Buty i pedały SPD

Pedały zatrzaskowe pojawiły się w latach osiemdziesiątych, stanowiąc wyśmienitą alternatywę dla rowerowych nosków. Dzięki wpięciu butów w pedały, stopy trzymają się ich cały czas i nie ześlizgują. Dodatkowo pedałuje się wydajniej. Gdy jedna stopa pcha pedał, druga jednocześnie ciągnie, co jest najbardziej odczuwalne podczas przyspieszania i na podjazdach. Mechanizmy zatrzaskowe są tak skonstruowane, że w awaryjnych sytuacjach noga najczęściej „sama” wypina się z pedału. Obawa czy nie poleci się na bok razem z rowerem, towarzyszy zazwyczaj na początku przygody z zatrzaskami. Ale nie ma się czym martwić. Większość pedałów ma możliwość poluzowania sprężyny regulującej, dzięki czemu wypinać się będziemy praktycznie bez użycia siły. O nauce jazdy z SPD napiszę osobny tekst (i pewnie nagram do tego wideo), natomiast tutaj podkreślę tylko, że na początku wystarczy poćwiczyć wpinanie i wypinanie na prostej, nieuczęszczanej drodze. A wyczucie przyjdzie bardzo szybko i powrót do zwykłych pedałów może okazać się niemożliwy :)

Pedały górskie SPD

W kolarstwie górskim oraz turystyce najpopularniejszym systemem zatrzaskowym jest SPD (Shimano Pedaling Dynamics), wprowadzone przez Shimano i używane również przez takie firmy jak Author, Ritchey, B’Twin, Wellgo, Xpedo, Exustar, Kross. Swoje systemy, niekompatybilne z SPD, produkują m.in. CrankBrothers, Time, Look. Producenci starają się, by sprzedawane przez nich pedały jak najszybciej oczyszczały się z błota, a jednocześnie były lekkie i wytrzymałe. Wiele modeli posiada ramkę, która zwiększa sztywność pedałów oraz stabilność stopy na pedale. Bloki (elementy, które przykręca się do buta) najczęściej są niewielkie i niedrogie. Tego typu pedały stosuje się nie tylko w MTB, ale także w turystyce, jeździe przełajowej, jeździe szosowej (tak, tak) czy do codziennego przemieszczania się. W swoim rowerze używam pedałów Shimano PD-M540. Na blogu porównałem je z modelem PD-M520, których używałem wcześniej przez wiele lat.

Pedały szosowe SPD

Jeżeli chodzi o pedały szosowe, mają one zupełnie inną konstrukcję niż górskie. Bloki są większe, dzięki czemu but trzyma się stabilniej, a moc przekazywana jest jeszcze lepiej. Wadą tego typu konstrukcji jest gorsze odprowadzanie błota, ale w końcu jeżdżąc rowerem szosowym, nie pakujemy się na taką nawierzchnię. Bardziej kłopotliwe jest także chodzenie w takich butach. Najpopularniejsze szosowe systemy zatrzaskowe produkowane są przez Shimano (SPD-SL), Time oraz Look. Inne firmy produkujące pedały szosowe to m.in. Mavic, VP, BBB, Kross, Ritchey, Wellgo, Xpedo.

Pedały turystyczne SPD

Jakie buty SPD kupić
Po lewej: górski blok SPD. Po prawej szosowy blok SPD-SL

W ofercie producentów pojawiają się także pedały, które nazywam turystyczno-miejskimi. Mają platformę, która ułatwia wpinanie, a dodatkowo stabilizuje stopę. Wiele modeli posiada zatrzaski tylko z jednej strony, dzięki czemu można wygodnie jeździć w zwykłych, cywilnych butach na przykład po mieście, a na dalsze wyjazdy zakładać buty SPD.

Rodzaje pedałów rowerowych SPD
Pedały MTB Xpedo M-Force / Pedały szosowe Look Keo / Pedały turystyczne Accent Sector

Ciekawe spojrzenie na kwestię wpinania butów w pedały, prezentuje firma Speedplay. W konkurencyjnych systemach, mechanizm wpinania znajduje się w pedałach, natomiast blok jest nieruchomy. W Speedplay’ach jest na odwrót, mechanizm wpinający znajduje się w bloku. Według producenta zbliża to stopę do osi pedału, a także poprawia możliwość ustawienia luzu roboczego. Niestety, tego typu bloki, ze zrozumiałych względów są droższe od konkurencyjnych rozwiązań. A także ze względu na swoją wielkość, jeszcze bardziej utrudniają chodzenie w butach (choć producent ma w swojej ofercie bloki, które sam nazywa „Walkable Cleats”, czyli właśnie umożliwiające chodzenie). Ciężko mi się wypowiedzieć jednoznacznie na temat tego rozwiązania, ponieważ nie miałem okazji go testować. Ale warto o nim wiedzieć.

Speedplay Pedały Pedals

Buty rowerowe SPD

Sam zakup pedałów zatrzaskowych (z blokami w komplecie) to jedynie połowa inwestycji. Musimy kupić jeszcze buty SPD, które będą miały w podeszwie specjalne otwory do przykręcenia bloków. Przy zakupie trzeba także pamiętać o tym, by buty pasowały do naszych bloków. W dużym uproszczeniu: do butów MTB nie zamontujemy bloków szosowych (z braku miejsca), natomiast do niektórych butów szosowych uda się zamontować bloki MTB, jeżeli tylko będą przygotowane dodatkowe otwory pod ten system. Warto przy zakupie dokładnie sprawdzić czy producent deklaruje kompatybilność butów, z systemem wpinania w naszych pedałach.

Zapraszam do obejrzenia odcinka Rowerowych Porad w którym opowiadam o butach i pedałach SPD. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

W tym wpisie temat butów SPD jedynie nakreślę. Więcej o tym typie obuwia napisałem we wpisie: W co się ubrać na rower? Buty rowerowe.

Buty górskie SPD

 

Jakie buty SPD kupić
Buty MTB SIDI Eagle

Podeszwa w tych butach posiada wypustki, które ułatwiają poruszanie się w terenie, jednocześnie chroniąc blok przed nadmiernym zużyciem. Niektóre modele umożliwiają także wkręcenie metalowych kolców. Podeszwa, w zależności od modelu, jest trochę bardziej miękka niż w butach szosowych, co ułatwia podbieganie, a także chodzenie. Choć spacerowanie w modelach wyczynowych i tak jest utrudnione. Tego typu buty, zwłaszcza niższe modele, są z powodzeniem używane również w turystyce rowerowej.

Buty szosowe SPD

Buty szosowe SPD
Buty szosowe Mavic Ksyrium Elite

Mają płaską i twardszą podeszwę, w porównaniu z butami MTB, dzięki czemu lepiej przekazują energię na pedały. Są dostosowane do bloków szosowych, ale zdarzają się modele, do których da się przykręcić także górskie bloki. Niestety przez duże bloki, które nie są niczym osłonięte, chodzenie w tego typu butach jest mocno utrudnione. Oczywiście da się, ale nie polecam tej formy aktywności, zwłaszcza na dalszych odcinkach.

Buty turystyczne (trekkingowe) SPD

Buty rowerowe do turystyki
Buty turystyczne Shimano SH-CT41

Występują w bardzo różnych odmianach. Jedne przypominają zwykłe, cywilne buty. Inne nadają się do turystyki górskiej i są wyposażone w membranę Gore-Tex. Typów takich butów jest sporo, producenci mogą puścić wodze fantazji jeżeli chodzi o ich wygląd. Mają dość miękką podeszwę, która umożliwia wygodne chodzenie. Najczęściej są wiązane, czasem z dodatkowym paskiem na rzep.

To najpopularniejsze typy butów, choć jest ich oczywiście więcej. W sklepach znajdziemy buty SPD triathlonowe, all-mountain, do BMX-ów, na siłownię czy nawet sandały SPD. Po więcej informacji na temat rowerowych butów, jeszcze raz odsyłam do tego wpisu.

Jakie buty i pedały kupić na początek? 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wpinaniem i nie masz sprecyzowanych wymagań, nie warto od samego początku pchać się w najdroższe rozwiązania. Przyzwoite pedały górskie kupi się za trochę ponad stówkę (np. Shimano PD-M520), szosowe za ok. 170 złotych (np. Look Keo Easy), a turystyczne za ok. 120 złotych (np. Accent Sector).

Jeżeli chodzi o buty, niekoniecznie trzeba stawiać od razu na produkty o wyrobionej marce. Oczywiście najbardziej polecałbym produkty Shimano, SIDI, Pearl Izumi czy Mavic (można takie znaleźć już od 200-250 złotych), ale tańsze buty można znaleźć chociażby w Decathlonie, gdzie modele przystosowane do SPD zaczynają się od 2000 złotych. Nie można się oczywiście łudzić, że to będą buty na lata, które po kilkunastu tysiącach przejechanych kilometrów nadal będą jak nowe. Takie buty sprawdzą się przy mniej intensywnej jeździe, bo jeżeli planujesz jeździć więcej, warto od razu kupić coś z trochę wyższej półki.

Ja moje Shimano SH-XC30 (tutaj znajdziesz kilka słów więcej na ich temat) mam już kilka lat. Używam ich głównie na asfalcie i mimo upływu czasu zachowują się bez zarzutu. Mimo tego, że jest to prawie najniższy model butów – ich jakość wykonania jest naprawdę bardzo dobra, jak dotąd nic się nie pruje, ani nie pęka. Jedynie wypustki na podeszwie gdzieniegdzie się trochę bardziej wytarły. W każdym razie jako uniwersalne buty sportowe na rower – polecam. Teraz w sprzedaży jest ich następca SH-XC31.

Czy warto jeździć w pedałach SPD?

To bardzo dobre pytanie, zwłaszcza w odniesieniu do osób, które jeżdżą amatorsko i dla własnej przyjemności. Z tym pytaniem jest trochę tak, jak z pytaniem o lusterko rowerowe. Ktoś w komentarzu do wpisu o tym czy warto jeździć z lusterkiem napisał, że Ci którzy nie mają lusterka, twierdzą, że nie jest im do niczego potrzebne. Natomiast Ci, którzy już spróbowali, najczęściej nie wyobrażają sobie potem innej jazdy. I podobnie, według mnie, jest z SPD. Jeżdżę już tak od 10 lat i gdy zdarzy mi się wsiąść na rower ze zwykłymi pedałami, czuję się dziwnie. Stopy spadają mi z pedałów i „czegoś” brakuje. Nie twierdzę, że nie udałoby mi się wrócić do kręcenia w zwykłych butach, ale szczerze mówiąc – wcale tego nie chcę :)

 

Inne wpisy o pedałach rowerowych:

1. Jak wymienić pedały w rowerze

2. Rodzaje pedałów rowerowych

3. Buty i pedały SPD

4. Czy można jeździć w zwykłych butach z pedałami SPD

5. Czy warto używać nosków w pedałach

6. Dlaczego niektóre nowe rowery nie mają pedałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

170 komentarzy

  • Jako że Nike to moja ulubiona marka sportowa, jestem ciekaw, czy są jakieś buty tejże firmy dedykowane dla rowerzystów?
    Tekst swoją drogą bardzo fajny.

