Czy warto odchudzać rower?Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad, w którym zastanawiam się czy jeździć rowerem samemu, w parze czy w grupie. Zachęcam także do subskrybowania kanału.Temat odchudzania roweru jest jednym z bardziej kontrowersyjnych, a zarazem jednym z ciekawszych tematów do rowerowych dyskusji. Dla większości użytkowników dwóch kółek, schodzenie z wagi sprzętu, nie ma żadnego sensu. Ale dla pewnej grupki osób – to bardzo istotna sprawa. No właśnie, czy warto odchudzić rower? Odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna. Generalnie warto to robić (wystarczy spojrzeć na zawodowców), ale… No właśnie, jest tu pewien haczyk. Postaram się teraz w kilku punktach napisać, dlaczego odchudzanie roweru zazwyczaj się nie opłaca.

Po pierwsze – możemy się zrujnować finansowo szukając coraz lżejszych części. Są one wykonane z lepszych materiałów, z większą precyzją, ale również są mniej popularne – dlatego ich cena musi być wyższa, by producentowi opłacało się je produkować. Do tego bardzo wiele ultra-lekkich produktów, ma kiepską wytrzymałość i trzeba je co jakiś czas wymieniać. A to oczywiście kosztuje.
Trek Emonda SLR 10 Najlżejszy

Trek Emonda SLR 10 – fabryczny rower ważący 4,65 kg

Po drugie – porządne odchudzanie roweru jest dla osób, które nie ważą zbyt dużo. A przynajmniej odchudzanie pewnych elementów w rowerze może być niebezpieczne (kierownica, sztyca, obręcze itp.) Ważne jest to zwłaszcza przy rowerach do jazdy terenowej, gdzie obciążenie roweru jest dużo większe.

Po trzecie – przy amatorskiej jeździe, redukcja wagi roweru nie jest tak bardzo odczuwalna jak podczas ścigania.

Zatem czy warto odchudzać rower? Moim zdaniem dużo zależy od tego od jakiej masy wychodzimy. Jeżeli masz „górala” który waży 15 kilogramów, to próba zrzucenia z niego dwóch-trzech kilogramów nie ma kompletnie sensu. Lepiej go sprzedać i kupić sobie nowy, lekki rower. Gdy mamy już lekki rower, możemy zapragnąć znowu zrzucić z niego trochę wagi. Tu również należy się zastanowić, czy pakowanie w niego np. 2000 złotych, by odchudzić go o pół kilograma ma jakikolwiek sens. Może znowu bardziej opłaca się go sprzedać i kupić inny.

Tu sprawa rozbija się w zasadzie jedynie o pieniądze (w myśl zasady, kto bogatemu zabroni), moim zdaniem ciułanie kasy,by odchudzić rower o pół kilograma nie ma większego sensu. Wystarczy włożyć sobie do koszyczka butelkę półlitrową, pojeździć, a po godzinie ją wyjąć. To jest naprawdę niewielka różnica. Kilogram-dwa-trzy już tak, ale to już są zupełnie inne koszty :)

Opłacalność odchudzania oraz sposoby na tanie odchudzanie roweru opisałem w tym wpisie.

 
 • rychu

  Mam pytanie jakby odwrotne. Lubię jeździć w turystycznym stylu na kilkudniowe wycieczki po ok. 100 km dziennie. Oczywiście mogą być i dłuższe. Mam bagażnik, dobre sakwy i wszystko co potrzeba, a zapewne jest obce miłośnikom odchudzania. Ważę koło stówki. Ale do rzeczy, bardzo lubię jeździć na dociążonym rowerze. Gdy biorę namiot, śpiwór itd jakoś sobie radzę. Natomiast na krótsze wycieczki z kilkoma raptem noclegami w agroturystykach nie ma potrzeby zabierania tych cacek. Zatem pytanie brzmi: czym dociążyć rower w stosunkowo niewielkim stopniu – mówię tu o 5-8 kilogramach ale tak aby nie robić wiochy i nie wrzucać cegieł, pięciolitrowego baniaka z wodą itp. Innymi słowy, co bez obciachu dla rowerzysty (wg. modnej ostatnio nomenklatury dla bikera) możecie polecić jako dociążenie. Proszę o podawanie takich ciężarków, które da się zauważyć. Poniżej 2-3 kg nic się nie poczuje raczej.
  Pozdrawiam.

 • Taki odważnik ważący 4 kg kosztuje ok. 35 zł:

  http://image.ceneo.pl/data/products/3673228/i-york-kettlebell-4-kg.jpg

  Podaję jako totalny przykład, kup sobie po prostu jakieś odważniki do ćwiczeń i tyle. Woda czy cegła nie zda egzaminu bo ma za małą gęstość. A taki odważnik na dnie sakwy ładnie się zmieści.

 • Oldzio

  Ostatnio śmiałam się z kolegi, że kupił rower na raty. Ale jak przekonałam się jak bardzo jest lekki, sama zapragnęłam taki mieć. Jestem drobną kobietą i klasyczny rower trudno jest mi wynosić z piwnicy (mała piwnica w bloku). Coraz fajniejsze są rowery…

 • HD

  Rower lżejszy o 3 kg. to przepaść i już średnio zaawansowany cyklista odczuje różnicę. Odchudzanie owszem ma sens, ale tak jak pisał wyżej Łukasz jest to potwornie droga zabawa. Można sobie zamiast tego kupić dużo ciekawych rzeczy a nawet odremontować mieszkanie :)

  Duży potencjał tkwi w amortyzatorze, tanie ważą nawet 3 kg, a wyścigowe 1,5 kg. Fajnie zdjąć z kierownicy te 1,5 kg + kilkaset gramów wymieniając komponenty, takie jak mostek, kierownica, rogi itp. ale to koszt minimum 3k zł. Więc każdy spojrzy na to inaczej.

 • Sposoby na relatywnie niedrogie odchudzenie roweru opisałem w tym wpisie:
  http://www.rowerowe-porady.pl/jak-tanio-odchudzic-rower/

  Oczywiście ciężko będzie zrzucić trzy kilogramy małym kosztem, ale trochę się urwie. Zwłaszcza właśnie na amortyzatorze (wymiana na sztywny), ale to nie każdemu będzie odpowiadać.