Jak ustawić licznik rowerowy

Licznik rowerowy przed pierwszym użyciem należy odpowiednio zaprogramować – tzn. wpisać do jego pamięci, jaki obwód ma koło w naszym rowerze, a dokładnie mówiąc opona. Obwód opony jest zależny od wielu czynników, które na nią działają – głównie ciśnienia wewnątrz jej oraz ciężaru rowerzysty i bagażu. Obwód opony najlepiej wyznaczyć samodzielnie lub wziąć z tabeli, która znajduje się na końcu tego wpisu. Najlepszą metodą jest oznaczenie kredą dowolnego miejsca na oponie, a następnie „przejechanie” kołem do momentu, gdy wykona ono pełen obrót. Następnie mierzymy przejechaną odległość i mamy jego obwód :) Dodatkowo podpowiem jeszcze, że wysokość montażu magnesu na kole (i co za tym idzie czujnika na widelcu) nie ma żadnego znaczenia. W komentarzu ktoś o to pytał i uznałem, że warto o tym napisać. Gdziekolwiek zamontujesz magnes – wykona on pełen obrót w tym samym czasie. Istotne jest poprawne wpisanie obwodu koła i nic poza tym.

Wpisanie obwodu koła do licznika

JAK WPISAĆ OBWÓD OPONY DO LICZNIKA?

Najlepiej jest sprawdzić to w instrukcji, w każdym liczniku robi się to trochę inaczej. Jeśli jej nie mamy (i na stronie producenta licznika też nie ma) – to zazwyczaj po wyjęciu baterii i ich ponownym włożeniu licznik resetuje się i daje możliwość wpisania obwodu opony. Można również wcisnąć przycisk znajdujący się z tyłu (jeśli jest), lub kombinację klawiszy z przodu licznika.

Co wpisać do licznika rowerowego?

Tabelka dzięki uprzejmości firmy Sigma – producenta liczników

JAK ODCZYTAĆ OBWÓD OPONY Z TABELI?

Z opony odczytujemy jej rozmiar, zwykle podany jest w calach dla kół 26″ lub w milimetrach dla kół 28″ (oznaczanych jako 700). Więcej o rozmiarach kół i ich odczytywaniu przeczytasz w tym wpisie. Następnie odszukujemy w tabeli odpowiedni wiersz i odczytujemy obwód koła w milimetrach. Tę właśnie liczbę musimy wpisać do licznika rowerowego, jako obwód koła.

Pamiętaj, że tabelka pokazuje tylko teoretyczny obwód koła! Na obwód ma wpływ rodzaj bieżnika, grubość gumy z jakiej wykonane są opony, więc dane z powyższej tabeli należy brać jedynie wtedy, gdy nie masz możliwości pomiaru obwodu, a koniecznie chcesz coś wpisać do licznika.

Dokładność wskazań licznika można sprawdzić np. ze wskazaniami GPS-u z telefonu. Jest to dużo dokładniejszy sposób niż np. jechanie na równi z samochodem, ponieważ w samochodach liczniki zazwyczaj zawyżają pokazywaną prędkość.

Warto również pamiętać, że koło musi być odpowiednio napompowane. Tu sprawdzicie jakie ciśnienie powinno być w oponie.

Jeśli myślisz o zakupie nowego, lepszego licznika, polecam Ci sklep sporti.pl Mają bardzo ciekawą ofertę liczników.

Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter, otrzymasz informacje o nowych rowerowych artykułach.

Otrzymasz również e-book "10 sprytnych rowerowych porad".

 
 

 • Sławek

  A ja rysuje linie na ziemi stawiam przednie koło na linii tak aby wentyl był na środku tej linii i jadę o jeden obrót koła do przodu, znowu rysuje linie i mierze długość między liniami podając ją w milimetrach. Trzeba pamiętać żę obwód koła zmienia si ew trakcie zużycia opony. U mnie było to około 5 cm między star a nową oponą.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz – Rowerowe Porady

  To bardzo dobry sposób. A co do zużywania opony to oczywiście jest to prawda. Jazda z niższym ciśnieniem niż podczas pomiaru również będzie zmieniała odczyt.

 • Anonim

  dobra rada

 • Andrzej

  Mam opony 26*2.35 58-559 Jaki wynik w milimetrach???

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz – Rowerowe Porady

  2146 – ale najlepiej samemu zmierzyć, jeżeli chcesz bardzo dokładnie.