  • Nike robi jakieś buty SPD:

    Ale z tego co widzę w Polsce za bardzo nie ma ich w oficjalnej sprzedaży niestety.

  • jezdze rowerem mtb ale zazwyczaj szosami – czy dobrym rozwiazaniem bylyby pedaly mtb – i buty szosowe??? (sa buty szosowe ktore pod ktore mozna podkrecic bloki SPD wiec mam takie wyjscie). prosze o porade….

  • Marcinie, musisz pamiętać o tym, że buty szosowe mają dużo twardszą podeszwę i chodzenie w nich jest utrudnione. Oczywiście wiele modeli można używać z pedałami i blokami SPD (warto to sprawdzić przed zakupem), ale sam się zastanawiam czy to dobre rozwiązanie.

    Najlepiej gdybyś sprawdził w sklepie jak Ci się chodzi w butach MTB i szosowych. Sama jazda lepsza będzie w butach szosowych – będą lżejsze i powinny być przewiewniejsze.

  • Ja bym dodał jeszcze do tego istotną według mnie kwestię wyboru odpowiednich bloków. Z pedałami Shimano SPD zazwyczaj kupuje się razem bloki jednokierunkowego wypinania np. SM-SH51. Otóż dla człowieka, który się uczy jazdy w SPD (szczególnie takiego w wieku 40+) a robi to rekreacyjnie, to nawet maksymalne poluzowanie wypinania prowadzi niestety do przykrych w konsekwencji upadków. Często zresztą mocno śmiesznych jak np. na promenadzie w Jastarni, gdzie jechałem z prędkością pieszego :-(( Nawyk wypinania przyjdzie pewnie z czasem. Na razie stwierdziłem, że nie będę się bał o możliwe kontuzje i kupiłem bloki wielokiernkowego wypinania SM-SH56. I nagle świat jest znów piękny. Zawodowcy oczywiście mnie wyśmieją, ale dla mnie – jeśli nie jeżdżę w zawodach – fakt czasem przypadkowego niepotrzebnego wypięcia zupełnie mi nie przeszkadza.

  • Witam, chciałbym zakupić buty na rower, chodzi mi o takie na zwykłe pedały, nie SPD. W butach chciałbym też móc chodzić, żeby w tym nie przeszkadzały. Z tego co Pan napisał buty trekingowe byłyby dobre? Jakie poleciłby Pan (oczywiście takie, z których zakupem nie ma problemów)?

    Do tej pory używałem zwykłych butów, ale to porażka, stopa strasznie się poci i w ogóle. Dobre byłyby właśnie trekingowe z cienką siateczką (czy coś w tym stylu – tak mi się wydaje).

    Pozdrawiam

    • Polecam Shimano jak na obrazku, dostępność bez problemu, chodzenie całkiem przyjemne i wygodne choć bloki szczególnie na żwirze czy małych kamykach trzeszczą

  • @robur – nie wiem jaki masz budżet na buty.
    Przyjrzyj się np. modelom Shimano:

    SH-MT23 – powinny być mocno przewiewne. Tym, że są pod SPD się nie przejmuj. Można w nich spokojnie jeździć mając normalne pedały.

    Albo model SH-CT45.

    Ja bym jeszcze na Twoim miejscu przemyślał sprawę pedałów SPD. Np. model Shimano PD-M324, można je kupić na Allegro od 120 zł. Ich plusem jest to, że mają z jednej strony zwykłą platformę.

  • Dzięki za szybką odpowiedź. Myślałem o wydaniu ok 200zł, ale zastanowię się też nad tymi drugimi butkami.

    Czy to prawda, że buty shimano należy kupować o numer większe niż ma się stopę? Tak gdzieś wyczytałem, nie wiem czy to prawda.

  • Buty najlepiej byłoby przymierzyć przed zakupem, ale zdaję sobie sprawę, że zimą może być z tym problem, bo w sklepach stacjonarnych nie ma szerokiej oferty.

    Najlepiej patrzeć na długość wkładki i pytać sprzedających o ich długość. Nie sugerować się tym co podaje producent w tabelkach.

    I absolutnie nie słuchaj mądrości, że trzeba kupować numer większe/mniejsze, bo to różnie bywa.

  • Cześć.
    Swojego roweru trekingowego używam jak kombiaka: na dłuższe wycieczki jak i po zakupy. Zastanawia mnie jak się zachowują pedały trekingowe, które wpinają się tylko z jednej strony. Czy nie wymaga to nadmiernej uwagi i kombinowania: chcę szybko ruszyć ze skrzyżowania a tu pedał się niepotrzebnie obrócił? I co wtedy?
    Czy nie lepiej się wówczas zdecydować na „cywilne” buty i górskie pedały?

  • Dobre pytanie – wydaje mi się, że wymaga to troszkę uwagi, ale pedały się same nie kręcą, więc jeśli się ich nie kopnie, to zostaną w dobrej pozycji :)

    Ja już bez SPD sobie nie wyobrażam jazdy i wolałbym dokupić drugie, bardziej cywilne buty z SPD.

  • Witam, mam pytanie. Potrzebuje butow na zajecia spinning na ktore chodze rekreacyjnie. Znalazlam buty do jazdy szosowej i zastanawiam sie czy jest mozliwosc przykrecenia do nich odpoiwednich blokow i korzystania z nich na zajeciach. Wiekszosc ludzi na spinningu ma buty z typu mtb stad moje pytanie. Model butow, ktory wpadl mi w oko to https://allegro.pl/buty-sidi-revolution-2-roz-40-855-i4029402693.html

  • Musisz się najpierw dowiedzieć z jakiego systemu wpinania, korzysta Twoja siłownia. Bo w tej chwili możemy sobie powróżyć ze szklanej kuli niestety :)

  • Pani w recepcji powiedziala ze „typowe spd” cokolwiek to znaczy…rozumiem ze chodzi o jakis konkretny model?

  • No to mówimy zapewne o SPD używanym zazwyczaj w butach MTB, choć i do niektórych szosowych da się założyć.
    Te buty, które podesłałaś się nie nadają.

    Musisz poszukać czegoś pod SPD (nie SPD-SL, bo to też pod szosowe bloki jest).
    Coś tego typu:
    https://allegro.pl/buty-shimano-sh-m120s-r-40-25-2cm-b32-i4031525286.html

  • Witam, dla prawie stu kilowego chłopa warto brać pod uwagę pedały SPD czy lepiej jeździć na zwykłych??

  • Hej, taka masa absolutnie nie wyklucza używania SPD, znam kilka osób które ważą w tych okolicach i spokojnie używają takich pedałów.

    Oczywiście myślę tutaj o pedałach z normalnej półki cenowej, nie ultra-lekkich zawodniczych pedałów, które wymagają jednak mniejszej wagi :)

  • Właśnie szukam butów i natknęłam się na ten artykuł. Mam rower KTM Ultra Fun i chciałam kupić buty, dojeżdżam trochę po asfalcie na trasy, ale głównie jeżdżę w lasach i górach. Trafiało mi się nieść rower po kamieniach lub w błocie i stąd muszę mieć buty, w których nie poślizgnę się w takich warunkach. Czy np. buty Shimano model: SH-WM40 mogę brać pod uwagę, czy lepiej nastawić się na buty turystyczne? Co wybrać?

  • Ja myślę, że ten model butów spokojnie da sobie radę. Piszesz o butach turystycznych, a właśnie model SH-WM40 to buty turystyczne. Oczywiście, jeśli wolisz coś bardziej agresywnego, trzeba by poszukać typowych butów MTB.

    Ale moim zdaniem do spokojniejszej jazdy, te będą wygodniejsze. Zwłaszcza przy ew. chodzeniu gdziekolwiek na pieszo.

  • Bardzo dobry tekst artykułu. Może tylko zabrakło akcentu, na konsekwencje jazdy w blokach. Ja je właśnie dokładnie poznałem (po 15 tys. km) gdy przelatywałem nad kierownicą w blokach 51 – czyli wypinających się w jednym kierunku. W każdym razie moje ścięgno Achillesa nie polubiło 51 i totalnie się zerwało.
    Z pełnym przekonaniem … jak już będę mógł usiąść na rower, założę 56, bo z bloków już nie zrezygnuję :-)

  • @Coronat
    Łukasz zapewne chwilowo nie odpowie, bo zajęty wracaniem do zdrowia, więc pozwolę sobie podpowiedzieć: SM-SH51 wypinają się tylko w jednym kierunku, a 56 są wielokierunkowe. Poszukaj więcej w sieci.

  • Ja również zastanawiam się nad butami i pedałami. Jeżdżę na rowerze crossowym. Do pracy się nim nie poruszam. Raczej jak czas pozwoli to po pracy lub na weekendzie. Odległości jakie pokonuje są różne w zależności z kim jeżdżę :-)

    Pytanie zasadnicze czy kupować buty turystyczne czy np mtb? Jakie pedały do tego? Jeżdżę 70% asfalt, 30% las, gruntówki, szutrówki. Będę wdzięczny za sugestie.

  • @Karol – jeśli chodzi o buty, to dużo zależy od osobistych preferencji. Buty turystyczne są wygodniejsze do chodzenia, ale jednocześnie mają trochę bardziej miękką podeszwę, co zmniejsza efektywność pedałowania.

    Z pedałami też jest zagwozdka. Czy mniejsze i lżejsze PD-M520 na dobry początek, czy na przykład coś z klatką, dzięki czemu będzie się dało jeździć czasami na rowerze w zwykłych butach (coś typu PD-M324).

    Nie ma jednej odpowiedzi, trzeba przejrzeć ofertę i dobrać coś pod siebie po prostu.

  • Trochę poczytałem więcej poszperałem i doszedłem do wniosku, że chyba zdecyduje się na buty typu mtb- bardziej mi się wizualnie podobają. Myślałem o proponowanych przez Ciebie ShimanoSH – M072 lub SH XC30, natomiast jeśli chodzi o pedały to dobre opinie czytałem o Shimano PD a530.

    Zależy mi właśnie, żebym mógł jeździć również w butach „cywilnych”. Teraz tylko pytanie czy opłaca się inwestować w pedały PD a530, czy może sprawić sobie wspomniane przez Ciebie PD-M324 lub PD-M520 tylko w tych ostatnich musiałbym zakupić nakładkę.

    • @Karol Ja jeżdżę obecnie w 530 a znajomy w 324, moja opina 530 ładniejsze i dużo lepiej czyszczą się z błota. Jednak ze względu na metalową ramkę kiedy się nie wpinasz, a jest mokro stopa potrafi się ześliznąć z pedała. Trzeba uważać zwłaszcza jak startujesz po postoju na światłach w deszczowy dzień.

