Jak ładować telefon na rowerzeZapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad, w którym zastanawiam się czy jeździć rowerem samemu, w parze czy w grupie. Zachęcam także do subskrybowania kanału.Każdy kto wybierał się w dłuższą rowerową podróż, stanął przed problemem braku dostępu do prądu. A co za tym idzie brakiem możliwości ładowania telefonu. Jak wiemy na odludziu, terenach niezamieszkałych – zasięg jest słabszy (bądź nie ma go wcale), przez co bateria w nawet najwytrzymalszym telefonie, dość szybko rozładowuje się. Dodatkowo używanie nawigacji czy odtwarzacza muzyki, nie poprawia czasu pracy na baterii. Rozwiązań tego problemu jest kilka i wcale nie wiążą się z zakupem drugiej baterii lub telefonu z pojemniejszą baterią. Dopóki naukowcy nie wymyślą lepszych baterii, trzeba sobie jakoś radzić. Poniżej zamieszczam moje pomysły na poradzenie sobie z brakiem prądu.

1) Mini ładowarka na baterię paluszka AA

Paluszki AA ładujące telefon

Banalne w użytkowaniu urządzenie. Wkładamy baterię do środka, podłączamy końcówkę odpowiednią dla naszego telefonu i można ładować. Telefon nie ładuje się może tak szybko jak z normalnej ładowarki, ale spokojnie przez kilka godzin się naładuje. Co ciekawe, mamy też możliwość ładowania przez port mini-USB – tak więc naładujemy wiele popularnych odtwarzaczy MP3.

2) Nokia Bicycle Charger Kit – ładowarka rowerowa Nokii

 

Ładowarka rowerowa Nokii

Nokia pod koniec 2010 roku wypuści na rynek ładowarkę rowerową do swoich telefonów. Ładowanie opiera się na dynamie zintegrowanym z ładowarką. Według producenta dziesięciominutowa jazda z prędkością 10 km/h zapewni około 30 minut czuwania telefonu. Wydaje mi się, że będzie to świetne uzupełnienie dla telefonów z nawigacją. Cena tego przydatnego gadżetu ma wynosić ok. 60 złotych.

3) Ładowarka do telefonu na baterie słoneczne

Sun Cell Charger
Zasada jest podobna jak w ładowarce na baterie, tylko tutaj zamiast baterii mamy ogniwa fotowoltaiczne. Minusem takiej ładowarki jest możliwość działania jedynie w dzień, najlepiej słoneczny – choć to nie jest warunek konieczny. Za to jesteśmy kompletnie niezależni od konwencjonalnych źródeł zasilania. A w dzień słońce zawsze mamy „pod ręką”. Koszt takiej ładowarki to około 100 złotych, a pełne naładowanie telefonu zajmuje przeciętnie 10 godzin.

4) Ładowarka na korbkę

Jak ładować telefon bez prądu

Działa na zasadzie dynama, tylko zamiast kręcić pedałami – kręcimy korbką. Wydaje mi się, że bardziej funkcjonalne jest dynamo. Ale na pewno taka ładowarka jest bardziej uniwersalna. Choć na dłuższą metę kręcenie korbką nie będzie zbyt wygodne i można taką ładowarkę traktować jako bardzo awaryjne rozwiązanie.

5) Power bank

Jak naładować telefon na wyjeździe

Pomysł podobny do tego z punktu pierwszego. Tym razem w urządzenie mamy wbudowany akumulator. Podłączamy je do telefonu, dzięki czemu zacznie się ładować. Po wyczerpaniu wbudowanego akumulatorka, należy go podłączyć do komputera lub gniazdka 230V, by z powrotem go naładować. Najtańsze urządzenia tego typu kupimy za około 15-20 złotych. Większe i pojemniejsze battery packi kosztują nawet 100-200 złotych. Na rynku są również dostępne modele, które niejako zakładamy na telefon. Telefon otrzymuje dodatkowe „plecki”, które ładują telefon i dodatkowo chronią go przed uszkodzeniem. Ja używam baterii PQI 7800 mAh, której test znajdziesz tutaj.

 
 • Anonymous

  Zastanawiam się nad zakupem takiej ładowarki do roweru bo chciałabym czasem podładować telefon podczas jazdy.

  http://mobile2.pl/pl/p/Nokia-Ladowarka-rowerowa-futeral-uniwersalny/901

  Jeśli używacie lub używaliści to poproszę o opinię.

  Dzięki

  Renata

 • Anonymous

  Korbka kręci silniczek od którego wychodzą dwa przewody. Można je odciąć i zamiast silniczka podłączyć przewody od dynama (a jeszcze lepiej dać przełącznik: silnik – dynamo). Zrobiłem tak w latarce na korbkę. Już po 5 km naładowało mi 10%.

 • Anonymous

  Nie lepiej pod dynamo podpiąć mostek prostujący później LM7805 i elektrolit ok 1000uF?

 • Anonim

  „Nie lepiej podpiąć mostek…?”
  Nie lepiej. Do „tuningu” latarki wystarczy taka sobie umiejętność lutowania, nie trzeba wiedzieć nic mostkach itp.
  Teraz mam 4 w jednym: 1. latarka na korbkę, 2. Latarka ładowana dynamem, 3. Ładowarka USB na korbkę, 4. Ładowarka USB na dynamo. Do jednej diody w latarce podłączyłem też przewód od diody (zamiast żarówki) tylnego oświetlenia.

 • Roweromaniak

  Kolego najwygodniej to kupić ładowarkę po dynamo. Ja kupiłem tą http://www.antybandyta.pl/ladowarka-usb-do-roweru-kemo-m172n-p-401.html i miałem trochę z podłączeniem tego wszystkiego ale jak już podłączyłem to jest ok

 • Marcin

  Coś nowego w temacie ?

 • Hmmmm… nie orientowałem się za bardzo w tych tematach od czasu pisania artykułu, ale wydaje mi się, że obecnie najlepiej kupić power bank po prostu. Tylko jakiś markowy a nie taki „30.000 mAh za jedyne 29,99” :)

 • Marcin

  Kiedyś zamarzyło mi się podłączenie 12V żelowego akumulatora do oświetlenia roweru (przód, tył), wykorzystania go dodatkowo do ładowania telefonu . Jednak z uwagi na to, że zupełnie nie znam się na elektronice temat umarł :-(

 • HD

  Oczywiście korzystając z nawigacji bateria b.szybko pada. Można pokusić się o wykorzystanie powerbanka (są modele nawet o pojemności 20.000 mAh) jak i również na wyprawy panelu słonecznego montowanego na sakwach. Są garnki które „produkują” prąd, jak i kuchenka turystyczna BioLite opalana drewnem i ładująca urządzenia – oczywiście odbiegłem do urządzeń, które możemy wykorzystać na wyprawach.

 • Rapoes

  Ja bym jeszcze polecał zrobienie ładowarki na baterie aa http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-przenosna-ladowarke-do-telefonu/ samemu można polutować i będzie też niezłą na wycieczki piesze

 • Tomek

  Jak ktoś chce niedrogą, uniwersalną ładowarkę rowerową USB to zapraszam na
  http://allegro.pl/ladowarka-rowerowa-usb-oswietlenie-na-dynamo-i6036076021.html
  lub
  tomasz@gietka.eu

  • Zazwyczaj usuwam tego typu linki, traktując je jako reklamowy SPAM. Ale tu zrobię wyjątek, bo to ciekawa sprawa i nie masowy temat, a bardziej pasjonacki. Sam pomysł na tego typu ładowarkę jest całkiem ciekawy, zwłaszcza przy małym budżecie.