 • Zółtodziób

  Witam, kupiłem nie dawno hexagona X9, odległość między widełkami a końcem szprychy jest zbyt duża(z 4 cm na oko) aby pozwolić licznikowi na jakiekolwiek odliczanie. Minimalny obwód koła jaki mogę ustawić na liczniko to 1m, taki też obwód ustawiłem na liczniku, następnie mając te dane z wzoru na obwód koła wyliczyłem jaki promień powinien być dla koła o takim obwodzie wyszło mi około 159mm, więc zarówno magnesik jak i czujnk zsunąłem na taką odległość od środka piasty, ale licznik watuje i to o kilkaset metrów na krótkim dystansie. Gdzie popełniłem błąd?
  PS: Obwód opony to około 2100mm. Licznik Bike computer 400 od Sigmy

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz – Rowerowe Porady

  Nie bardzo nadążam za Twoim sposobem, który jeżeli dobrze go zrozumiałem – zakłada przesuwanie magnesu i czujnika.

  A przecież to nie ma kompletnie żadnego znaczenia na jakiej wysokości Ty go zamontujesz. Załóż go na takiej wysokości, na jakiej Ci wygodnie i tak, by czujnik „widział” magnes i już.

  Wprowadź obwód koła i sprawa gotowa. Wysokość magnesu nie ma kompletnie żadnego znaczenia, bo on zlicza tylko obroty, a czy zamontujesz go na górze czy na dole, to przecież czas w jakim wróci do początkowego miejsca jest taki sam. Niezależnie od wysokości montażu.

 • leon

  WITAM KUPIŁEM LICZNIK SIGMA DO ROWERU O KOŁACH 27,5.ALE NIE MA TAM TAKICH KODÓW.CZY KTOŚ POSIADA KODY

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz – Rowerowe Porady

  Ten „kod” to po prostu obwód koła. Przeczytaj jeszcze raz we wpisie jak go zmierzyć i po prostu zmierz i wpisz :)

 • Darek

  witam , a ja szukałem wszedzie i nie moge znaleźc, w tabelkach tez albo slepy jestem mam opony 26 x 20 .. jaka to będzie wartosc wpisania do licznika ? z gory dzieki

 • Darek

  26 x 210 przepraszam za blad 26 x 210 to poprawny rozmiar mojej opony

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz – Rowerowe Porady

  Jak rozumiem masz opony 26″ x 2.1″. W tabelce zbliżony jest 2.125″ (czyli 2133) i taki możesz śmiało wpisać.

  A jeżeli chcesz ultradokładnie, to po prostu zmierz sobie obwód koła, to zajmuje minutę :)

 • Darek

  Dzieki bardzo . w moim liczniku podaje sie wartosc w cm czyli 213 powinno byc ok ?

 • Darek

  na oponie jest napisany dokładnie taki rozmiar ”26×210” nic poza tym , zadnych oznaczen w postaci iso .. kupie centymetr bo gdzies posiałem to sie upewnie ale tak jak napisales to myslisz ze w przyblizeniu 213 bedzie ok ? z gory dzieki za pomoc

 • Darek

  przepraszam ze zasmiecam ale mierzylem metoda kresek na ziemi i wychodzi mi równo 200 cm .. ale w to nie wchodzi szerokosc opony wiec jak najlepoiej wpisac w licznik ?

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Szerokości opony do niczego nie dodajemy, to tylko pomocniczy wymiar do tabelki, bo zwykle im szersza opona tym wyższa.

  Wydaje mi się, że 200 to jednak coś mało… Napompuj oponę do dobrego ciśnienia (sprawdzając manometrem a nie ręką), ustaw oponę na ziemi, wentylem do dołu i przejedź kołem tak by wentyl wrócił znów na sam dół.
  Możesz trochę przyciskać kierownicę, by zasymulować jazdę.
  I zmierz, oczywiście jakąś miarką.

  Powinno Ci wyjść więcej, moja dziewczyna ma opony 26×1,95 i wyszedł obwód 207, więc u Ciebie te 200… no chyba, że masz niższe opony.

 • Darek

  zrobiłemjak mówiłes , po napompowaniu i pod naciskiem na kiedownice wyszlo mi 202 cm czyli zwiekszylo sie o 2 :)

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  No to widać, że tyle masz. Śmiało wpisuj do licznika, będzie dobrze.