  • Model A530 to bardzo ciekawy model, są bardzo ładne i wydaje mi się, że jakość wykonania będzie wyższa niż w M324.

    Ja miałem kiedyś M520, teraz mam M540 i zawsze jeżdżę w butach SPD. Ale szczerze mówiąc, gdybym miał jeździć też w normalnych butach, chyba i tak wolałbym M520 + nakładki. Są o wiele wygodniejsze, bo nie musisz się zastanawiać nad wpinaniem podczas jazdy.

  • Czyli w przypadku m520+nakladki moge wpiac buty z dwóch stron tj nawet po stronie gdzie są nakladki? Jeśli się mylę to wyprowadz mnie z błędu.

  • Raczej nie, bo te nakładki wpina się w pedały zamiast butów. Oczywiście pamiętaj, że to są rozwiązania zastępcze i jeśli planujesz dużo jeździć w zwykłych butach, to jednak lepiej jakiś z platformą dla normalnych butów.

  • Do buty marki Specialized, ale raczej już nie są produkowane. W każdym razie są na pewno nowe modele w sklepach internetowych i stacjonarnych.

  • Witam, mam taki problem, a mianowicie mam pedały marki Shimano PD-A516 których praktycznie nie mogę znaleźć na rynku :( ale problemem moim jest to, że nie wiem jaki buty będą pasowały do tych pedałów!! proszę o pomoc…

  • @Olek – hej, przyznam Ci się, że Google nie wyszukuje w ogóle takiego modelu. Czy dobrze go podałeś? Teoretycznie jeśli to jest standard SPD, to powinny pasować wszystkie buty zgodne z tym standardem, chociaż nie jest to w 100% pewne, bo w niektórych, z bardziej agresywnym bieżnikiem, może się zdarzyć sytuacja, że bieżnik będzie zaczepiał o pedał podczas wypinania.

  • Chciałbym zamienić noski na shimano spd-sl, czy są gdzieś dostepne komplety, czy też trzeba kupowac osobno? Przyznam, że to trochę idotyczne, że nie ma takich kompletów. Byłem na kilku stronach sklepów i wystarczy mi już tego denerwowania się, niedługo by zakupic koło, trzeba będzie klikać w każdą szprychę z osobna i dodawać ją do koszyka.

    • Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc „komplety”. Pedały zazwyczaj sprzedawane są w komplecie z blokami, a do tego trzeba dokupić buty. I to wszystko.

      Czasem można dostać zestaw buty + pedały, ale i tak najlepiej dobrać je sobie samemu.

      Ale tam nie ma żadnej filozofii i klikania, to tylko dwa elementy.

  • Dzień dobry
    Mam pytanie dotyczące pedałów SPD. Jeżdżę na rowerze Kross Hexagon F5 i chciałam do niego dokupić pedały Shimano PD-T420 Clic-R.

    Chciałam zapytać czy w ogóle taki zakup jest opłacalny i czy warto za taką cenę kupić te pedały.

    • Hej, są to pedały Shimano z systemem łatwego wpinania i wypinania Click’r. Mój tata ma podobne pedały (PD-T400) i sobie je chwali. Zwróć tylko uwagę na to, że te które pokazujesz mają wpinanie tylko z jednej strony. Ma to swoje plusy i minusy.

      Z jednej strony łatwiej jest jeździć w zwykłych butach, z drugiej zaś strony przy każdym ruszaniu może pojawić się problem, że będziesz nogą wyszukiwać „dobrej” strony pedału.

      Sam nie wiem co Ci doradzić, ale generalnie ten typ pedałów jest bardzo fajny. Ja już z SPD nie zrezygnuję :)

      • Dziękuję za odpowiedź. :) Chyba się na nie zdecyduję. Kross to mój jedyny rower, więc przy dobrej pogodzie na uczelnię podjeżdżam w zwykłych laczkach dlatego „dobra” strona pedału mi się przyda. Mam nadzieję, że nie będę żałować tego wyboru. :)

        • Na pewno będziesz zadowolona. SPD to naprawdę świetna sprawa, zwłaszcza na dalszych trasach.

  • Łukaszu, potrzebuję porady
    Im więcej czytam tym więcej nie wiem
    Jeżdżę głównie po szosie a rower to Kellys Cobe Night

    szukam w rozsądnej cenie butów i bloków
    Jeżeli możesz polecić kilka typów bądź co dla nowicjusza na początek będzie naj będę bardzo wdzięczny
    Wiele razy Twój blog już mnie ratował z opresji i bezsensownego wydawania pieniędzy

    • Witaj,

      jeżeli chodzi o buty, to mogę Ci polecić takie jakich sam używam :)

      https://roweroweporady.pl/buty-spd-shimano-sh-xc30-test/

      Z pedałów Shimano PD-M520 lub ewentualnie PD-M540, choć jeżeli nie jeździsz za często po błocie, to ja wybrałbym 520.

      https://roweroweporady.pl/?s=pd-m540

      • Łukaszu,
        Dzięki za porady! po kolejnej nocce czytając co i jak wybrałem pedały o których piszesz głównie ze względu na dodatkowe nakładki pozwalające jeździć bez butów a w wakacje takich wyjazdów mimo wszystko może mi się trochę zdarzyć
        Co do butów (nie mogę już znaleźć Twoich), zastanawiam się między SH-R065 a SH-R078
        te drugie mają 3 rzepy i teoretycznie powinny lepiej trzymać stopę…

        • Odnośnie moich butów to śmiało je jeszcze dostaniesz:
          https://www.ceneo.pl/Obuwie_rowerowe;0112-0;szukaj-sh-xc30+shimano.htm#pid=7269

          Ty widzę, że patrzysz na szosowe buty. Pamiętaj tylko, że do nich potrzebny jest specjalny adapter, żeby jeździć w butach SPD górskich. No i musisz się liczyć z tym, że bloki będą dość mocno wystawać z buta i chodzenie w nich nie będzie jakąś rewelacją.

          Cóż, coś za coś :) Szosowe buty są lżejsze od górskich.

          • Nie będę ukrywał, że głównie patrzę na cenę,
            nie miałem pojęcia z tymi adapterami, o żesz…
            XC30 zwróć uwagę dostępne są już tylko same małe rozmiary, 44 nie uświadczysz
            Łukaszu, znalazłem jeszcze SH-XC31 w cenie XC30
            proszę potwierdź, że będą bez problemu pasowały z PD-M520 bez adapterów a zamawiam na dniach

          • Tak, XC31 to następca XC30. Będą na pewno pasować bez żadnych adapterów. Wystarczy przykręcić bloki, które dostaniesz z pedałami i gotowe.

          • Na znanym portalu aukcyjnym XC30 dostępne za 240 zł z przesyłką. Rozmiary 42 do chyba 46.

          • Witam. Posiadam buty SH-MT23, czy pedały model SPD PD M520 będą ze sobą pasowały. Obecnie, preferuję bardziej drogi szosowe więc błoto raczej wykluczone. Rower jaki posiadam to MTB Giant Revel 0. Fajna stronka z dużą ilością ciekawych i przydatnych porad. Pozdrowionka

  • Cześć,
    przymierzam się do zakupu swoich pierwszych butów SPD. Pedały już kupiłem (M520), myślę że będą dobre.

    Teraz stoję przed problemem wyboru butów. Na oku mam 3 modele. Jeden jest to jakiś nie firmowy but: https://allegro.pl/rowerowe-buty-mtb-gorskie-vemont-spd-spining-42-i5202874329.html Wygląda trochę jakby miał się w niedługim czasie rozpaść, ale na plus przemawia to że ma klamrę.

    Drugie to Shimano MT34: https://allegro.pl/buty-turystyczne-spd-shimano-sh-mt34-czarne-42-i5268958351.html Z tego co czytałem, wiązane buty nie trzymają tak dobrze stopy jak buty z rzepami, no i sztywność podeszwy w tych butach to 3.

    Ostatnie buty to Shimano M065: https://allegro.pl/new-2015-shm065-buty-mtb-spd-shimano-sh-m065-r-42-i5246054431.html, te byłbym najbardziej skłonny wybrać, wskaźnik sztywności 5, 2 rzepy, wyglądają dosyć solidnie. Z tego co wiem, używałeś tego, lub bardzo podobnego modelu, jak Ci się sprawowały?

    Na buty mam przeznaczone około 250zł. Przeszukałem allegro i sklepy rowerowe i nie znalazłem nic konkretnego do 250zł, oprócz tych 3 modeli. Buty mają służyć do amatorskiej jazdy, nie startuję w żadnych maratonach, teren mieszany. Przy okazji, możesz mi powiedzieć do czego służą te 2 „wypustki” na czubku podeszwy buta? Pomaga to jakoś we wpinaniu buta czy coś?
    Pozdrawiam

    • Hej, PD-M520 to fajne pedały i będą Ci się dobrze sprawować. Wypustki o które pytasz to miejsce w którym można wkręcić kolce.

      Odnośnie butów, to faktycznie Vemonty wyglądają mało porządnie. Nie chcę wydawać wyroku, może są super. Ale ja dobrego doświadczenia z tego typu firmami nie miałem. Fajnie wyglądają, a potem dość szybko potrafią się rozejść.

      Jeżeli chodzi o kwestię czy buty turystyczne czy MTB, to już decyzja należy do Ciebie. W turystycznych łatwiej się chodzi, za to MTB lepiej będą trzymać stopę i podeszwa jest sztywniejsza co da ciut lepsze przeniesienie mocy na pedały. Czy warte tego? Nie wiem :) Ja jeżdżę w MTB i jestem zadowolony, mój tata w jakichś turystycznych SPD-kach i też jest zadowolony.

      Ja jeżdżę w modelu SH-XC30: https://roweroweporady.pl/buty-spd-shimano-sh-xc30-test/ Zależy jakiego rozmiaru szukasz, ale na Allegro są do kupienia od 220 złotych. Jeśli znajdziesz jakieś z trzema paskami to polecam, trochę lepiej trzymają stopę niż te dwupaskowe.

  • Witam. Mam pytanie Panie Łukaszu.

    Czy pedały PD-M520 ,M524 będą współpracowały z blokami wielokierunkowego wypinania SM-SH56??? Pytanie może banalne, ale wchodzę dopiero w świat spd.

    • Witaj,

      zawsze warto w Google wpisać model sprzętu z dopiskiem instrukcja, czasem udaje się coś znaleźć :)

      http://www.dobrerowery.pl/

      Tak, pedały PD-M520 będą działać z takimi blokami. A modelu M524 nie mogłem znaleźć, może o jakiś inny Ci chodziło?

  • Bardzo dobre porady,ja jestem po 40,kupiłem buty żeby można w nich normalnie
    chodzić i dokupiłem pedały z jednej strony wpinane,(KTM)pasują do koszulki,plecaka itp dlatego ta firma,nigdy nie jeździłem z blokami,jeżdżę dużo po
    górach,w trudnym terenie i nie tylko,zwyczajnie „boję się”…takie to już przyzwyczajenie…lecz w tym roku muszę się przełamać….panie Łukaszu,dobrze że
    udziela pan różnych porad,cennych i przede wszystkim „wyważonych”,ponieważ
    rower i jazda nim to wbrew pozorom „bardzo skomplikowana sprawa”.

