Czy można jeździć w zwykłych butach z pedałami SPD?Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad, w którym opowiadam o przepisach dotyczących oświetlenia roweru. Zachęcam także do subskrybowania kanału.Coraz więcej osób przekonuje się do butów i pedałów SPD. Choć ten system jest od wielu lat na rynku, a ceny wyraźnie spadły, nadal sporo osób jeżdżących trochę więcej, zastanawia się czy warto. Ja na ich miejscu bym się nie zastanawiał :) Jednym z pytań jest to, czy zwykłe buty sportowe (np. adidasy) nadają się do jazdy, gdy rower wyposażony jest w pedały SPD? Niestety, przy tradycyjnych pedałach wyposażonych w ten system, nie jest to za bardzo możliwe. But będzie ześlizgiwał się z pedału, a jazda nie będzie ani przyjemna, ani wydajna. Ale czasami zdarza się jednak sytuacja, że będziemy zmuszeni do takiej jazdy. Czy jest na to sposób? Na całe szczęście są dwie możliwości, by cieszyć się jazdą w zwykłych butach, na pedałach SPD.

Strona rowerowa

Pedał może mieć specjalną platformę, która to umożliwia. Na zdjęciu powyżej widać pedał Shimano PD-M545, który taką platformę posiada i nadaje się do jazdy w zwykłych butach oraz butach SPD. Są również pedały platformowe, które z jednej strony posiadają wpięcie SPD, a z drugiej nie. Na przykład model Shimano PD-M324 (zdjęcie poniżej).

pd-m324-pedaly-shimano

Inną możliwością jest zakup specjalnej nakładki na pedały: SM-PD22. Nakładki są kompatybilne z pedałami: PD-M970, PD-M770, PD-M959, PD-M540, PD-M520, PD-M515, PD-M505 i kosztują ok. 25 zł. One również umożliwiają jazdę w zwykłych butach na pedałach SPD.

Nakładki na pedały SPD

A gdy nie są potrzebne, wystarczy je zdjąć. Jako doraźne rozwiązanie, chyba właśnie takie nakładki to najlepsze rozwiązanie. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że po prostu wszędzie jeżdżę w butach z SPD. Być może nie wszędzie pasują wyglądem do stroju ;) ale można to przeboleć. Dla osób szczególnie zwracających uwagę na dopasowanie butów do odzieży, są przygotowane buty cywilne lub trekkingowe z SPD. W ofertach producentów są nawet sandały z tym mocowaniem.

 
  • Darecki

    w swoim rowerze posiadam wellgo spd. Ja po prostu odkręciłem te blaszki i całą gadżetologię śrubek i sprężynek od blokad. Pedały mają blachy żeberkowane z którymi spokojnie można jeździć w zwykłych butach. Niestety żeberkowania tylko z jednej strony pedałów są na tyle wystające że dają płaskie pewne oparcie dla podeszwy buta ale mnie to nie przeszkadza, po prostu stawiam buta po odpowiedniej stronie i nie stanowi to dla mnie kłopotu.

  • Sebastian Gruchacz

    Słyszałem, że pedały SPD to niezłe zabezpieczenie przed kradzieżą – mało który złodziej zakłada odpowiednie buty na wyprawę :)