 • Darecki

  rodzaj bieżnika ma znaczenie i to ogromne. Np wg tabelki u mnie wychodzi 2128 (inna tabela Sigmy gdzie ujęty jest rozmiar 26×2,1) a realnie z pomiaru koła wychodzi 2065mm. Opony mam miejsko- turystyczne gdzie bieżnik jest bardzo płaski na środku opony dla najmniejszych oporów toczenia. Ten sam rozmiar opony z bieżnikiem terenowym będzie miał o kilka cm więcej obwodu. Polecam więc metodę pomiaru taśmą mierniczą gdyż najdokładniej oddaje realny kod dla licznika.

 • janek orczyk

  Witam! posiadam licznik profex fitness 25 i chcialem go zamontować w skuterze o 13 calowych kołach (130/70 r1) mam problem z wyregulowaniem jaki kod .

 • janek orczyk

  (130/70 R13) *

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Weź miarkę i zmierz. Niestety ciężko Ci będzie znaleźć w internecie obwód takiego koła, lepiej i pewniej będzie to zmierzyć samemu. Tak więc miarka w dłoń i zmierz ile przejedzie na jednym obrocie koła.

 • gregorek

  Witam mam nastepujace pytanie. Posiadam opony o wymiarach 26×1.9 w moim liczniku nalezy jedynie wpisac rozmiar kola w przedziale: „5 do 31″. Więc co dokladnie musze wpisac przy tych wymiarach kola które posiadam? Kolejna sprawa to czy po wpisaniu nie odpowiedniego rozmiaru w licznik pod czas jazdy licznik bedzie caly czas na 0 we wszystkich parametrach?? Pytam ponieważ ustawiłem 26″ i jadac wszystkie funkcje byly na 00.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz – Rowerowe Porady

  Nie, jeśli licznik nic nie wskazuje, to znaczy, że czujnik nie widzi magnesiku.
  Jeśli wpisujesz tylko rozmiar koła, to wpisz 26″.

 • Gregosz

  Witam , w mojej maszynie na widełkach jest znaczek 29″ to jest zapewne oznakowanie średnicy opon , jaki więc będzie dla nich odpowiedni wpis do licznika pomiaru?
  dzięki.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Witaj, rozmiar opony najlepiej sprawdzić na oponie :)
  Oprócz jej średnicy przydatna jest informacja o szerokości.

  Ale najprościej będzie jeśli sam to zmierzysz. Tak jak pisałem już wcześniej – przejeżdżasz pełny obrót koła po ziemi i mierzysz ile przejechało.

 • Gregosz

  Witaj, przedwczoraj kupiłem tzw. komputer pokładowy do roweru jakiejś francuskiej marki i mam z nim problem (instrukcja montażu jest, ale nie w naszym języku), czy wynika to tylko z tego powodu, że nie wpisałem do niego średnicy opony i nie ma żadnych odczytów.
  Po resetowaniu mam same zera, przy obrotach kołem po prostu nic nie odczytuje.

 • Gregosz

  Dodam, że byłem dzisiaj w punkcie w którym człowiek od napraw, sam nie wiedział co i jak.
  Zaciekawiła mnie twoja wypowiedź odnośnie obrotu koła i montażu sensorów, przecież chyba sensor na samym dole będzie częściej miał impuls, niż ten zamontowany przy samej obręczy koła.
  Sam to sprawdzę :P

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Podaj nazwę tego komputerka i model, może uda się coś wymyślić. Ale jeśli nie pokazuje żadnego odczytu – to zapewne czujnik nie widzi magnesu.

  A jeżeli usiądziesz i się chwilę zastanowisz, najlepiej jednocześnie kręcąc kołem od roweru, to zauważysz, że nieważne gdzie zamontujesz magnesik i czujnik. Gdyby było inaczej, zakrzywiałbyś czasoprzestrzeń – a to jak na razie udaje się tylko po alkoholu :)

 • Darecki

  Dokładnie, licznik liczy ilość impulsów w czasie tak więc nie ma znaczenia gdzie będzie zamocowany magnes zarówno przy samej piaście jak i przy samej obręczy… jeden obrót koła to jeden obrót tu i tu. Mylone jest to z prędkością obrotową magnesu, tak tutaj się zgadza że prędkość obrotowa magnesu zamontowanego przy samej piaście będzie mała a zamontowanego przy obręczy największa. Tak że licznik liczy ilość impulsów i mnoży przez liczbę mm (obwód koła) czyli ten nasz kod 4 cyfrowy który należy wklepać do pamięci licznika.