  • Witam, zaczynam swoją przygodę z szosą, zastanawiam się nad pedałami i butami. Czy wybrać SPD czy SPD-SL, Look Keo Easy? Domyślam się że SPD-SL i Keo są kompatybilne ze sobą ale z SPD już nie, inna ilość i rozstaw śrub. W którą stronę iść?

    • Hej, teoretycznie naturalnym wyborem powinny być buty i pedały szosowe. Jedynym ich minusem jest to, że chodzenie w takich butach nie jest szczególnie wygodne. Jednak buty MTB są lepsze, ponieważ blok chowa się w podeszwie.

      Ale… jednak do jazdy typowo szosowej buty i pedały szosowe są bardziej naturalnym wyborem. Ja bym postawił na szosowy komplet, w końcu jak się jest na rowerze, to się dużo nie chodzi tak naprawdę :)

      • Też skłaniam się do szosowych. Kolejne pytanie dotyczy marki, dużo sprzętu z decathlon jest produktu własnego btwin. Od butów, pedalow i innych akcesoriów. Czy produkty btwin są dobrym rozwiązaniem dla amatora? Czy lepiej dopłacić do shimano, look dmt itp.

        • Nie mam większych doświadczeń z takim osprzętem od Decathlonu. Ja konsekwentnie trzymam się Shimano i od lat nie narzekam.

  • Mam dwie pary M520 i jedne M530. M530 są bez sensu bo udają że da się w nich jeździć w zwykłych butach pozorując platformę. Jest to nieprawda i jest to beznadziejny model dodający tylko zbędną wagę do zwykłego M520. W M520 jeżdżę od wielu lat i nic się z nimi nie dzieje. Z pewnością zaletą w porównaniu do droższych M540 jest możliwość odkręcenia ich zwykłym kluczem 15-tką. Jedyne na co należy zwrócić uwagę przy zakupie to kolor. Należy kupić srebrne bo farba z czarnych zejdzie momentalnie i nie będą wyglądać ładnie.

    Przydałyby mi się czasem jakieś dobre jednostronne SPD. Miałem kiedy Wellgo ale były to dziadostwo które szybko się rozpadło. Rozważam PD-A530 i PD-T780 ale są trochę drogawe. Ważne żeby nie miały idiotycznych ostrych ząbków poprawiających trzymanie buta którymi prędzej czy później walniesz się w goleń albo ją nimi poharatasz.

    A jeśli jesteśmy już przy butach do SPD to polecam proste Specialized MTB Sport na trzy rzepy. Nie ma się w nich co zepsuć, żadnych psujących się klamerek jak w wyższych modelach a są wygodne i przewiewne. Ostatnio kupiłem też na wyprzedaży Sandały SPD Exustar, model E-SS503 z częściowo zamkniętym przodem i szczerze polecam. Miałem kiedyś Shimano te co są tu na zdjęciu na dwa rzepy i nie dość że były ciężkie jak diabli to ciągle się przesuwał w nich język. Były beznadziejne.

  • Witam. Posiadam buty SH-MT23, czy pedały model SPD PD M520 będą ze sobą pasowały. Obecnie, preferuję bardziej drogi szosowe więc błoto raczej wykluczone. Rower jaki posiadam to MTB Giant Revel 0. Fajna stronka z dużą ilością ciekawych i przydatnych porad. Pozdrowionka

  • Szanowny Panie Łukaszu, chciałbym się dowiedzieć gdzie w Warszawie mogę zakupić buty rowerowe Shimano m087 oraz pedały z blokami Shimano m540? W zeszłym tygodniu odwiedziłem dwa sklepy stacjonarne Skleprowerowy.pl, ale niestety u nich „sezon zamknięty”. Chciałbym, póki nie przyatakuje zima, jeszcze pojeździć i potestować różnicę w jeździe w SPD-kach.

    • Cześć, dostępności produktów w sklepach stacjonarnych musisz sam poszukać. Telefon w dłoń i dzwoń po sklepach.

      Tu jest jeden sprzedający z Warszawy, ale chyba nie oferuje odbioru osobistego. Też musiałbyś przedzwonić i zapytać: https://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=shimano%20sh-m087&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-kpr-v4-uni-1-2-0907&city=warszawa

      Jeżeli chodzi o pedały, to ja bym nie latał za nimi po mieście, tylko zamówił przez internet. Dzień-dwa i będziesz miał je w domu.

  • Witam Panie Łukaszu!
    Chciałbym, aby poradził mi Pan odnośnie zakupu nowych XT 8000 lub 8020. W zasadzie decyzję już podjąłem, kwestia wyboru szerszej lub węższej platformy. Do nowego roweru dołączone były spd 505. Jeździłem pierwszy raz w tym systemie i w zasadzie wszystko było super, aż pod koniec wycieczki zaliczyłem dzwona i pewnie cudem tylko nogi w kostce nie skręciłem, chociaż i tak nieźle bolało. Mój kolega, który jeździ bardzo dużo polecił mi te XT twierdząc, że z pewnością buty podczas upadku by się wypięły i do kontuzji by nie doszło. Cena ujdzie. Jeżdżę amatorsko, ale dość dużo, na trasach warszawskiego Wawra – znane z Poland Bike Marathon. Pewnie w przyszłości będzie jakiś maraton. Nie nastawiam się jednak na walkę o podium z najlepszymi. Kolega nie powiedział niestety, które byłyby lepsze dla mnie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Artur Trześniak

    • Hej, szczerze Ci powiem, że jeżeli masz te pedały nowe, to ja bym je sobie jeszcze zostawił i tak szybko z nich nie rezygnował.

      Na każdym pedale masz dwie śrubki regulujące napięcie sprężyny. Poluzuj każdą, dzięki temu but będzie się szybciej i łatwiej wypinał. I wtedy pojeździj i zobacz jak to będzie z wypinaniem (oczywiście bez dzwonów :)

      Mi się nigdy nie zdarzyło, żeby but nie wypiął się z pedału, a miałem już kilka gleb (i to nie przez SPD).

      Natomiast jeżeli chodzi o pedały XT. Model M8000 określany jest jako XC, natomiast M8020 jako Enduro/Trial. Czyli ten drugi oferuje lepsze podparcie stopy oraz trochę łatwiejsze trafienie w pedał po wypięciu się z niego.

      Ciężko mi jednoznacznie doradzić, które pedały będą dla Ciebie lepsze. To nie jest tak, że jedne są lepsze, drugie gorsze. Powiem tak, jeżeli nie zależy Ci na masie pedałów albo często się z nich wypinasz, to moim zdaniem model z platformą może być fajniejszym rozwiązaniem.

      • Ten dzwon to pewnie kwestia pamiętania najpierw się wypnij, a dopiero się zatrzymaj. Całą 40 – prawie kilometrową trasę przejechałem bez wywrotki, ale wystarczył moment dekoncentracji prawie przed samym domem i bach… Śruby regulujące są odkręcone jeśli nie maksymalnie to prawie, no i się buty nie wypięły. Pech? Może i pojeżdżę jeszcze na tych dołączonych do mojego KTM. Jak sie nie pzewrócis to sie nie naucys – coś w tym jest. Generalnie wrażenia z jazdy na 29″ i spd bardzo pozytywne – aż chce się ścigać. Tak na marginesie KTM Aera ma świetną geometrię – jest chyba bardziej nawet zwrotny niż moja stara 26″. Polecam!

  • Niektóre buty nie mają z przodu i tyłu wypustek ułatwiających chodzenie. Idzie się wtedy do szewca i on przykleja za 20 zł. Nie polecam montowania systemu MTB do szosy – zapięcie jest przesunięte do przodu a powinno być jak najbliżej pięty

    • Jeżeli chodzi o ustawienie bloku w butach MTB, to zazwyczaj można to regulować przód-tył. Ale nie zgadzam się, że blok powinien być jak najbliżej pięty. Największy nacisk generujesz w okolicach poduszki pod dużym palcem. I w tej linii powinien być umieszczony blok.

  • Ja bym dodał jeszcze parę informacji do tego tekstu.

    1. Shimano produkuje trzy rodzaje bloków SPD. Dwa podstawowe to SM-SH51, najczęściej używany, z bocznym wypinaniem i SM-SH56 z wielokierunkowym wypinaniem. Ten ostatni jest polecany dla początkujących i dzieci. Są jeszcze egzotyczne bloki wielokierunkowe SM-SH52 pasujące tylko do niektórych rodzajów pedałów Shimano.

    2. Pedały MTB i turystyczne
    Podstawowe pedały PD-M520 (waga 380 gram) są przez niektórych opisywane jako zawodne. Użytkuję dwa komplety takich pedałów od wielu lat i nie miałem z nimi najmniejszego problemu. Są one trochę cięższe od PD-M540 (raptem o 30 gram) ale mają jedną zdecydowaną przewagę polegającą na tym że można je odkręcić zwykłym kluczem piętnastką. Podczas gdy do M540 potrzebny jest klucz imbusowy przez co ich odkręcanie jest bardzo upierdliwe. M540 kosztują blisko dwa razy tyle co M520 co uważam za różnicę kompletnie nieuzasadnioną.

    Ciekawe i bardzo uniwersalne są pedały jednostronne, gdzie z jednej strony jest SPD a z drugiej platforma. Shimano ma fajne pedały PD-A530, o wadze 380 gram. Z jednej strony jest aluminiowa platforma z wypustkami poprawiającymi przyczepność. To są bardzo fajne pedały, które od jakiegoś czasu użytkuję. Podobnie jak M520 można je wkręcić i wykręcić kluczem piętnastką. Są przydatne np. w rowerze, którym czasami jeździmy na szosie w butach SPD a czasem chcemy na szybko wyskoczyć np. do sklepu w zwykłych butach. Poprzednio próbowałem do takiego celu zastosować pedały PD-M530. Nie dość że więcej ważą, 455 gram, to jeszcze absolutnie nie nadają się do jeżdżenia w zwykłych butach i oceniam je jako kompletną porażkę i absolutnie odradzam ich zakup. Nieźle wyglądają też jednostronne pedały PD-T420 o wadze 418 gram z aluminiową platformą.

    Wśród osób ścigających się w maratonach MTB/XC popularne są pedały firmy Crank Brothers nazywane ubijakami ze względu na ich kształt podobny do ubijaczki kuchennej do robienia piany. Ze względu na kształt nie zapychają się błotem, umożliwiają czterokierunkowe wpinanie się i zbierają bardzo dobre recenzje. Bloki do nich nie są kompatybilne z SPD.

