Stopka rowerowa – jaką kupić?Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad, w którym opowiadam o przepisach dotyczących oświetlenia roweru. Zachęcam także do subskrybowania kanału.Stopka rowerowa to jedno z tych akcesoriów rowerowych bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie jazdy gdziekolwiek, zaś dla drugich jest to element zbędny, brzydki, a na dodatek utrudniający odchudzanie roweru. Ale przecież kupno stopki obowiązkowe nie jest, zawsze rower można o coś oprzeć lub po prostu położyć na ziemi. Stopka bardzo przydaje się w turystycznych wyjazdach – szukanie oparcia dla roweru z obładowanymi sakwami bywa frustrujące, a kładzenie na ziemi niezbyt dobrze wpływa na sakwy (a czasami ich zawartość). Także w jeździe typowo miejskiej stopka jest bardzo przydatna. Jaką w takim razie stopkę kupić? Na rynku znajdziemy kilka typów stopek, najlepiej po prostu podjechać do sklepu rowerowego i przymierzyć upatrzony model. Nie wszystkie stopki pasują do danego roweru – zwłaszcza te mocowane centralnie. Nie warto kupować najtańszych modeli, choć stopkę da się kupić już za 25 złotych, warto spojrzeć za trochę droższym modelem. Te najtańsze oczywiście będą spełniać swoje zadanie, ale bardzo szybko się wyrobią, zwłaszcza w przypadku cięższego roweru.

Uniwersalna podpórka rowerowa

 

1) Stopka mocowana z tyłu roweru – obecnie chyba najpopularniejszy typ rowerowej podpórki. Bardzo uniwersalne rozwiązanie – pasuje do praktycznie każdego typu roweru, a montuje się ją do tylnych widełek. Oczywiście polecam zakup porządniejszej stopki – to czuć po wzięciu jej w rękę. Licha, latająca na boki i wykonana z miękkiego metalu podpórka sprawia, że de facto nie mamy stopki (bardzo, bardzo dawno miałem taką i do dziś ciarki przechodzą mnie po plecach na jej wspomnienie). Warto szukać podpórek mocowanych na dwie śruby – daje to większą pewność mocowania. Choć na rynku jest dużo stopek uniwersalnych, regulowanych – ja osobiście polecam zakup stopki idealnie dopasowanej do swojego roweru. Regulacja to kolejny element, który może się popsuć, a przecież i tak reguluje się ją raz. No chyba, że ktoś używa tej samej stopki w kilku rowerach (jest ktoś taki?).

 

Jaką stopkę kupić?

2) Podpórka montowana centralnie (boczna) – mocujemy ją śrubą do specjalnie przygotowanego otworu, który znajduje się na początku tylnych widełek roweru (za korbami). W taki otwór najczęściej wyposażone są rowery miejskie bądź trekkingowe – choć wiele zależy od konkretnego roweru. Jest to ostatnio chyba trochę mniej popularny sposób mocowania stopki, głównie z powodu mocowania na tylko jedną śrubę, co często prowadzi do luzowania się stopki (domena tanich podpórek).

 

Podpórka rowerowa centralna

3) Stopka montowana centralnie (dwustronna) – przypomina zasadą działania te z motocykli czy skuterów. Nie podpiera ona roweru z boku, tylko od spodu. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane w rowerach miejskich. Czy to dobry sposób na „parkowanie” roweru? Trudno mi się wypowiedzieć, ponieważ nigdy nie miałem takiej stopki. Przy lekkim rowerze na pewno nie jest to złe rozwiązanie, pewne wątpliwości miałbym przy rowerze turystycznym, obładowanym ciężkimi sakwami. W internecie można natknąć się na niezbyt pochlebne opinie na ten temat. W przypadku takiej stopki stawiałbym jedynie na porządne rozwiązania – wydaje mi się, że kupno lichej podpórki szybko może okazać się złą inwestycją. Stopka ta, tak jak i poprzednia mocowana jest jedną śrubą do otworu w tylnych widełkach.

