Jak przechowywać rower zimąZapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad, w którym opowiadam o przepisach dotyczących oświetlenia roweru. Zachęcam także do subskrybowania kanału.Gdy uznamy, że czas odstawić rower na zimę – warto go dobrze przygotować na koniec sezonu – tak by na wiosnę był znów w dobrej formie do jazdy.

1. Czyścimy rower dokładnie, zwłaszcza z zalegającego na nim błota.

2. Wycieramy do sucha łańcuch. Najlepiej byłoby go zdjąć (Jak zdjąć łańcuch) i namoczyć jeszcze w benzynie ekstrakcyjnej lub nafcie i dokładnie wyczyścić.

3. Jeżeli mamy taką możliwość, zdejmujemy również kasetę (Jak zdjąć kasetę), moczymy w benzynie i dokładnie czyścimy.

4. Zdejmować korby już nie polecam (jeżeli nie masz doświadczenia), ale jeżeli chcesz to tutaj znajdziesz informacje jak zdjąć korbę. Oczywiście ją również dokładnie czyścimy.

5. Smarujemy dokładnie cały napęd.

6. Regulujemy przednią przerzutkę i tylną przerzutkę jeżeli jest taka potrzeba.

7. Warto również wyregulować hamulce.

8. Warto to zrobić już teraz, ponieważ będziemy mieli wiosną elegancko przygotowany rower.

Jeżeli chodzi o przechowywanie roweru. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy domków – mogą schować rower do piwnicy lub garażu. Pamiętać należy tylko o tym, by temperatura nie spadała tam za bardzo i było sucho.

W trochę gorszej sytuacji są mieszkańcy bloków. Trzymanie roweru w piwnicy to loteria. Jeżeli tylko jest dobrze zamykana i mamy możliwość przypięcia roweru np. do ściany za pomocą porządnego zabezpieczenia to czemu nie. Należy tylko pamiętać, że potencjalny złodziej będzie miał bardzo dużo czasu, by wszelkie zabezpieczenia obejść, jeżeli uzna, że rower jest bardzo wartościowy.

Przechowywanie roweru zimą na balkonie – to najgorsze co można mu zrobić. Choćbyśmy nie wiem jak dobrze go przykryli – niskie temperatury i skraplająca się woda – zrobią swoje. Ja odradzam, wiem, że niektórzy tak robią i potem mają problem by łańcuch (i nie tylko on) stracił rdzawy kolor.

Trzecią opcją jest trzymanie roweru w mieszkaniu. Aby było wygodniej można kupić specjalny uchwyt do powieszenia roweru na ścianie.

Jeszcze jedna możliwość (wydaje mi się, że całkiem rozsądna) – to poproszenie kogoś, kto ma garaż lub piwnicę w domu jednorodzinnym o przechowanie roweru. Zwykle nie ma z tym problemu, a rower nie zajmuje nam miejsca w mieszkaniu, ani się specjalnie o niego nie martwimy.

 
 • Anonymous

  Jeśli się ma duży pokój, to najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie roweru właśnie w pokoju.

 • Elegant_Androgyne

  Można jeszcze skorzystać z przechowalni rowerów. Niektóre sklepy/serwisy mogą przetrzymać jednoślad za niewielką opłatą i go przeserwisować.

 • Ania

  W niektórych miastach działają firmę które wynajmują magazyny samoobsługowe i tam jest opcja przechowywania roweru na zimę za niewielką kwotę. We Wrocławiu niedawno powstała firma Stokado i widziałam że oferują taką opcję.

 • wpudle.pl

  Wkrótce nowa przechowalnia rzeczy w Warszawie zacznie przyjmować rowery. Testujemy różne sposoby zapakowania i przed sezonem zimowym damy taką możliwość. Będzie tanio, bezpiecznie i z dostawą do domu: http://www.wpudle.pl

 • TUKAN TOM

  Najlepszy sposób to nie przestawać jeździć :D i na bieżąco dbać o rower.

 • Sebastian Gruchacz

  Póki się jest singlem spoko… Ale nie wyobrażam sobie trzymać pięć rowerów w mieszkaniu :-/

  • Glinthor

   Dokładnie najłatwioej powiedziec trzymaj rower w domu lub zapłac z aprzechowywalnię. Mam pieć sztuk, Zero szans na trzymanie w domu lub w piwnicy jedyna szansa to właśnie balkon. którego i tak przez co tracę połowę. Pytanie jak to zrobic najlepiej – tego zabrakło w tym wpiśe.

 • Rafal Kolomanski

  Tych, co nie mają miejsca na
  przechowywanie roweru w mieszkaniu oraz mieszkają w Warszawie, zapraszam
  do Więcej Miejsca – nowej przechowalni rzeczy. Odbieramy rowery (i nie
  tylko), przechowujemy i zwracamy po sezonie :). Szczegóły na http://www.wiecejmiejsca.pl.

 • Tośka

  Rower przez okres zimowy można spokojnie przechować w mieszkaniu. Całkiem niezłym rozwiązaniem może być zamontowanie specjalnego wieszaka na rower, jak tutaj: https://calus-p.pl/51-wieszaki-na-rowery Rower nie przeszkadza a my dzięki temu zyskujemy nieco wolnej przestrzeni :)