    3. Pedały szosowe
    Wśród warszawskich amatorów jeżdżących na szosie królują dwa standardy: Look Keo i Shimano SPD-SL. Sam jeżdzę w Look Keo dlatego że dostałem je razem z moją pierwszą szosówką. Z opinii wynika że bloki SPD-SL są bardziej wytrzymałe (potwierdzam że plastikowe bloki Look Keo niszczą się bardzo szybko), łatwiej jest się wpiąć w porównaniu do Look Keo natomiast gorzej jest się wypiąć. Sam miałem niejednokrotnie problem z wpięciem się w pedały Look Keo Easy bo czasami, szczególnie przy podniszczonych blokach, trudniej trafić w wiązanie. Ze względu na kształt bloków ciężko w nich chodzić i bardzo łatwo jest wywrócić się na śliskich schodach. Dlatego do jazdy zimą kupuje się bloki pokryte gumą zapobiegające pośliźnięciu się. Look oferuje bloki które mają trzy rodzaje luzu więc stosunkowo łatwo jest dobrać optymalne rozwiązanie. To samo oferuje Shimano. Natomiast niewątpliwie transfer mocy w porównaniu do bloków SPD MTB/turystycznych jest znacznie lepszy co nawet taki amator jak ja, natychmiast odczuwa. Jak mam przed sobą ostry trening w grupie to biorę bardzo sztywną szosówkę z pedałami Look Keo i butami szosowymi. Jak jadę na lekki trening czy wyjeżdżam z kolegami w góry to biorę wygodniejszy rower z pedałami i butami SPD typu MTB ze względu na to że można w nich praktycznie normalnie chodzić.

    • Dzięki za wyczerpujący komentarz. Odniosę się do kilku kwestii:

      2. Miałem 520 przez kilka lat i u mnie sprawowały się świetnie. Choć nie jeździłem z nimi za często w błocie. Problem z nimi jest taki, że potrzebny jest specjalny kluczyk, aby je rozebrać. A 540 można rozebrać zwykłymi narzędziami. Taki drobiazg, ale upierdliwy, jak się takiego kluczyka nie ma pod ręką :)

      I 540 nie kosztują dwa razy tyle. 520 ok .100 zł, 540 ok. 160 zł. Czy warto dopłacać? Sam bym się zastanowił. Zresztą na blogu jest test porównujący subiektywnie oba modele :)

      • Może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób można wykorzystać czterostronność mechanizmu w Crankach? Jaka to zaleta? :)
        Czy zwykły dwustronny mtb, czy Crank, by się wpiąć mechanizm wpięcia musi być równolegle lub pod pewnym kątem w stosunku do podeszwy/bloku. Nie pamiętam by zwykły pedał spd ustawił mi się „na sztorc”, ponieważ tylko dotykając go butem zmusza się go do ustawienia do pozycji wpięcia.
        Co do zalet 540tek to wiele osób podaje możliwość serwisowania/otwierania mechanizmu łożyskowania bez specjalnego dedykowanego klucza. Do minusów – może estetycznych ale jednak – zaliczę kiepski, podatny na rdzewienie materiał sprężyn i mechanizmu wpięcia w 520tkach.
        520tki ze względu na swoją popularność można kupić używane w bardzo dobrym stanie za niewielkie pieniądze. Wiele razy spotkałem oferty allegro za kilkadziesiąt zł, z minimalnymi śladami wytarcia, co w przypadku pedałów mtb jednoznacznie wskazuje na ich stan.
        Nigdy nie rozbierałem 520tek (serwisowo/zlecenie klientom się to nie opłaci) więc nie wiem jak są uszczelnione, trwałość łożysk – płynność obrotu – nie jest rewelacyjna już po dosyć krótkim czasie użytkowania. Nie pamiętam jednak by kiedykolwiek ktoś zgubił korpus pedału, który spadł z osi – w przypadku produktów np vp zdarza się to.

        • Cranki powinny szybciej oczyszczać się z błota. Odnośnie wpinania, to czterostronny mechanizm powinien ułatwić wpinanie, ponieważ masz większą szansę, że się to uda, bez ustawiania pedału w odpowiedniej pozycji. W jeździe terenowej może to mieć spore znaczenie.

    • Co do cranków, to nie tyle co są podobne do ubijaczki, a model do xc nazywa się nawet trzepaczka do jajek (eggbeater). Warto też wspomnieć, że zgodnie z instrukcją, pedały CB powinny być serwisowane raz w miesiącu.

  • jestem właścicielem wysokiego podbicia. czy ktoś może polecić sprawdzone buty SPD na rzepy radzące sobie z tą przypadłością?

  • Szukam butów typowo pod maratony jednak nie wiem na co się zdecydować budżet do 350. Zależy mi na to żeby były to buty firmy Shimano i miały klamrę. Myślałem o Shimano sh-m087 ale to dosyć stary model co byś mi polecił jestem kompletnie zielony w temacie nigdy nie jeździłem na spd. Dziękuje za pomoc

    • Czy to starsza kolekcja czy nowsza, podejrzewam, że konstrukcja tych butów jest podobna. Shimano nic rewelacyjnego w nich nie odkryje :)

      Z dostępnych butów widzę albo SH-M089: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-sh-m089;0192;n400.htm#crid=51860&pid=7269

      Choć Shimano pozycjonuje je bardziej jako buty Trialowe niż XC, a różnica tkwi głównie w innym bieżniku na podeszwie.

      Natomiast Shimano do XC pozycjonuje np. Shimano SH-XC31:
      https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-sh+xc31;0192;n400.htm#crid=51860&pid=7269

      Ale (mam SH-XC30) ten model nie ma klamry, która przy maratonach może się przydać. Do jazdy taka jak moja nie jest potrzebna, ale przy dynamicznych akcjach przydałaby się.

      Z klamrą + możliwością wkręcenia kolców są SH-XC51, ale już wykraczają poza Twój budżet o 70 złotych.

  • MAM BUTY TREKKINGOWE SHIMANO OD JAKIEGOŚ CZASU PRAWY TRZESZCZY JAK CHOLERA PRZY KAŻDYM NACIŚNIĘCIU, REGULACJA NIC NIE POMAGA MOŻE ROBIĘ COŚ NIE TAK POMOCY

    • Hej,
      ale trzeszczy przy chodzeniu, przy pedałowaniu, przy wpinaniu? Jakie pedały? Nowe? Używane? Z jakim przebiegiem? Może to w pedale coś trzeszczy.

  • Gdyby ktoś się zastanawiał czy warto inwestować w buty specjalnie na szosę gdy ma się buty MTB odpowiadam: NIE.

    Kupiłem cały zestaw szosowy a dopero potem MTB do przełajowego i poczułem się wykulany przez maszynę marketingową.

    Nie ma odczuwalnej różnicy w jakości jazdy a za w butach szosowych chodzenie jest idiotycznie niewygodne. O ile ktoś się nie ściga naprawdę poważnie to noszenie butów szosowych wg. mnie jest udawaniem kolarza i nic nie wnosi do jakości wysiłku.

    • A nie odczuwasz różnicy pomiędzy jazdą z pedałami SPD, a SPD-L, które mają większą platformę?

      • Nie testowałem na tych samych butach, a jedynie przełaj SPD vs szosa SPD-SL. Obuwie podobnej sztywności (Mavic Pulse MTB vs Shimano R078 Road). Nawet po 120 kilometrach po lesie i ścieżkach nie odczułem problemów.

        Na przełaju wprawdzie wysiłek jest innego rodzaju, mniej jednostajny, no i pozycja jest trochę inna.

        Nie zmienia to faktu, że o ile się nie ścigamy lub nie jeździmy bardzo ostro to szosowe buty to strata pieniędzy.

        Myślę o tym za każdym razem gdy próbuję się wpiąć po wdepnięciu w błoto, piasek albo po prostu jak chcę połączyć rower szosowy z jakimś krótkim podejściem :D

        Jeśli nie potrzeba to lepiej upraszczać sobie życie i mieć mniej przedmiotów na utrzymaniu.

      • Po kolejnym roku jeżdżenia mogę stwierdzić z dużą pewnością że nie czuję żadnej różnicy jak chodzi o wygodę / wysiłek.

        Daje się jednak zauważyć, że buty / pedały typowo szosowe lepiej trzymają stopę pod konkretnym kątem, a więc połączenie wydaje się sztywniejsze przy nacisku stopy. No i tyle w sumie :)

  • Rowerem zdarza mi się jeździć do pracy głównie po Łodzi, w weekendy po terenie a przede wszystkim razem z kolegami po Polsce. Kilka razy do roku organizujemy sobie 3 dniowe wypady po naszych Krajobrazowych Parkach Narodowych. Przy okazji takich wypadów staramy się zobaczyć lokalne zamki, bunkry itd. Czy dla takiego sportu jak wymieniłem wyżej jest sens przesiadać się na SPD ? Wstępnie upatrzyłem sobie zestaw pedały M520 + buty SH-XC31. Mam obawy co do butów czy do takiej turystyki nie będą trochę za sztywne głównie przy chodzeniu po bunkrach itp. Patrzyłem też na modele z serii SH-MT ale nie podoba mi się ich wygląd jednak na pewno byłyby najwygodniejsze. Może wystarczającym rozwiązaniem dla mnie byłyby pedały typu Click’R w połączeniu np. z butami SH-CT45 – czy tylko klasyczne SPD ? Naczytałem się dużo, ale i dużo mam wątpliwości. Proszę o jakąś wskazówkę lub podpowiedź.

    • Hej, sam mam model SH-XC30, to poprzednik XC31. To nie są buty typowo turystyczne, ale sporo w nich chodziłem i źle nie jest. W góry czy na kilkunasto kilometrowy spacer bym się w nich nie wybrał. Ale tak żeby przejść się po bunkrach, dają radę.

      SH-CT45 będą na pewno wygodniejsze, mają bardziej miękką podeszwę (3/11). XC31 mają ciut twardszą (5/11).

      Same pedały typu Click’R, to po prostu SPD, ale które łatwiej się wpina i wypina. Mój tata takie ma i z tego co pamiętam, udało mi się w nie wpiąć w moich butach. Może nawet bloki są te same :) a różnią się samym mechanizmem. Nie wiem, trzeba byłoby poszperać i sprawdzić. W każdym razie jak dla mnie te Click’R to trochę przerost formy nad treścią, bo w zwykłych, przynajmniej ja, nie mam najmniejszych problemów z wpinaniem czy wypinaniem. Ale spoko, marketing musi działać :)

      Także ja Ci nie powiem, czy XC31 będą wygodne do turystyki pieszej. Jak dla mnie tragedii nie ma, połazić można, byle nie bardzo, bardzo daleko :)

      • Ponieważ naczytałem się o wywrotkach przez pedały SPD ostatecznie ze strachu kupiłem Click’R-y i do tego buty SH-CT45. W zestawie przejechałem 1000km w tym wyprawa z sakwami i plecakiem przez piachy i błota. Jeżeli chodzi o pedały nie ma się czego bać, nie zaliczyłem ani jednego upadku, po pierwszych godzinach wypinanie wchodzi w nawyk i poprostu robisz to. W Click’R nie trzeba dużo aby się wypiąć niemniej jednak przypadkowe wypięcie jeszcze mi się nie zdażyło (trochę żałuję, że nie kupiłem odrazu zwykłych SPD). Co do butów jak dla moich potrzeb idealne, spokojnie można w nich buszować pieszo, czy wdrapywać się po ruinach. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z przesiadki na buty zatrzaskowe. Podczas 3 dnia wyprawy terenowej miałem jeszcze duży zapas sił na dalszą jazdę co nie zdażało się podczas obuwia klasycznego. Ważne też jest prawidłowe ustawienie bloków w butach, wtedy nic nie drętwieje i nie bolą np kolana.