 

Pedały ze stopką4) Stopka rowerowa w pedale – przeczesując internet znalazłem również ciekawostkę. Stopkę zintegrowaną w pedale rowerowym Wellgo C-193. Stopka podczas jazdy ukryta jest w lewym pedale, a wyjmujemy ją jedynie gdy chcemy podeprzeć rower. Producent zapewnia, że pedały są wykonane z najwyższej jakości materiałów, a ich waga wynosi jedyne 280 gramów za parę. Jedynym zgrzytem może być cena, w Polsce pedały kosztują ok. 280 złotych. Kupić je można także na zagranicznym eBay’u za ok. 200 zł (z darmową wysyłką). Nie jest to zatem tania zabawa. Bardzo trudno jest mi wypowiedzieć się o jakości tych pedałów, ponieważ nawet w internecie ciężko znaleźć o nich opinię. Traktuję je zatem jako ciekawy gadżet.

 
 • Paula

  W przypadku jazdy z sakwami zdecydowanie lepsza jest podpórka mocowana z tyłu roweru. Ze stopką zamocowaną centralnie trzeba się czasami trochę pobawić, żeby ustawić obładowany rower tak, aby się nie przewrócił (m.in. odpowiednio skręcić kierownicę – tak aby przednie koło było ustawione w przeciwnym kierunku niż pochylenie roweru). Nie wiem, jak jest w przypadku stosowania również przednich sakw, gdyż jeżdżę tylko z sakwami z tyłu. Pierwszy raz widzę coś takiego jak stopka w pedale. Być może ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy rezygnują z podpórki ze względu na masę roweru. Chociaż z drugiej strony takie osoby zazwyczaj nie używają pedałów platformowych, tylko spd. Tym bardziej, nie używają takich, że z jednej strony jest platforma, a z drugiej zatrzask spd, bo to jeszcze cięższe.

 • Elegant_Androgyne

  5. stopka zespolona z bagażnikiem lub montowana na tylną oś i odchylana do tyłu, stosowania często w rowerach holenderskich, bardzo wygodna o ile nie mamy tyłu obciążonego sakwami – wtedy może się kiwać na boki i połamać od zmęczenia materiału. Pozwala za to podnieść tylne koło, co ułatwia regulowanie piasty biegowej albo łatanie dziury w dętce. Ogółem b. dobry i wygodny wybór.

  Co do podpórek centralnych-motocyklowych, są różne. Ja testowałem aluminiową podobną do Tranz-X, stalową Point YCD-3 oraz stalową Hebie 605. Rower transportowy potrafiący ważyć 50kg w stanie obładowania. Aluminiowa stopka to porażka, zużywała się szybko i była wąska, więc nie mogłem postawić roweru wystarczająco stabilnie. Point jest dość słaby i po półtorej roku użytkowania rower chylił się na boki; teraz ta nóżka jest przy miejskim Gazelle Populair, którym jeżdżę na co dzień, i spisuje się bardzo dobrze. Rower transportowy dostał Hebie 605, bardzo dobry wybór do ciężkich rowerów, jest szeroka – ok. 30cm – i wytrzymała, ale kosztuje ponad 130zł na Rowerach Stylowych i nie każdy zechce ją kupić. Następna będzie chyba Ursus Jumbo :)

 • MM

  Jest jeszcze coś w rodzaju „stopki” np. Topeak Flash Stand FAT – stopka zewnętrzna mocowana do korby.

 • Marek

  Chciałbym trochę napisać o rozwiązaniu numer 4, czyli pedałach z nóżką Wellgo C193.

  Kupiłem je ze względu na małą wagę, bardzo dobre wykonanie (czym Wellgo może się pochwalić) i minimalistyczny wygląd. Używam ich od przeszło roku i faktycznie; zastępują z powodzeniem nóżkę rowerową, chociaż rozwiązanie jest nieco niedopracowane.

  Mechanizm konstrukcji jest bardzo prosty; w pedale znajduje się mała kłódka z bolcem, która odpowiada za chowanie i wyciąganie nóżki.
  Bolec ma dwa zastosowania; wchodzi w stopkę, gdy jest ona złożona w pedale i blokuje całość konstrukcji, albo też wchodzi w dziurę w tulei przykręcanej do pedału po rozłożeniu.

  Kłódeczka posiada bolec, którego zadaniem jest wpasowanie się w mały otwór znajdujący się w tulei, którą wcześniej należy przykręcić w miejsce zamontowania pedałów. Według producenta ma to zapewnić stabilność konstrukcyjną, ale nie jest to rozwiązanie idealne, o czym za chwilę.
  Sam bolec nie wygląda na pancerny, więc nie proponuję opierać się o rower, gdy mechanizm jest rozłożony, czy testować stabilności konstrukcji z dużą siłą, gdyż możemy go wygiąć i kłódka już się nam nie zamknie.