 • Tomek

  Witam,mam licznik sigma bc 12.12 kola 29 calowe, opony 2.10 wpisałem z tabeli liczbę 2295 i gdy kręcę kołem licznik nie wskazuje nic (magnes zamontowałem na środku) mógłbyś powiedzieć o co chodzi,lub podać poprawna liczbę do wpisania bo może się pomyliłem. Z góry dziękuje.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Tomek – wpisana liczba nie ma najmniejszego znaczenia dla działania licznika. Najwyżej będzie źle pokazywał.

  Jeśli licznik nic nie pokazuje, to znaczy, że czujnik nie widzi magnesu, lub ewentualnie coś jest nie tak ze stykami. Sprawdź czy dobrze założyłeś licznik do podstawki, może tam coś nie łapie.

  Następnie weź magnes i pomachaj nim przy czujniku – powinna pokazać się prędkość.
  Być może tak jak to zamontowałeś, magnes jest zbyt daleko od czujnika i trzeba to poprawić.

 • Tomek

  no właśnie już do tego doszedłem,ze był zbyt daleko :) Dziękuje za szybką odpowiedz. Problem w tym ze mam hamulce tarczowe i gdy poprowadziłem kabel po lince i chciałem zamontować po lewej stronie magnes i czujnik to jest za duża odległość.. Nie wiem czy tak jest zawsze ale po stronie tarczy mam większa odległość od szprych do amortyzatora niż po drugiej stronie. Masz może jakiś pomysł co zrobić?? Gdy poprowadzę kabel po drugiej stronie może się łatwo przerwać..Nie przemyślałem tego,bo moglem kupić licznik bezprzewodowy. Przepraszam za tak banalne pytania ale dopiero zaczynam swoja przygodę z rowerem :)

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  To normalne, przecież z jednej strony musi Ci się jeszcze tarcza zmieścić. W każdym razie poprowadź sobie kabelek po prawej stronie. Dlaczego miałby się łatwiej przerwać? Jeśli odpowiednio go przeprowadzisz – będzie dobrze.
  Możesz też spróbować zamontować go trochę niżej, szprychy zbliżają się na dole do amortyzatora.

 • Darecki

  Ja mam po tej samej stronie co tarcza hamulcowa. Wygodniej jest puścić kabelek od czujnika po przewodzie hamulcowym. Można też uciąć kilka listków taśmy dwustronnej i podkleić pod czujnikiem wtedy będzie bliżej szprych i magnesu. Więc się da, z tym że ja mam koła 26″ ale to chyba nie ma większego znaczenia.

 • koma

  Mam problem z licznikiem rowerowym solar Profex. Nie mogę wprowadzić obwodu koła, cały czas wyświetla ustawienie fabryczne 2124.Mimo że wprowadzam 2045. Nie mogę zatwierdzić żadnych nowych parametrów. Z góry dziękuję za rady.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Szczerze Ci powiem, że nie wiem. A co mówi instrukcja?

  Na pewno któryś z przycisków służy do zatwierdzania wpisanego obwodu.

 • Krzychu

  Witam :D Co wpisać jeśli koło jest rozmiaru 26×1.95?

 • poznański rowerzysta

  http://bit.ly/1gEFXNM – tu mamy inną (chyba poprawniejszą) wersję tabelki Sigmy

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Krzychu – możesz wpisać 2101 (czyli coś pomiędzy 1.9 a 2.0)

  @Poznański Rowerzysta – to jest dokładnie ta sama tabelka, którą ja zamieściłem, ale uzupełniona o koła 29 cali. Postaram się niebawem wrzucić rozszerzoną wersję.

 • mario

  44-622 jaki wpisac obwód koła do licznika

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Wszelka literatura podaje, że 2224, czyli to samo co przy 700x40C. Ale najlepiej będzie jak sam zmierzysz. Ale jeśli Ci się nie chce, to śmiało wpisuj 2224.

 • poznański rowerzysta

  „to jest dokładnie ta sama tabelka, którą ja zamieściłem, ale uzupełniona o koła 29 cali. ”
  nie zupełnie, dla opony 26×2.00 w twojej jest 2114 a w zamieszczonej na stronie http://bit.ly/1gEFXNM 2075, chociaż rozmiary ETRTO się nie zgadzają

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  O, faktycznie. Ja spojrzałem wyrywkowo i akurat się zgadzało. Powiem Ci szczerze, że i tak najlepiej jest zmierzyć samemu. Ale skąd się te różnice wzięły tutaj, to nie mam pojęcia.