  • Witam, Panie Łukaszu a co sądzi Pan o butach Shimano SH-MT44? rozumiem że SH to oznaczenie na buty a co oznacza reszta? Jak poznać do czego buty są przeznaczone?

    • Cześć, skrót MT wziął się od Mountain Touring, czyli od turystyki górskiej. MT44 i cała seria MT, to buty w których można w miarę wygodnie chodzić, ponieważ podeszwa nie jest tak twarda, jak w butach sportowych. Poza tym to po prostu buty turystyczne, z miejscem do przykręcenia bloków SPD. Będą nadawały się do uniwersalnej jazdy, po asfalcie, w lekkim terenie i do chodzenia. Mój tata ma któreś buty z tej grupy i po prostu używa ich na co dzień na rowerze, gdzie tylko nie jedzie.

      • Dziękuję za informację. Właśnie planuje zakup swoich pierwszych spd-ków (do tej pory jeździłem w noskach wiec swoją porcje upadków zaliczyłem i liczę na bezproblemową przesiadkę ;D). Jeżdżę główne po mieście po ścieżkach rowerowych rowerem mtb (50-100 km) i w sumie nie potrzebuje butów do chodzenia ale przyznam że SH-MT44 podobają mi się wyglądem (niebieskie). Czy to będzie dobry wybór czy może zastanowić się nad czymś bardziej sztywnym „szosowym”??? Pozdrawiam

        • Ja mam buty SH-XC30 (jest też następca SH-XC31):
          https://roweroweporady.pl/buty-spd-shimano-sh-xc30-test/

          I bardzo je sobie chwalę, bo nie są to zawodnicze buty, czyli można w nich też jako tako połazić trochę, a podeszwa jest sztywniejsza niż w butach turystycznych i but jest lepiej dopasowany do stopy.

          Ale jakie wybrać, tego Ci nie powiem, bo to każdy musi sam zdecydować. Najlepiej wybrać się do sklepu i poprzymierzać różne modele.

  • Łukaszu zamierzam sobie kupić

    Buty SPD Northwave Scorpius 3S I chciałbym dobrać jakieś pedały spd do tych butów. jeśli chodzi o buty i pedały spd to w tym temacie jestem zielony, większość osób sobie chwali takie rozwiązanie. Moje pytanie dotyczy czy te buty wystarczą mi na kilka sezonów czy są trwałe, mam okazję kupić je za 240zł i jakie do tych butów, polecasz mi pedały, i tak myślę z platformą czy bez. czy ewentualnie nakładki dokupić, bo w cywilnych też będę jezdził obuwiach. pozdrawiam Piotr

  • Łukaszu zamierzam sobie kupić

    Buty SPD
    Northwave Scorpius 3S I chcuiałbym dobrać jakieś pedały spd do tych
    butów. jesli chodzi o buty i pedały spd to w tym temacie jestem zielony,
    większość osób sobie chwali takie rozwiązanie. Moje pytanie dotyczy czy
    te buty wystarczą mi na kilka sezonów czy są trwałe, mam okazję kupić
    je za 240zł i jakie do tych butów polecasz pedały i tak myślę z
    platformą czy bez czy ewentualnie nakładki dokupić bo w cywilnych też
    będę jezdził obuwiach, pozdrawiam :)

    • Cześć, Northwave to porządna marka, żaden no-name. Tego modelu konkretnie nie znam, ale ja bym się nie bał o jakość. A czy na kilka sezonów? Kochany, niektórzy w kilka miesięcy potrafią każde buty zajeździć :) Wszystko zależy od intensywności i warunków w jakich będziesz jeździć. Ale do typowej jazdy to spokojnie starczą na dłużej.

      Jeżeli chodzi o pedały, to platforma daje trochę więcej stabilności, więc jeżeli nie zależy Ci na masie, to weź z platformą. Zerknij np. na model Shimano PD-M530:
      https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-shimano+pd-m530;0192;0112-0.htm#crid=69601&pid=7269

      Tylko nie wiem czy na takie pedały kupi się nakładki. Jeżeli nie, to w takim razie polecam model PD-M520.

      • Mi się też tak wydaję chodz marki nie znam ale kto pyta nie błądzi ;) cena tych butów katalogowo jakieś 450zł, zgadzam się że można i wykończyć buty w parę miesięcy w zależności jak kto jeżdzi, mi to posłużą do normalnej jazdy. wyczytałem ze jak są z platformą to jest wpinanie jedno stronne jak to z tym jest Łukaszu? czytałem ze te bez platform jest dwustronne wpinanie, jeżeli te bez platform są dwustronne wpinanie to zdecyduje na te shimano PD-M520 ewentualnie dokupię nakładki dzięki za pomoc. ;)

        • Nie, nie, to nie jest tak. Są pedały z wpinaniem jednostronnym (z drugiej mają wtedy płaską platformę do jazdy w zwykłych butach), ale są też pedały z platformą, które są wpinane z dwóch stron.

          Najlepiej upewniać się w tej kwestii na stronie: https://bike.shimano.com/
          I na stronach sklepów, bo zazwyczaj jak jest wpinanie jednostronne, to pokazują to na zdjęciach.

          • Aha to już teraz wiem, to tego to nie wiedziałem, ale przemyślałem Łukaszu tak myślę chodz bym nawet kupił z platformą z
            jednostronnym wpinaniem odpada podczas jazdy jest to uciążliwe z racji
            tego że trzeba patrzeć żeby się wpiąć a z dwustronnym to i tak muszę
            dokupić nakładki żeby jeżdzić w normalnych butach to tak na ludzki rozum te bez platformy wydaję się lepsza opcja i też nakładki muszę dokupić ale dokupię i będzie ok. dzięki Ci bardzo za poradę. :)

  • Witam ! Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze butów spd do mojej kolarzówki. Jeżdżę ok. 3 razy w tygodniu po ok. 50 km lub więcej. Z tego co się dowiedziałem najlepiej kupić buty z klamrą lecz chciałbym zmieścić się w 300 zł. Kolejnym problemem może być rzadki rozmiar bo co najmniej 48 ( wiadome inna firma inne rozmiarówki ale mam stopę mniej więcej 31 cm). Najlepiej żeby to były buty MTB lub szosowe. Pozdrawiam.

    • Cześć, na Allegro znajdziesz buty np. Shimano z klamrą, w rozmiarze 48 i do 300 zł:
      https://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&price_to=300&string=buty+shimano+48&bmatch=base-relevance-popul-uni-1-3-0408

      Jest to model SH-M089 (MTB). Szosowych z klamrą w tej cenie nie widziałem, ale są z trzema rzepami. Moim zdaniem do jazdy po asfalcie w zupełności to wystarczy (model SH-R078).

  • Przeczytałem tekst i chyba większość komentarzy. Kusi.
    Zastanawiam się tylko, obecna masa to ~ 125kg. Powinienem zwrócić jakoś szczególnie uwagę na wybór pedałów właśnie przez pryzmat wagi?

    • Nie, taka waga nie będzie stanowiła problemu dla SPD-ków. Jedynie nie kupowałbym najtańszych butów za 100 zł, bardziej skierowałbym się ku porządniejszym firmom, chociażby Shimano.

  • Witaj, mam w rowerze pedały xt pd t780, czy buty sh xd-31 będą pasować i czy ewentualnie buty szosowe rownież , zaczynam przygodę z spd , w zeszłym roku miałem złamane ręce i chcę na początek spróbować jazdy na platformie, moze podaj przykład butów szosowych ,które będą pasować jeśli to możliwe. Pozdrawiam

    • Cześć, buty Shimano SH-XC31 na pewno będą pasować. Jeżeli chodzi o buty szosowe, to stosuje się adapter, który umożliwia założenie bloków SPD do buta szosowego: https://www.ceneo.pl/Pedaly_korby_i_lancuchy_rowerowe;szukaj-SM-SH40+adapter#crid=72993&pid=7269

  • Hej, dobre pytanie. Zastanawiam się, po co są tam te wygięte blaszki na dole. Ale ja się nie znam na vintage :)

    • Teoretycznie powinny pasować każde pedały z systemem SPD. Niedawno wpinałem się w taty pedały, który ma właśnie turystyczne w systemie SPD Click’R i nie było problemu.

  • Mega naszpikowany informacjami wpis! Dzięki, dzięki! Kuszą mnie ceny na bikestacja.pl (min. buty SIDI) i sam nie wiem, co wybrać, ale ten artykuł mi wiele wyjaśnił. Supersztos! ;P

  • Cześć. Nabyłem sobie buty Giro Junction, notabene bardzo komfortowe i pedały Shimano M-324. Różnica odczuwalna od samego początku, szczególnie przy podjazdach. Niestety zaczynam odczuwać małą traumę, bo dwie pierwsze wycieczki, nie licząc przejażdżek dla oswojenia się z nowością, zakończyły się spektakularnymi upadkami. Rozdarte siodełko i grip, pęknięta szybka w telefonie, a kolana ze strupami, jak u siedmiolatka. Po każdej jeździe musiałem sobie zrobić tygodniową przerwę, ze względu na obolałe kulasy. Przyznaję, przeszło mi przez myśl, żeby wrócić do starych pedałów, ale przecież ludzie jeżdżą i żyją… Będę próbował dalej, jestem uparty, ale może mógłbyś udzielić kilku wskazówek.

    • Cześć, widocznie za krótko przechodziłeś etap przyzwyczajania się.

      Na każdym pedale znajdziesz śrubkę, którą reguluje się napięcie sprężyny. Poluzuj je prawie na maksa, dzięki temu będziesz mógł łatwiej wpinać się i wypinać z pedałów.

      Jeżeli jeszcze nie wyrobiłeś w sobie 100% nawyku wpinania i wypinania, zacznij jeździć gdzieś na pustej, bocznej drodze i co chwila ruszaj wpinając się i zatrzymuj się – wypinając. Do bólu (ale nie od przewrotki oczywiście).

      Ja już nie pamiętam zbyt dobrze mojej nauki jazdy w SPD, bo to było lata temu. Ale na pewno nie wywaliłem się ani razu. Właśnie dzięki temu, że poluzowałem sprężyny i sporo czasu poświęciłem na przyzwyczajanie się.