  Producent widocznie przewidział taką ewentualność i w przypadku wygięcia bolca, możemy delikatnie trzymając kłódkę postarać się go naprostować, co zdarzyło mi się w czasie testowania konstrukcji i to z dobrym skutkiem.

  Żeby nóżka podtrzymywała stabilnie rower, dziurka znajdująca się w tulei musi być w odpowiednim miejscu, więc należy tak przykręcać tuleję metodą prób i błędów, aby po wejściu w nią bolca rower stał stabilnie. Jest z tym trochę zabawy i może być irytujące, zwłaszcza, że ciężko jest dobrze przykręcić tuleję, aby nie obracała się po ramieniu korby. Także jedna tylko dziurka nie pomaga, powinny być co najmniej dwie, trzy.
  Co warte zaznaczenia, tuleja musi być przykręcona, w innym wypadku bolec kłódki nie będzie miał oparcia, ale chcę zaznaczyć, iż rower stoi stabilnie, nawet gdy nie trafimy bolcem kłódki w dziurę w tuleję.

  Rozwiązanie z dziurką okazuje się zatem dość na wyrost.
  Kolejną sprawa jest wygoda; gdy chcemy schować nóżkę w pedał, nie będzie nam ona przeszkadzała, szybko o niej zapominamy, a pod stopą nie wyczujemy żadnego niewygodnego dodatku.

  Samo rozkładanie nóżki nie jest sprawą kopnięcia, jak ma to zastosowanie w standardowych nóżkach ;-).
  Należy schylić się, dopasować odpowiednią pozycję roweru i machnąć korbą do tyłu, ustawiając pedał w odpowiedniej pozycji, tak by nóżka stabilnie osiadła na ziemi.

  Nie zawsze wychodzi to za pierwszym razem, ale używając często tego rozwiązania, zwykle możemy zamknąć się w 2-3 próbach ;-).
  Samo zamknięcie stopki jest szybkie i banalne, wystarczy nacisnąć spust kłódki, zwolnić bolec i wpasować go w dziurkę w pedale.
  Wykonanie Wellgo C193 jest bardzo porządne, co przy tak wyglądającym rozwiązaniu jest dużym plusem. Same pedały są wykonane bezbłędnie, jako że są mechaniczne, posiadają dwa zamknięte śrubkami otwory na wpuszczenie dodatkowego smaru, ponadto każdy z nich posiada miejsca na przykręcenie dodatkowych nypli ( w standardzie są 4 nyple na każdym pedale).

  Jedynej rzeczy, której jeszcze nie rozpracowałem, to rozebranie samego pedału i konserwacja od środka, ale myślę, że nie będzie to trudne, gdyż można to zrobić kluczem imbusowym.

  Mechanizm kłódki chodzi płynnie, a kłódka jest zdejmowana, więc możemy ją nasmarować, gdy sprężyna zacznie skrzypieć, czy stawiać opór.
  Warto zaznaczyć, że także samą nóżkę możemy zdjąć, odbywa się to również kluczem imbusowym.
  Przechodząc do konkluzji; samo rozwiązanie jest bardzo dobrze pomyślane, aczkolwiek jeszcze nieco niedopracowane. Głównymi wadami mechanizmu są nieszczęsna tuleja, która lubi się ślizgać i ciężko ustawić ją z dziurką w odpowiedniej pozycji,a także szybkie ustawienie roweru.

  Zaletami są na pewno jakość wykonania, możliwość odłączenia stopki jak i rozebrania mechanizmu na poszczególne części w celu konserwacji oraz bardzo ładny wygląd.
  Chciałbym się odnieść do ceny, ponieważ 220 zł, to dość sporo, ale należy zauważyć, że same wysokiej jakości pedały kosztują około 150-200 zł.
  Wydaje mi się, że zapłacimy dużo za wagę, która wynosi tylko 280 g za parę pedałów z zamocowaną kłódką i stopką. Mechanizmu nie demontowałem kompletnie, ale myślę, że możemy uszczknąć z tej wagi jeszcze 40-50 g.

  Jeżeli miałbym ponownie kupować Wellgo C193, zrobiłbym to, nie może ze względu na samo rozwiązanie ze stopką, ale na jakość wykonania samych pedałów.

  Bonus: na rynku jest kilka podobnych rozwiązań
  http://www.foldingstyle.net/2013/03/pedal-kickstand-pedale-con-cavalletto.html
  Może ktoś się skusi?