  Muszę się zebrać w sobie i zrobić własną tabelkę :)

 • Janusz

  Ja mam oponę 26/2,00 i z pomiaru kresek wychodzi 2020

 • Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  I tak może Ci wyjść, ponieważ każda opona jest inna. To znaczy różnią się bieżnikiem lub wysokością. Tabelka jest jedynie dla osób, którym się nie chce zmierzyć obwodu koła :)

 • lejbus

  A duże przekłamania będą w pomiarze jak wpisane będzie 205 anie 202 kolo26″1.75 opona lysa krawiecka miarka jakies 202 wyszlo mi kolo w powietrzu hehe

 • Darecki

  no to sobie policz, 3cm różnicy na każde przejechane 2m. Po 10m -15cm, po 100m -1,5m, po 1km -15m, po 100km – 1,5km

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  A to nie da się wpisać 202? Zresztą tak jak pisze Darecki, różnica będzie rzędu 1,5%. Nie jest to wiele, pamiętaj też, że jak usiądziesz na rowerze, obwód koła może się zmienić pod obciążeniem.

 • lejbus

  racja rano 7.7km zmieniłem w pracy na 202 teraz mam 6.96km prawie ta sama trasa niewielkie odstępstwo na piwko pod praca;-)
  ale dzięki za odpowiedz.

 • Michał

  Witam! Ja mam taki problem że przerwał mi sie kabelek do czujnika i teraz mam dylemat bo niewiem czy bedzie mi działał ten licznik jak skręce te kabelki ?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Myślę, że będzie. Najlepiej byłoby je zlutować, ale jeśli nie masz lutownicy, to ostrożnie zdejmij nożykiem izolację z przewodów, ostrożnie skręć i zaklej taśmą izolacyjną do przewodów. Powinno działać jeśli zrobisz to porządnie.

 • Małgosia

  Witam :)
  Mam prośbę… Proszę mi powiedzieć, czy dobrze odczytałam dane do licznika.
  Cyfry na oponie: 42-622; 700x40c. Jaki powinnam wpisać kod do licznika?
  Mierzyłam koło i średnicę według instrukcji, ale wychodzą mi rozbieżności…
  Pozdrawiam ;)

 • Małgosia

  Zapomniałam wpisać kod. Znalazłam dane, że powinno być 2230.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Cześć,
  tabelka jest tylko przykładowa, dla osób które chcą na szybko, bez pomiarów wpisać do licznika obwód. Opony różnią się bieżnikiem, grubością gumy itd. a to bardzo wpływa na ich obwód.

  Jeśli zmierzyłaś obwód koła sama, to wpisz to co Ci wyszło (możesz zmierzyć dwa razy dla pewności). No chyba, że wyszły Ci jakieś olbrzymie rozbieżności z tabelką.

 • jaques

  witam mam kolo 26×2.0 i licznik starszy juz sigma 906 tam podany numer wielkosci koła jest w intrukcji 2114 a u ciebie na ta wielkosc 2075 . to zalezne od modelu licznika czy dane z przed kilku lat sa nieaktualne?.. pozdrawiam.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Tak, coś Sigma zmieniła w swoich tabelkach. Tak jak napisałem pod tabelką, jest to tylko wynik teoretyczny. Najlepiej zmierzyć samemu, a tabelką posługiwać się jedynie w ostateczności (jakąkolwiek).

 • marlena487

  Witam, Nie wiem juz gdzie uderzyć z pytaniem. Mam licznik Kross KRC 309W i nigdzie w instrukcji nie widzę co mam przyciskać na liczniku aby zaprogramować (wpisać) obwód koła.

 • Darecki

  W większości liczników wyciąga się baterie. Po ponownym włożeniu baterii i uruchomieniu się licznika wyświetli się właśnie funkcja wpisywania kodu. W niektórych jest od spodu mały guziczek na zapałkę z napisem SET. Tam się uruchamia funkcje zmiany danych w liczniku.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Marlena487 – zapewne jest tak, jak pisze Darecki. I na pewno w instrukcji jest o tym wzmianka, to jedna z ważniejszych rzeczy w każdym liczniku.

  Niestety nie udało mi się znaleźć instrukcji od tego licznika, możesz mi ją przesłać mailem (adres znajdziesz w zakładce Kontakt).

  Ew. napisz do serwisu Krossa: http://www.kross.pl/pl/kontakt/dane-teleadresowe

 • zielony :(

  Witam nigdzie nie mogę znaleźć takiego zapisu mam tylko taki kod na swojej oponie : 28x42HR/37VR czy mógłby ktoś pomocny wyliczyć mi na jego podstawie obwód mojego koła ?? z góry thx.