  • Mam pytanie i może będziesz w stanie mi pomóc. Otóż postanowiłam kupić mężowi w prezencie świątecznym buty rowerowe typu spd, ale niestety nie znam się zbytnio na tym i wolę skorzystać z profesjonalnej porady zanim coś wybiorę i pomyślałam, że może będziesz mi w stanie pomóc? Jeśli chodzi o budżet to zakładam zakup butów do 500 zł max. Mąż robi w miesiącu średnio 300-350 km, ale potrzebuje butów, w których będzie mógł też chodzić, bo często na rower zabieramy nasze dziecko. Obecnie jeździ w butach specialized model expert, z których był zadowolony Będę wdzięczna za wszelką pomoc. Pozdrawiam, Natalia

    • Hej, a to są buty górskie czy szosowe? Jeżeli szosowe, to raczej nie kupi żadnych butów, które nadawałyby się do chodzenia na dłuższą metę.

      Jeżeli są to buty i pedały górskie, to warto zerknąć w stronę butów trekkingowo-cywilnych, które najlepiej nadają się do chodzenia. Na przykład Shimano SH-MT54: https://www.ceneo.pl/Obuwie_rowerowe;szukaj-sh-mt54#crid=98983&pid=7269

        • Czyli bloki ma szosowe? Takie duże, plastikowe: https://goo.gl/aS9T4F

          Jeżeli tak, to ja nie znam butów, do których da się przymocować takie bloki, a które będą jednocześnie zagłębione w podeszwie, tak aby dało się w nich chodzić.
          Poszperałem trochę w internecie i nie mogę takich nigdzie znaleźć. Taki urok typowo szosowych butów.

          • Jeśli chodzi o pedały są metalowe tego typu co Pedały MTB Xpedo M-Force (nie ten model). Niestety zdjęć butów nie mogę tutaj przesłać więc wysłałam na maila.

          • Na przyszłość, gdy dodajesz komentarz, na dole po lewej stronie jest przycisk do dodawania zdjęć :)

            W takim razie, są to buty górskie, z górskimi blokami. Czyli nie będzie problemu z zakupem butów, w których będzie się dało całkiem wygodnie chodzić. Blok jest tam schowany bardziej w podeszwie, a sama podeszwa jest bardziej miękka niż w typowych sportowych butach. Zerknij na te Shimano, które Ci podałem wcześniej :)

            https://uploads.disquscdn.com/images/34face5f2fa06e3475a1be617eb1b42449fc10061a5580a5289f5324ee3362de.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/e2adf1e21c2b50654d3e345b4a86fcfd86cd91045452f657353cfceb8f5844ab.jpg

          • Próbowałam załączyć tak zdjęcie, ale jak widać blondynkę to przerosło :) Zastanawiam się tylko czy sznurówki nie będą przeszkadzać?

          • Tego typu buty mają sznurówki, mam wrażenie z dwóch względów. Po pierwsze wyglądają bardziej cywilnie, po drugie, mimo, że sznurówki trochę gorzej trzymają buty na stopie, niż rzepy, to są bardziej elastyczne. I przy chodzeniu będą lepiej dopasowywać się do stopy, dadzą jej po prostu trochę luzu.

            Ale jeżeli chodzi o kwestie wizualne… Wiesz, ja bym po prostu pogadał z mężem co myśli o takich butach. Wbrew pozorom, faceci też patrzą na wygląd chociażby ciuchów :)

          • Witam.
            Kupiłem kilka miesięcy temu mój pierwszy rower szosowy Cannondale Sinapse 2106 105 Carbon. Zastanawiam się nad rodzajem butów i pedałów do mojego roweru.
            W ostatnie trzy miesiące zrobiłem ponad 1000km i będę chciał sukcesywnie jeżdzić coraz więcej.
            Jazda po trasach rowerowych w mieście i czasami po za miasto.
            Jaki typ butów kupić?
            Mieszkam na czwartym pietrze:)
            Z góry bardzo dziękuje.

          • Cześć, większość wkręconych w jazdę szosową powie Ci, żebyś wybrał buty i pedały szosowe. I jeżeli tylko nie chcesz w tych butach szczególnie daleko chodzić, to moim zdaniem to będzie najlepsze rozwiązanie.

            Ale są i tacy, którzy do roweru szosowego zakładają buty i pedały MTB. Z różnych względów. Takie buty zazwyczaj umożliwiają przejście trochę dalej niż kilkanaście kroków w całkiem wygodny sposób. No i jeżeli masz jeszcze rower górski, to możesz używać tych samych butów w obu rowerach.

            Trzecie rozwiązanie, to zakup pedałów do których wpina się górskie bloki, ale są jednostronne i wyglądają bardziej opływowo: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-shimano+pd-a600;0192;0112-0.htm#crid=101958&pid=7269

            I do tego buty MTB, które hmmm… są nadal butami górskimi, ale stylem trochę (podkreślam – trochę), przypominają te szosowe: https://www.ceneo.pl/Obuwie_rowerowe;szukaj-buty+shimano+xc7;0112-0.htm#crid=101958&pid=7269

          • Sedeczne dzięki.
            Buty które chce kupić to Bontrager Cambion,sztywność tych butów to 12 w skali do 14 także powinny być ok.

  • Powiem Ci tak – nie mam aż tak dużego doświadczenia, jeżeli chodzi o buty różnych marek. Generalnie warto postawić na markowe buty, a Bontrager, czyli marka Treka, zdecydowanie do takich należy. Ale opinii o samych butach, musisz już szukać u ich użytkowników czy testerów.

  • Kiedyś bardzo , bardzo dawno temu , mając Huragana a potem Jaguara / czy ktoś to pamięta/ używałem nosków z paskiem a buty ” kolarskie ” miały specjalny rowek tak by pedał bym mocno osadzony do tego mocne zaciśnięcie paskiem . But trzymał jak diabli a wypięcie nie było takie proste . Ale to było 40 lat temu . Dziś mam znowu ochotę na spróbowanie czegoś nowego , dlatego mam pytanie . jaki zestaw buty i pedały spd. Szosa , ścieżki , szutr . / rower crossowy/ . Może w wersji z platformą i bez ?
    Czy takie będą ok ? https://allegro.pl/buty-rowerowe-mtb-spd-shimano-sh-xc31-biale-44-i6694785369.html

    • Cześć, to są bardzo fajne buty, sam mam jego poprzednika XC30 i nie narzekam. Ewentualnie jest jeszcze model SH-M089, który ma klamrę zamiast jednego rzepa. Można je kupić np. w zestawie z pedałami PD-M520: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-sh+m089+pd-m520;0192;0112-0.htm#crid=115952&pid=7269

      No właśnie, jeżeli chodzi o pedały, to ja wiele lat jeździłem na M520, potem przesiadłem się na M540 i w sumie oprócz nieznacznej utraty wagi pedałów, większych różnic nie zauważyłem w działaniu. Zresztą pisałem o tym tutaj: https://roweroweporady.pl/pedaly-shimano-pd-m520-czy-pd-m540/

      Czy z platformą… są pedały PD-M530 z platformą. Ja nigdy nie jeździłem na takich. Według mnie takie pedały sprawdzą się albo gdy jeździsz w ciężkim terenie, gdzie stopa potrzebuje mieć lepsze podparcie, albo gdy jeździsz w miękkich, turystycznych butach, które nie dadzą aż takiej sztywności na pedałach bez platformy.

      Ja bym brał bez platformy, jeżdżę tak od ponad 10 lat i nie myślę o tym, aby ją mieć.

  • Witam właśnie kupiłem pedały spd shimano deore xt i mam pytanie czym zabezpieczasz śruby w blokach przed odkręcaniem? słyszałem o Loctite 222 10ml Klej do śrub warto smarować tym przed wkręceniem śrub do butów?

    • Hej, nigdy nie zabezpieczałem tych śrub klejem i nie miałem problemu z ich odkręcaniem. Ale ja jeżdżę bardziej szosowo, gdzie nie wypinam się tak często i nie robię tego agresywnie. Inaczej może być podczas jazdy MTB i faktycznie słyszałem, że niektórzy tak zabezpieczają te śruby.

  • Czy istnieje możliwość zainstalowania bloków spd do butów szosowych na bloki look, wiem że w sprzedaży są adaptery ale czy będą pasowały?

    • Cześć, z tego co wiem, buty szosowe są kompatybilne ze wszystkimi blokami szosowymi. Innymi słowy, wszystkie bloki szosowe montuje się na trzy śruby. No chyba, że kiedyś były jakieś inne rozstawy śrub. Tak więc taki adapter powinien pasować. No chyba, że przy Twoich butach był wyraźny dopisek, że są kompatybilne tylko z blokami Look.

  • Witam. Mam taki problem. Mam ten rower: https://www.decathlon.pl/rower-mtb-rockrider-520-275-id_8351007.html i ostatnio otrzymałem w prezencie te buty: https://allegro.pl/shimano-sh-xc31-buty-rowerowe-mtb-xc-spd-43-wyprze-i6909326775.html?snapshot=MjAxNy0wOC0xMFQwOToxMDo0NC40NTBaO2J1eWVyOzA4MDA5MjgzZjBmYjA4NmY1ZWJlMzJjMDIzYWE0Njg1Y2FkNjJkYjdiMDQwYTRlNjZkMWQ5MTI1ZjkwMDgzNjk%3D i teraz tak czy mogę jeździć spokojnie w tych butach tym rowerem ?? Pedały są normalne jakie były oryginalne. Czy to nie ma sensu i buty te są tylko i wyłącznie przeznaczone pod pedały z blokami i lepiej sobie w to zainwestować ,żeby móc w nich jeździć ? :) Liczę na Pana pomoc mam nadzieję ,że mi Pan pomoże. Z góry Dziękuję za pomoc i Pozdrawiam. Kamil

  • Hej, czy orientujesz się czy buty MTB z blokami SPD będą kompatybilne z pedałami Click’R PD? Widzę, że dedykowane są do nich buty turystyczne z tej serii, ale nie mogę znaleźć info o tym czy obuwie MTB będzie z nimi kompatybilne. Wspomniano gdzieś o innej wysokości bloku w podeszwie. Z góry dzięki za odpowiedź.

    • Cześć, ja w moich butach MTB nie miałem problemu aby wpiąć się w pedały Click’R mojego taty. Do pedałów SPD „zwykłych” pasują zarówno buty MTB, jak i turystyczne (z blokiem schowanym głębiej w podeszwę. Tak więc i Click’R powinien pasować, bo z tego co pamiętam, same pedały różnią się głównie sprężyną, same bloki są kompatybilne.

  • Czy do butów Shimano SH M065 mogą być pedały: M-520 SHIMANO? Prosił bym o szybką odpowiedź. A jeżeli nie mogę tych pedałów to jakie będą pasowały które są tanie budżetowo?

  • Witam
    Z uwagą czytam bloga pańskiego autorstwa.
    Stoję przed dylematem wyboru pedałów SPD firmy Shimano.

