśli zapali się czerwone zanim zdążysz przejechać, to ustawiasz się po prostu na śluzie.

    Jeśli dojeżdżasz do skrzyżowania, kiedy już jest czerwone, to czerwonym pasem omijasz samochody i ustawiasz się na śluzie.

  5. Jeśli chcesz singlespeeda, to zapomnij jazdę z sakwami i duże prędkości. Żeby dać radę z sakwami podjechać jakiś dłuższy, a łagodny podjazd, potrzebujesz lekkiego biegu. Jak znajdzie się cięższy podjazd, to nawet bardzo lekkiego. Żeby jechać szybko, potrzebujesz ciężkiego biegu. Tego nie da się pogodzić w rowerze wyprawowym. 

    Co do opon/obręczy w tribanie, podobno to ostatnio poprawili. 

    Jak chcesz prostych i naprawialnych w każdych warunkach rozwiązań, szukaj roweru stalowego z hamulcami na linkę (czy to tarczowe czy obręczowe).

    Mariny są pod tym względem spoko, ale nie mają dożywotniej gwarancji chyba? 

    W twoim przypadku, dokładanie kasy mija się z celem, bo wraz ze wzrostem ceny rośnie tak na prawdę poziom komplikacji i i trudność naprawy. Dopiero rowery butikowe i spersonalizowane mogą spełnić większość twoich przeciwstawnych wymagań. Na przykład wrocławskie Loca Bikes. 

    Nie chciałem w pierwszej odpowiedzi od razu negować twojej koncepcji, ale powiem jeszcze tak:

    Skoro będziesz jechał cały czas przez cywilizowaną Europę, to nawet jak kupisz rower wybajerzony i pozornie trudny w naprawie, to nie wierzę, żebyś miał trudności w znalezieniu w czasie wyprawy serwisu, który ogarnie ci 95% awarii na poczekaniu. Musiałbyś mieć poważny wypadek, albo nieziemskiego pecha, na te pozostałe 5%.

  6. 2 godziny temu, skobello napisał:

    Po  przeczytaniu wielu dyskusji, dochodzę do wniosku, że takiego roweru nie ma:)

    Zgadza się, nie ma takiego roweru w takiej cenie.

     

    2 godziny temu, skobello napisał:

    - jeden napęd

    Chodzi ci o to, żeby miał jeden bieg (singlespeed) bez przerzutek?

     

    2 godziny temu, skobello napisał:

    - możliwości rozpędzenia się do ponad 40 km bez wysiłku

    - pokonanie odcinka ok 150 km w dzień, bez wysiłku

     

    2 godziny temu, skobello napisał:

    - po zdjęciu błotników, bagażnika, możliwość gnania na szosie ponad 50 km 

    Rower sam nie jedzie. Żeby się rozpędzić do 40kmh i utrzymać tę prędkość chociaż przez kilka minut, trzeba już mieć kondycję, bo wtedy pokonujesz już praktycznie tylko opór powietrza. Tu faktycznie lepiej mieć rower szosowy lub szosopodobny, bo na nim możesz uzyskać bardziej aerodynamiczną pozycję. 50kmh na płaskim, to już domena zawodników.

    Co do dystansu dziennego, tu lepszy rower pomaga. Jest lżejszy, wygodniejszy, może mieć mniejsze opory toczenia. Ale przede wszystkim musisz mieć kondycję i dobrze dopasowany rower.

     

    2 godziny temu, skobello napisał:

    - czy kupić rower gravel, gdzie takowy osprzęt mogę domontować

    Przy tych założeniach dystansu i prędkości które stawiasz, to jedyna sensowna droga.

     

    2 godziny temu, skobello napisał:

    - możliwości montażu błotników, sakwy, na wyprawę

    - dostępność części zamiennych na terenie UE

    - dożywotnia gwarancja na ramę

    - dobry serwis na terenie Polski

    Uwzględniając cenę i biorąc pod uwagę resztę założeń, jedyne co jakotako spełnia twoje wymagania to: https://www.decathlon.pl/rower-triban-rc500-id_8502354.html

     

  7. A jak do tego doszedłeś na tej stronie? Mi pokazuje tam że licznik obsługuje ANT i pulsometry, oraz że Polar H10 obsługuje ANT. Co by tu miało być niekompatybilne?

    Zauważ, że w tej tabeli kompatybilności jak wejdziesz na stronę https://www.thisisant.com/directory/trek-ridetime-elite/ nie ma praktycznie żadnego pulsometru. Więc albo licznik nie obsługuje w ogóle pulsometrów wbrew specyfikacji, albo tabelę można o kant d. rozbić ?

     

  8. 1 godzinę temu, jajacek napisał:

    Do 37 km/h nie dochodził do 100. Dopiero powyżej 40 km/h miał może ze 120. Przy skokach nie przekroczył chyba 137.

    Przez ostatni miesiąc, pierwszy raz odkąd jeżdżę na szosie (ponad 3 lata), próbowałem trenować a nie jeździć. Robiłem proste interwały - over/under, tempówki, jazda nad progiem. W czasie rozgrzewki czy rozjazdu, próbując jechać jak najspokojniej, nie udało mi sie zejść poniżej 110 ud/min.

    PS 32 lata, spoczynkowe ~53, maks 190.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...