Apteczka rowerowa – jakie leki zabrać na wyjazd rowerowy

Kompletując sprzęt na dłuższy czy krótszy wyjazd rowerowy warto zabrać ze sobą apteczkę. Oddalając się od domu nawet kilkadziesiąt kilometrów, warto mieć ze sobą podstawowy zestaw. Tym bardziej, że w Polsce nie ma obowiązku wożenia w samochodzie apteczki – więc w trudnej sytuacji można się zdziwić zatrzymując przypadkowego kierowcę samochodu.

Lista którą podam, dotyczy wyjazdów po Polsce, Europie i innych w miarę cywilizowanych krajach. Wyjeżdżając do krajów bardziej egzotycznych oraz takich w których służba zdrowia działa mniej skutecznie – należy wcześniej zasięgnąć opinii dotyczącej konkretnego kraju. Sporo informacji znajduje się w poradniku Ministerstwa Spraw Zagranicznych i od tej strony warto zacząć zbieranie informacji.

apteczka-rowerowa

 

Podstawowy zestaw medyczny na krótsze wyjazdy i wycieczki rowerowe

Nawet na najkrótszej przejażdżce za miasto może się nam zdarzyć upadek. W podstawowym zestawie najważniejsze są właśnie plastry i bandaże, by szybko zatamować krwawienie i spokojnie wrócić do domu.

Węgiel medyczny, Tanninal – działa przeciwbiegunkowo i przy zatruciach. Oby nigdy nie był potrzebny.

Aspiryna, Apap, Ibuprom itp. – przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i przeciwbólowy

Octenisept – do odkażenia ran, otarć, oparzeń. Jest dużo lepszy od wody utlenionej.

Bandaż elastyczny

Gaza jałowa

Plastry z opatrunkiem i bez niego

 

Zestaw rozszerzony – czyli apteczka na dłuższe wyjazdy

No-Spa – działa rozkurczowo

Wapno musujące – przy uczuleniach, po ugryzieniu owadów

Fenistil – łagodzi swędzenie po ugryzieniach owadów

Fastum, Naproxen – maść przeciwbólowa, bardzo dobra na obolałe mięśnie

Sudocrem, Alantan – krem na obtarcia. Podstawowa sprawa gdy obetrze nas siodełko.

Krem, balsam do opalania z mocnym filtrem

Panthenol – na oparzenia słoneczne

Off, Antykomar – preparat odstraszający komary

Osobiście na dłuższe wyjazdy zabieram ze sobą jeszcze maść propolisową. Jest niezastąpiona przy obtarciach, odparzeniach, oparzeniach oraz niedużych ranach.


Kupić gotowy zestaw czy zrobić samemu?

W aptekach oraz w sklepach internetowych można kupić gotowe zestawy w wygodnym etui. Nie jest to duży koszt (za podstawowy zestaw). Warto go od razu uzupełnić o resztę potrzebnych preparatów. Ja używam średnich rozmiarów plastikowej torebki z zamknięciem strunowym. Sporo się do niej mieści, a jej podłużny kształt sprawia, że moja apteczka nie zabiera dużo miejsca.

 • Graf Zero

  Dobrze jest mieć przy sobie, poza samą apteczką, Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi. Można ją wyrobić odpłatnie w centrach krwiodawstwa. We Wrocławiu po trzech honorowych oddaniach krwi można wyrobić ją sobie bezpłatnie (nazywają to „Krewkartą”). Podejrzewam, że inne RCKiK również stosują taki przywilej w stosunku do krwiodawców.

  Jakiekolwiek karteczki, medaliki i tatuaże nie są brane pod uwagę przez ratowników. Tylko taka karta może im ułatwić pracę i zwiększyć szansę na przeżycie, jeśli był jakiś poważny wypadek.

 • Ratownik Medyczny

  Kolego, gdzie można dostać taką apteczkę rowerową na bagażnik, która widnieje na zdjęciu. Liczę na szybką
  odpowiedź. Pozdrawiam

 • Wydaje mi się, że to na zdjęciu nie jest żadna specjalna apteczka na bagażnik, tylko po prostu ktoś zamontował zwykłą, która ma np. paski od spodu.

  Wejdź na Allegro i wpisz hasło: apteczka turystyczna Może któraś wpadnie Ci w oko. Ewentualnie może coś takiego:
  http://www.deuter.com/en/DE/product/54-63/39260/First%20Aid%20Kit%20Dry%20M.html

 • Ratownik Medyczny

  aha, a Wiesz może na jakie stronce można kupić coś takiego jak na zdjęciu tanio nie musi być wyposarzenia ?

 • Niestety nie wiem, musisz poszukać na Allegro i w sklepach. Z pewnością coś znajdziesz :)

 • iowa74

  Jeżeli chodzi o skaleczenia, to mam dla Was poradę: chusteczka jednorazowa i taśma izolacyjna. Chirurg osobisci potwierdził że na krótki czas jest to świetne zabezbieczenie rany. Chusteczka jest w miarę septyczna, taśma izolacyjna nie przepuszcza brudu. Wiadomo że po dotarciu do domu trzeba taki opatrunek zdjąć aby rana oddychala, lecz na krótki czas jest dobra.

 • Lech

  Jak zapomnicie o węglu medycznym, czy innym specyfiku na zapobieganie rozwolnienia, polecam węgiel z ogniska.
  Węgiel z ogniska będzie tak samo czysty biologicznie jak węgiel medyczny. W końcu te kilkaset stopni i tak zabije wszystkie bakterie. Możecie mieć jednak problem z uzyskaniem czarnego węgla drzewnego z ogniska, bo zwykle drewno spala się na biały pył. Trzeba w tym celu ograniczyć ilość tlenu podczas spalania i na przykład owinąć fragment drewna w srebrną folię, lub zamknąć w puszce z małym otworem. Otrzymacie czysty biologicznie, aktywny węgiel. Sprawdzone. Działa.

  Można przez taki węgiel przefiltrować wodę np. z jeziora. Po przegotowaniu można na 100% wypić.