    Interesuje mnie uniwersalny rodzaj czyli spd i ramka.
    Jestem posiadaczem roweru marki Cube Curve Pro
    Planuje dzięki Pana sugestiom obuwie marki Shimano model SH-XC30 lub następny model SH-XC 31.

    Co będzie lepszym wyborem Shimano A530 czy M530 czy one pasują do tego obuwia i roweru?
    Bardziej jestem skłonny do A530.
    Czy może mi Pan rozwikłać tę zagadkę?

    • Cześć, do roweru będą pasować, do butów także.

      Podałeś tu dwa modele – oba mają ramę, z tym, że PD-M530 są dwustronne, a PD-A530 jednostronne, czyli z drugiej strony mają platformę do jazdy w zwykłych butach.

      Na temat jazdy w zwykłych butach z pedałami SPD, pisałem co nieco tutaj (warto poczytać także komentarze): https://roweroweporady.pl/czy-mozna-jezdzic-w-zwyklych-butach-z-pedalami-spd/

      Jeżeli chcesz jeździć także w zwykłych butach (częściej niż awaryjnie raz do roku), to raczej zdecydowałbym się na pedały jednostronne. Dla mnie jazda w zwykłych butach, z pedałami PD-M530, nawet mimo ramki, wydaje się, że będzie mało wygodna. Tak żeby przejechać od czasu do czasu 5 km, to ujdzie. Ale do jeżdżenia na co dzień – już nie.

      Ja odkąd dostałem pierwsze pedały SPD – jeżdżę tylko w takich butach.

  • Zamierzam kupic sobie buty Buty FLR F-65 III sprzedawane w jednym z sieciowych sklepów sportowych do tego Pedały Shimano SPD EPDM520L , czy to dobry wybór ?
    Kupuje je w jednym sklepie ponieważ dostałem tam bon który muszę jakoś wykorzystać. Kupować taki zestaw czy odpuscic?
    To moja pierwsza przygoda z SPD

    • Cześć, M520 to fajne pedały, miałem je przez długie lata, pisałem o nich trochę tutaj:
      https://roweroweporady.pl/pedaly-shimano-pd-m520-test-bardzo-dlugodystansowy/

      i tutaj: https://roweroweporady.pl/pedaly-shimano-pd-m520-czy-pd-m540/

      Co do butów, to tak się składa, że w tym roku robię ich długodystansowy test. Pokazałem je przy okazji innego tematu w tym odcinku: https://youtu.be/92_F5cdqjM0

      Do jakości butów nie mam zastrzeżeń, fajnie się w nich jeździ. Oczywiście musi być dobrze dobrany rozmiar i kształt buta musi odpowiadać Twojej stopie, ale to dotyczy każdego buta, każdej marki.

      • Dzięki wielkie !!
        P.S.
        Mega profesjonalny blog, napisany prostym językiem + fajnie nagrane filmiki z masą potrzebnych tematów!
        Dopiero się w niego wczytuję ale widze że nie będę potrzebował innych stron, wszystko znajde tutaj !!
        Jeszcze raz dzięki !

        • Dzięki za miłe słowa :) Na pewno nie znajdziesz u mnie wszystkiego, to niemożliwe :D Ale staram się cały czas uzupełniać treść o brakujące tematy.

  • Witam, czy buty Shimano MTB M065 w rozmiarze 41 będą ok dla osoby z rozmiarem buta 39?
    Przymierzałam ten model, ale będą to moje pierwsze buty SPD i nie umiem określić czy luz w palcach jest zbyt duży
    Czytałam o zaniżonej numeracji Shimano, więc dla mnie minimum rozmiar 40, długość mojej stopy to 24,5 cm, a długość wkładki w rozm 41 to 25,8 cm
    Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    • Cześć, olej „zawyżoną” i „zaniżoną” rozmiarówkę. Po prostu przymierz sąsiadujące ze sobą numery butów. Stopa sama Ci „powie”, które będą okej. A może żadne nie będą, bo te buty nie będą na Twoją stopę.

      Nie sugerowałbym się żadnymi poradami typu „weź dwa numery mniejsze” itd. Pisałem o tym co nieco tutaj: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-rozmiar-butow-rowerowych/

      • w rozm 41 jechało mi się wygodnie, nie wiem na ile przejażdżka po sklepie odnosi się do jazdy w terenie ;) rozmiar 40 przymierzałam ale z innego modelu (buty trekkingowe sznurowane) i one tez były wygodne może nawet bardziej ale chyba ze względu na dopasowanie sznurowadłami

  • To mam pytanie. Jako typowy amator robię trasy po 30-40 km warto inwestować w taki zestaw?

    • Ale jeździsz raz w tygodniu, raz w miesiącu czy pięć razy w tygodniu? :)

      Jeżeli od czasu do czasu, to moim zdaniem niekoniecznie taki zakup będzie uzasadniony. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na coś innego, dobrą stacjonarną pompkę z manometrem, dobre narzędzia, oświetlenie itp.

      Przy częstszym jeżdżeniu, zdecydowanie warto się nad tym zastanowić :)

  • Witam. Czy buty z SPD MTB będą pasowały do pedałów Accent Sector. Czy bez problemu będą się wpisały. Czy ktoś może używa butów SPD firmy Vemont model 3035. Planuję zakup i się właśnie nad nimi zastanawiam.

    • Nie znam tych pedałów, ale podejrzewam, że są kompatybilne z systemem SPD od Shimano. Strzeliliby sobie w stopę, gdyby nie był.

  • https://uploads.disquscdn.com/images/f63fee8532194b3fac605bb740ab9a0c68891d97fa02c9ef6dfaa494d3d0d662.jpg Witam
    Dostałem takie pedały jak na zdjęciu.Poszukuje bloków do nich.Ktoś coś..??? (linki mile widziane)

  • Witam bardzo dziękuję za wspaniały artykuł i artykuły. Chciałbym zadać pytanie. Planuję kupić buty i pedały do szosówki, a włożyć je do roweru MTB, czy będzie z tym jakiś problem? Czy gwint jest inny niż w MTB, czy ma tę samą średnicę? Będę wdzięczny za pomoc.

    • Cześć,
      gwint będzie ten sam. Natomiast pamiętaj o tym, że w butach szosowych średnio się chodzi i mają niewielką przyczepność w terenie, jeżeli chciałbyś ich użyć poza asfaltem. Zwykle robi się odwrotnie, tzn. montuje pedały MTB w rowerze szosowym, jeżeli już (sam tak zrobiłem). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić tak jak piszesz.

      • Dziękuję za odpowiedź. Czy pisząc, że mają niewielką przyczepność, masz na myśli bloki szosowe? BO jeśli zamontowałbym do butów szosowych bloki spd i pedały spd, to wówczas przyczepność będzie dobra? Dobrze rozumiem? Ponieważ niektóre buty mają opcję dwóch rodzajów bloków…

        • Chodzi o to, że buty szosowe mają płaską podeszwę, przez co po pierwsze nie mają bieżnika, który „wgryza” się w nawierzchnię. Po drugie – blok jest na wierzchu i utrudnia chodzenie w takich butach.

          Sam kształt bloków szosowych też nie pomaga, bo są one większe. Natomiast jeżeli chciałbyś montować pedały MTB, to nie widzę powodu, aby nie użyć do tego butów MTB czy trekkingowych.

  • Hej Super Blog Już zamówiłam buty Mtb tiebao TB35-B1407 (bo właśnie te mi się podobały heh) i już zglupialam bo myslaqm że do zwyklych pedałów będą stabilniejsze Czy Twoim zdaniem doiwestowac jeszcze w pedaly? Choc nie wiem czy będę potrafiła się przyzwyczaić do wpiec/wypiec ale gdyby miałoby być obciachem jazda na zwykłych to na jakie pedaly powinnam zwrócić uwagę przy zakupie?

    • Cześć, cóż, moim zdaniem warto spróbować pojeździć na SPD. Daje to pewne trzymanie stóp na pedałach i pewność, że po dobrym ustawieniu bloków w butach, mamy stopy zawsze tam – gdzie trzeba.

      Ja bym pomyślał o Shimano PD-M520: https://www.ceneo.pl/Pedaly_korby_i_lancuchy_rowerowe;szukaj-shimano+pd-m520;0112-0.htm#crid=249500&pid=7269

      To podstawowy, ale solidny model pedałów za stówkę (bloki są już w komplecie). Pojeździsz trochę, oswoisz się, zobaczysz jak się jeździ i jeżeli po kilku miesiącach uznasz, że to nie dla Ciebie, to z niedużą stratą sprzedasz.

  • A co powiecie o pedałach rowerowych MTB M424 SHIMANO? Możliwość wpięcia i jazdy w normalnych butach. Czy jednak się w nie nie pchać?

  • Hej,właśnie zacząłem jazdę w spd,dopiero 120 km i cóż jestem zauroczony ,trochę się obawiałem dlatego kupiłem buty b,twina za 150 z i pedały Shimano PD-M530 mają trochę większą platformę(taka klatka).Warto samemu spróbować, myślę ,że już zostanę przy jeździe w butach spd,na pewno trzeba na początku myśleć,aż do czasu gdy wejdzie nam w krew wypinanie się,pozdrawiam

  • Witam
    Na wstępie dzięki za ten artykuł bo dzięki niemu zdecydowałem się na zakup moich pierwszych butów i pedałów spd (buty MTB M089 i pedały M520). Na pedalach jest niewielka ilość smaru na sprezynie i pytanie czy mam go usunąć zmywaczem czy zostawić.?

    • Cześć,
      wziąłbym czystą szmatkę i przeciągając ją przez wnętrze pedału, wytarłbym nadmiar smaru. Raczej nie ma potrzeby używania odtłuszczacza, niech sobie odrobina smarowidła siedzi w środku.

  • A co powiecie na taki zestaw?
    Buty Shimano SH-MT300 do tego pedały Shimano PD-M520.
    Jazda na rowerze trekingowym (szosa, ścieżki rowerowe, drogi leśne)
    Koszt:
    Buty – 189,99 zł
    Pedały + bloki – 106,65 zł
    razem niecały 300 zł
    ps
    Dopiero się wkręcam w jeżdżenie. Pierwszy sezon po długiej przerwie. Od wakacji udało się przejechać 850km :-)

    • Pedały są bardzo fajne, jeździłem na nich kiedyś przez wiele lat.

      Buty do turystycznej jazdy też będą pasować. Sam wolę mocowanie na rzepy/klamrę, ponieważ takie zapięcie lepiej trzyma stopę i można je regulować podczas jazdy, gdy stopa spuchnie. Nie wiem jak jest w sznurowanych butach, może trzymają słabiej, więc i puchnięcie stóp tak nie przeszkadza.

    • Ja swoją przygodę z spr zacząłem w tym roku ,zastanawiałem się dość długo jakie pedały kupić i padło na Shimano PD-M530, mają troszkę większą
      klatkę, ale można w nich popedałować odcinki bez wpinania, ja jestem zadowolony i po całym sezonie
      też nie miałbym ochoty zmienić na zwykłe platformy, pozdrawiam