Czy trzymać rower na balkonie?Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad. Zachęcam także do subskrybowania kanału.Sezon rowerowy w pełni, a mieszkańcy bloków jak co roku mają dylemat. Gdzie trzymać rower, tak by był bezpieczny. Piwnica zazwyczaj odpada, z wiadomych względów… Wpis o trzymaniu roweru w bloku. Nawet jeżeli mamy dobre drzwi do piwnicy, złodziej ma całą noc by dobrać się do nich. Zawsze zdecydowanie odradzam trzymanie rowerów w piwnicy.

Pozostaje nam trzymanie roweru w pokoju (sposób na to opisałem w wyżej podanym linku) lub na balkonie, jeżeli takowy posiadamy. Czy to dobry pomysł? Wydaje mi się, że przy zachowaniu pewnych środków ostrożności – nie jest to zła opcja.

Kilka lat temu głośno było o rabusiach kradnących rowery wprost z balkonów. Najbardziej narażeni byli mieszkańcy najwyższych oraz najniższych pięter. Zdarzało się, że  złodzieje spuszczali się na linie z dachu i „porywali” rower ze sobą.

 

W przeciwieństwie do piwnicy, na balkonie złodziej nie będzie miał wiele czasu na kradzież roweru. Zwykle trwa to kilkanaście sekund, a jeżeli nie da się tego zrobić, rabuś rezygnuje, z powodu sporego ryzyka wpadki. Wystarczy więc (w większości przypadków) przymocować rower porządnym zabezpieczeniem np. do barierki, lub jeszcze lepiej – do specjalnych uchwytów mocowanych do ściany.

Sporo droższe rowery można oczywiście ubezpieczyć, ale osobiście dla świętego spokoju trzymałbym taki rower u siebie w pokoju (można sobie popatrzeć na niego przed zaśnięciem :)

Rzeczą wartą przemyślenia jest pokrowiec na rower. Nie kosztuje wiele (10-40 zł w zależności od materiału), a świetnie zabezpiecza rower przed wpływem warunków atmosferycznych. Wystawianie roweru na dłuższy czas, na działanie deszczu lub promieni słonecznych nie działa na niego dobrze (zwłaszcza deszczu).

Tak przechowywany rower będzie bezpieczny oraz sprawny technicznie przez cały sezon!

 
 • Mike

  Nareszcie nowy wpis :)
  Również uważam, ze lepiej trzymać rower w domu, niestety w moim przypadku to nie ma na co patrzeć przed zaśnięciem, bo mam starego górala.
  Na mraginesie, co Pan sadzi o cannondale trail sl 4? Chciałbym go kupić ze względu na bardzo solidną i ładną, czerwoną rame.

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Nie wiem ile waży ten Cannondale, ale wydaje się być ciekawą propozycją.
  Jeżeli nie przeszkadza Ci brak hamulców tarczowych, to może zainteresuje Cię M-Bike Renegade 0.6
  Lub jego tańsza wersja 0.5

  Renegade jest całkiem lekki i przyjemnie wyposażony.

 • Mike

  Dzięki za odpowiedź. Ten mbike ma chyba karbonową ramę (niezly wygląd wizualny) i ogólnie lepszy osprzęt od canona. Szkoda tylko, ze jest o 400 zł droższy. Wogóle mysłalem ze po zakupie canona, bede go modyfikowac przy posaidaniu jakiejs konkretnej gotówki. Jeszcze pomyśle, bo rower bede kupować dopiero po wakacjach, wiec mam czas.

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Za tą cenę raczej nie dostanie się karbonowej ramy w rowerze. Alloy=aluminium :)

 • Anuszka

  W domu, w domu. Codzienne wnoszenie ciężkiego lansu na 3 piętro to niezły trening ;)

 • Robert

  Witam Łukaszu jestem właśnie po przeprowadzce – dotąd miałem garaż a więc nie było problemu teraz niestety nie mam. Piwnice uważam za mało bezpieczną tym bardziej że to sprzęt znacznej wartości natomiast mam bardzo duży zadaszony balkon – czy Twoim zdaniem w jesień i zimę nic mu się nie stanie od wilgoci – rdza i ogólne niszczenie roweru? Wprawdzie bezpośrednio deszcz czy śnieg padał na niego nie będzie bo jak wspomniałem balkon jest bardzo duży a do tego zadaszony ale wilgoć w powietrzu wiadomo będzie bardzo duża. Dodam tylko że rowerem jeżdżę dość często także jesienią czy zimą jak tylko pogoda pozwala to co drugi-trzeci dzień na pewno a więc rower nie był by „zastany” przez ten okres i regularnie używany. Czy ewentualny zakup pokrowca nawet dobrego firmowego to dobry pomysł ? Czy wręcz przeciwnie zły bo jak wiadomo pokrowce hermetycznie zamykane nie są a więc wilgoć może się pod nim gromadzić a nie będzie miała jak odparować.

  • Hej,
   w zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :) Wilgoć w powietrzu jest duża, do tego dochodzą zmiany temperatur, zwłaszcza w nocy. Pokrowiec tutaj niewiele zmieni.

   Gdy jest ciepło, rowerowi na zadaszonym balkonie nic się nie stanie. Ale zima może wszystko zweryfkować :) Poza tym, nie wiem czy byś chciał wsiadać na zamarznięte siodełko żeby iść pojeździć :)

   Też mam problem z trzymaniem rowerów, bo w piwnicy na pewno bym ich nie zostawił. I trzymam je w mieszkaniu, bo lepszej opcji nie mam.

 • gosciu

  podpis autora zdjęcia brawo :)