 • lejbus

  centymetr krawiecki wes sobie zmiez i po sprawie

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Obstawiałbym, że to jakieś dziwne oznaczenie koła 28 cali z oponą o szerokości 42 mm, ale tak jak pisze Lejbus, miarka w dłoń, zrób pełen obrót po ziemi i zmierz ile koło przejechało.

 • Darek K

  Nie mogę nigdzie znaleźć obwodu koła 27.5 x 2.10
  Czy podany w tabeli 27.5 x 2.25 będzie podobny do mojego?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Zerknij na mój komentarz i Lejbusa powyżej. A tabelki są jedynie poglądowo-teoretyczne.

 • marlena487

  Witam ponownie. Rzeczywiście wczytałam się w instrukcję producenta i odnalazłam po wielu bojach opcję wpisania do licznika KRC 309W obwodu koła.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • Krzysztof

  Będzie trochę nie na temat, ale Lukasz gratuluję cierpliwości. Poradnik napisany bardzo przejrzyście, ale niektóre pytania to pedały odpadają…

 • Roman

  Ktoś pytał o oponę z dwoma oznaczeniami 28x42HR, 37VR. To opona o innej wysokości i szerokości profilu. 42mm horizontal i 37mm vertikal, podobnie jak wszystkie opony samochodowe i motocyklowe. Podobnie jak Krzysztof gratuluję cierpliwości.

  Nie wiem skąd u ludzi taka niechęć do własnoręcznych pomiarów. Warto podkreślić że podczas pomiaru warto na rowerze usiąść i przy pomocy drugiej osoby przeprowadzić rower na odcinku pomiarowym. Ale to dla perfekcjonistów.

 • Arek

  Witam, mam problem z zamontowaniem licznika. Zamontowałem go i kręcę kołem i licznik nie pokazuje mi żadnej prędkości. Czujnik z magnesem jest bardzo blisko, ze prawie ociera o czujnik, na pewno jest zachowana odległośc ok 2-3mm. Ustawiłem tez rozmiary opony. W jaki sposób sprawdzić, żeby ten licznik pokazywał mi prędkość?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Hej, spróbuj wziąć w rękę czujnik oraz magnes i ręcznie pomachaj jednym obok drugiego.

  Licznik musi ożyć! Może 2-3 milimetry to dla niego za dużo i musi być 1 mm.

 • Darecki

  czasem też nie łączy na stykach tam gdzie się wsuwa licznik (szyny, kulki itp)

 • langus

  witam,
  mam problem z licznikami ATECH F 16 tz.

  mamy 2 rowery obydwa z obwodem koła 2075 mierzone nie z tabelki:) jednak w czasie jazdy jeden rower za drugim na dystansie ok. 15 km różnica w pomiarach ponad 1,5 km jeden licznik pokazuje 15,3 km drugi 16,9 km czy to wina liczników przekłamują mimo że są jednej firmy i na tych samych obwodach koła śmigają;)

  Czy możliwe że coś źle ustawione, ale co? Mierzyłem dokładnie obwód 3 razy miarą na oponie, kredą na asfalcie i wentylem jeden obrót, rozumiem że nie wyjdą identyczne. Wystarczy kilka manewrować rowerem inaczej jak kierowca drugiego, ale żeby aż o tyle było różnicy???

 • Darecki

  Ja myślę że ta różnica składowa wszystkiego co wymieniłeś czyli inny tor jazdy, przekłamanie liczników i inna średnica kół w obu rowerach. Do tego można jeszcze dodać szwankowanie naliczania impulsów, czyli tzw gubienie impulsów z czujnika przy kole…

  Rozwiązanie może być takie… jak wiesz wzdłuż drogi są słupki dystansu numerowane co 100 m. Możesz przejechać jednym rowerem 1 km wzdłuż słupków i sprawdzić ile pokaże licznik, następnie kodem licznika dostosować wskazanie po kolejnych próbach tak, żeby otrzymać wynik zbliżony do 1 km.

  Ale to wszystko, co by nie wymyślił zawsze będzie obarczone jakimś błędem, a przecież jest to tylko gadżet, który średnio pozwala tylko określić ile pojeździliśmy danego dnia, albo jak szybko jedziemy…

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Darecki – z tego co napisał Langus, oba rowery mają identyczne średnice kół.

  Metoda na słupki przy drodze jest… hmmm… ciekawa, ale sam nie wiem czy chciałoby mi się w to bawić. Tam zresztą też jest jakiś margines błędu.

