Dlaczego sprzedają rowery bez pedałów?Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad, w którym zastanawiam się czy jeździć rowerem samemu, w parze czy w grupie. Zachęcam także do subskrybowania kanału.Przeglądając oferty producentów rowerów można zauważyć ciekawą prawidłowość. W wielu przypadkach powyżej pewnej granicy cenowej rowery są ogałacane z pedałów. Zasada ta dotyczy szeroko pojętego MTB. Rowery crossowe, turystyczne czy miejskie zawsze są wyposażone w pedały. Zaś rowery szosowe, z reguły nie mają pedałów w zestawie już od najtańszych modeli. Dlaczego się tak dzieje? Czyżby producenci żałowali kilku dolarów na najprostsze pedały? A może ma to zupełnie inne uzasadnienie? Odpowiedź jest całkiem prosta – oszczędności, a także statystyka. Producenci (nie wszyscy) wychodzą z założenia, że jeżeli ktoś kupuje rower MTB za np. 8000 zł to nie jest to osoba, która stawia pierwsze kroki w jeździe na rowerze. I że „siedzi” w rowerach trochę bardziej. Co się z tym bardzo często wiąże – taka osoba ma już buty i pedały SPD. Jedni wolą Shimano, inni Cranki, jeszcze inni pedały Author czy Exustar.

Jedni zajeżdżają niedrogie pedały, inni kupują ultralekkie i ultradrogie „ubijaki” oszczędzając każdy gram w rowerze. Producent nie jest w stanie dogodzić każdemu, więc naturalnym rozwiązaniem stało się oferowanie rowerów bez pedałów.

Drugą sprawą są oszczędności. Jeżeli nawet niedrogie (ale solidne) pedały platformowe kosztują producenta w hurcie powiedzmy 5 dolarów – to ta kwota przemnożona przez tysiące rowerów daje nam spore roczne oszczędności.

Trzecią sprawą jest marketing. Abstrahując od tego czy waga roweru jest podawana w katalogu rzetelnie czy nie – to wiadomo, że producent podaje wagę dla najmniejszej ramy, a brak pedałów zbija wagę roweru o dodatkowe 400 gramów (tyle ważą przeciętne platformowe pedały). Czy dla osoby dbającej o niską wagę roweru 10,6 kg wygląda lepiej na papierze niż 11 kg? Wygląda! Więc czemu się tego nie trzymać? :)

Z tego ustalonego schematu wyłamuje się min. Kelly’s, który w każdym swoim rowerze MTB ma pedały (Boże jak to brzmi), a w rowerach powyżej 6000 złotych w komplecie daje nawet pedały SPD (Shimano M505 lub M520). W rowerach szosowych nie jest już tak „hojny” i sprzedawane są bez pedałów nawet najtańsze modele. Przykładem świeci również Merida, która w większości „górali” daje pedały, w tych droższych również zatrzaskowe M520.

 
  • krzk

    dzięki, już wszystko jasne:)