  Zacznijmy od tego. Czy oba rowery mają identyczne opony, o identycznej szerokości? Czy są napompowane do identycznego, odpowiedniego ciśnienia (mierzone manometrem, a nie palcem)?

  Czy na obu rowerach jeżdżą osoby o podobnej masie? Czy czujniki są poprawnie zamontowane, tzn. widzą się dobrze z magnesami (odległość w jakiej się mijają musi być naprawdę nieduża).

  Ciężko obiektywnie stwierdzić, gdzie może tkwić problem, nie wydaje mi się by różnicę 10% dało się uzyskać przez omijanie dziur, czy „bujanie na boki”.

 • Początkująca rwerzystka

  witam. Mam problem o którym już pisano. Licznik – pomimo że wszystkie pomiary są wpisane – „nie żyje” i nie umiem go ożywić. Czytam, że mam wziąć czujnik i pomachać magnesem. Ale gdzie jest ten czujnik? A gdzie jest magnes? Mam licznik Sigma 400. Proszę o pomoc.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Jeśli Twój licznik wygląda tak:

  http://rowerowe-porady.pl/sigma_bl_400.jpg

  To oznaczyłem na zdjęciu zarówno magnes (który montujemy na szprychę), jak i czujnik, który łączy się z licznikiem przez kabelek.

 • Początkująca rwerzystka

  dziękuję. Teraz wszystko rozumiem. Nie ja to wszystko montowałam dlatego nie wiedziałam gdzie są te elementy. Ja zrobiłam pomiary i ustawiłam licznik. Jutro sprawdzę czy Pana rada zadziałała.

 • Początkująca rwerzystka

  dzień dobry. Dziękuję za radę, machanie magnesem przy czujniku pokazało, że licznik działa. Ustaliłam, że magnes był założony na zewnętrzną szprychę a więc przy kręceniu kołem był zbyt daleko od czujnika. Jak przełożyłam go na szprychę wewnętrzną licznik ruszył na dobre.

  Jestem bardzo wdzięczna za pomoc i za to, że moje śmieszne pytanie potraktował Pan poważnie tłumacząc mi na zdjęciu co jest czym. Na to jak zdejmuje się magnes ze szprychy wpadłam już samodzielnie :) Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

 • Ela

  Dobry wieczór

  Czy może mi ktoś udostępnić instrukcję po polsku ( nie znam słowackiego) jak zamontować licznik Longus AX-3 series

 • Darecki

  http://www.longus.sk/download/navody/Longus-a-3.pdf
  myśle że obrazki tłumaczą wszystko, po za tym słowacki nie jest tak odległy od polskiego.

 • Anonim

  Łukaszu. wykazujesz się wielką cierpliwością, odpisując tym wszystkim ludziom tysiące razy na to samo pytanie. Ja po przeczytaniu kilku wpisów miałem dość.

  Ps fajne porady…

 • Ela

  Dziękuję, ale poradziłam sobie bez Pana pomocy.

 • :)

  Mam kola 24×2.0 co mam wpisac do licznika?

 • Adek

  Witam :) mam obwod kol 24×1.9 i nie wiem co mam wpisac do licznika. Prosze o szybka odpowiedz i z gory dziekuje ;)

 • Darecki

  24×2,0 1910
  24×1,9 1908

 • Kamil

  Łukasz dzięki serdeczne za Twojego bloga-dużo ciekawych informacji i naprawdę fajnie opisanych.

  Ja trochę z innej beczki,otóż kupiłem żonie rower z oponami 50-622 chciałbym w przyszłości wymienić na 37-622 lub 47-622 czy będą pasowały ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  Kamil.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Anonim – wymoderowałem Twój komentarz. Nie lubię jeśli obraża się tutaj moich czytelników. Każdy ma prawo do niewiedzy i lepiej żeby pytał, niż robił coś na czuja.

  @Adek i :) – zmierzcie obwód koła miarką, to najdokładniejszy pomiar.

  @Kamil – sama średnica opony to obręczy – tak, będzie pasować. Pozostaje kwestia czy obręcz przyjmie węższe opony, chociaż różnica między 50 mm, a 37 mm nie jest jakaś totalnie drastyczna. I moim zdaniem będą na pewno pasować.

 • Kamil

  Dzięki Łukasz.
  Pozdrawiam.

 • John

  Witam mam rower 27,5 jaki wpisać promień do licznika sigma?. Z góry dziękuje za info

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @John – najlepiej zmierzyć samemu obwód koła. Tak na oko lepiej nic nie wpisywać.

 • peter0601

  Witam, mam koła 26×2,25
  Drugi rower ma kola 26×2,0

  Posiadam liczniki Sigma 5,12
  Jakie wartości mam wpisać?

  Dziękuję.

 • peter0601

  Dodam jeszcze, że licznik Sigma 5,12 w tabeli dla kola 26×2,25 podaje wartości 2120, a dla kola 26×2,0 wynosi 2075.

  Mam wpisać te wartości?

 • Darecki

  Tak, choć zapewne realne wartości obwodu koła będą inne. Ale jak Ci nie zależy na dokładności, to wpisuj to co podaje tabelka i jazda.

 • peter0601

  Ja nie potrzebuję super dokładności. Myślę, że nie będą to bardzo duże rozbieżności.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Peter0601 – zacznijmy od tego, że model licznika nie ma większego znaczenia. Każdy działa na tej samej zasadzie. A to, że Sigma podaje różne wartości, w różnych tabelkach – to już inna kwestia. Coś po prostu pozmieniali i tyle.

  Jeśli chodzi o dokładność, to pisałem już to bardzo często, również w samym wpisie – trzeba zmierzyć obwód koła na własną rękę. Możesz również wpisać wyniki z tabelek, ale to wiadomo, że potem odczyt będzie mniej więcej się zgadzał.

  Dużo zależy od bieżnika opony, mieszanki z jakiej jest zrobiona, Twojej wagi, ciśnienia w oponie.

 • peter0601

  rozumiem dziekuje Ci bardzo za pomoc,
  pozdrawiam

 • Darecki

  z własnego doświadczenia po wczorajszej wymianie opon…
  opona wcześniejsza Maxxis 26×2,1 (bieżnik zużyty) – pomiar odcinka przebytego kołem po betonie od wentyla do wentyla 2065mm
  opona nowa Schwalbe 26×2,0 (bieżnik nowy) – 2075mm czyli zgodny z tabelką Sigmy.

 • pontiacek

  Nie czytałem wszystkiego, ale mam pytanko. Jaka powinna lub jaka może być, największa odległość między czytnikiem, a komputerem przy liczniku bezprzewodowym?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Pontiacek – np. Sigma podaje, że w jej licznikach z czujnikiem STS, zasięg czujnika prędkości to 90 cm (kadencja i puls 110 cm).

  Oczywiście w innych licznikach może być inaczej, ale nie spodziewałbym się dużo większych zasięgów, to nie są urządzenia o dużej mocy nadawczo-odbiorczej.

 • pontiacek

  Dzięki, już działa. Myślałem, że mam zbyt dużą odległość, bo nie miałem odczytu, ale to była słaba bateria w nadajniku.

 • Arczi82

  Mam inny obwód koła, a inny w tabelach. Co wpisać w licznik?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Wpisuj to co wyszło Ci z pomiaru. Tabelka jest poglądowa, dla tych, którym się nie chce mierzyć :)

 • Paolo

  WItam,
  Jestem całkowitym laikiem, który rozpoczyna przygodę z rowerem. Posiadam Unibike trekkingowego z kolami 28″. Jakie wartości, mogą być przybliżone, mam wpisać w liczniku? Gdzieś, ktoś napisał, że jak wpisze 2160 to będzie ok. Tak też zrobiłem, lecz teraz się zastanawiam nad obwodem, który również muszę wpisać? Mogę prosić o pomoc? Z góry dziękuję za info.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Ta tajemnicza liczba 2160, to jest właśnie obwód koła liczony w milimetrach. Musisz sprawdzić jaką masz szerokość opony, rozmiar jest podany na jej boku. I jeśli chcesz znać przybliżony obwód, sprawdź go w tabelce na górze.

  Ale dużo lepszą praktyką, jest samodzielne zmierzenie obwodu koła. To również opisałem w tekście na samej górze.

 • Paolo

  Dzięki serdeczne! Poszedłem na łatwiznę i odczytałem rozmiar, a następnie wpisałem nr z w/w tabelki. Działa, śmiga i jest ok. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam!

 • zbyszek

  mam licznik shark i nie wiem jak wpisać obwód koła

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Zbyszek – cóż, pozostają Ci chyba takie domysły, jak np. tutaj na forum:
  http://www.forumrowerowe.org/topic/31010-licznik-shark-a-kolo/

  Musisz spróbować metodą prób i błędów, często po wyjęciu i włożeniu baterii można to zrobić.